زخم اثني عشر در گروه خوني O شايعتر است

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4843
زخم اثني عشر در گروه خوني O شايعتر است
دكتر ناصري فوق تخصص گوارش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: به مجموعه دردهاي ناحيه معده به همراه ترش كردن، تهوع و استفراغ و احساس سيري زودرس سوهاضمه گفته مي‌شود كه 25 درصد از اين موارد به علت زخم اثني عشر است.
وي گفت: ميانگين سن ابتلا به زخم اثني عشر 40 سالگي است ضمن آنكه اين زخم در مردان و در گروه خوني O شايعتر است، گاهي زمينه‌هاي ژنتيك در ايجاد اين زخم موثر است به نحوي كه مطالعات نشان مي‌دهد 29 درصد اين زخم‌ها مي‌تواند جنبه ژنتيكي داشته باشد، اما علت عمده اين زخم عفونت با ميكروب هليكو باكتر پيلوري است.
دكتر ناصري با اشاره به نقش داروها در ايجاد زخم اثني عشر تصريح کرد: مصرف برخي از داروها خصوصا قرص‌هاي آسپيرين، داروهاي ضد التهابي مانند بروفن و ديكلوفناك نقش موثري در ايجاد زخم اثني عشر دارند.
وي در خصوص علايم زخم اثني عشر افزود: درد به هنگام گرسنگي كه با خوردن غذا بهبود مي‌يابد يكي از علايم اين بيماري است اما در حدود 20 درصد از موارد زخم‌هاي اثني عشر مي‌تواند كاملا بدون درد باشد و افراد با عوارض اين بيماري شامل استفراغ خوني، مدفوع سياهرنگ و خونريزي گوارشي مراجعه كنند، اين موضوع به خصوص در افرادي كه از قرص‌هاي ضد التهابي غير استروئيدي استفاده مي‌كنند، شايعتر است.
دكتر ناصري تاكيد كرد: به دليل اينكه بيش از 85 درصد زخم‌هاي اثني عشر بر اثر ميكروب‌ هليكو باكتر پيلوري است از اين رو با دو هفته درمان با آنتي بيوتيك‌هاي مناسب و داروهاي كنترل كننده اسيد معده، بيمار بهبود مي‌يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.14932s, 18q