90 درصد روغن هاي موجود در كشور وارداتي است

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4847
90 درصد روغن هاي موجود در كشور وارداتي است
دكتر واعظ زاده مدير گروه صنايع غذايي انستيتو تحقيقات تغذيه اي كشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، فرهنگسازي نامناسب، ندادن آموزش هاي لازم به مردم به هنگام مصرف و اقدام غيركارشناسي را در اين زمينه از عوامل موثر اجرا نشدن طرح هاي سلامتي در ادارات دولتي دانست و همين مسئله را در جايگزيني روغن هاي نباتي جامد به مايع موثر دانست.
وي گفت: به دليل حجم كم كارخانه هاي توليد روغن هاي موجود در كشور كه تعداد آنها كمتر از 20 عدد است و به علت آنكه فقط 10 درصد از روغن هاي موجود در كشور توليد داخل هستند به نظر مي رسد اين طرح مانند طرح هاي ديگر در مرحله عمل جاگذاشته شود.
مدير گروه صنايع غذايي انستيتتو تحقيقات تغذيه اي كشور، گران بودن روغن هاي مايع نسبت به جامد، نگهداري مشكل آن در مقابل روغن هاي نباتي، طرز صحيح استفاده كردن از اين ماده غذايي را از جمله مشكلات ديگر در اجراي اين طرح عنوان كرد.
به گفته مقام مسئول از يك ميليون و 500 هزارتن روغن هاي نباتي توليد كشور 40 درصد آن شامل روغن هاي مايع و 60 درصد آن مربوط به روغن هاي نباتي مي شود.
* ظروف شيشه اي بهترين ظروف براي نگهداري روغن ها است
همچنين دكتر واعظ زاده در ادامه مطلب ارزش هاي نگهداري صحيح روغن ها به نكاتي مهمي اشاره كرد و گفت: روغن ها بايد در جاي خنك و به دور از نورنگهداري شوند از اين رو نگهداري اين مواد غذايي در كابينت آشپرخانه ها  بهترين مكان است، به شرطي كه اين روغن ها به دور از موادشيميايي و طعم دار، مواد شوينده، مواد خطرناك ديگر همانند اسپري هاي حشره كش و كنار پودرهاي لباسشويي نگهداري شوند.
وي نگهداري روغن ها به ويژه روغن نباتي را داخل  ظروف شيشه اي از مناسبترين وسايل براي نگهداري عنوان كرد و گفت: معمولا به مردم توصيه مي شود به دليل مواد سمي موجود در ظروف پلاستيكي و تركيب آن با مواد غذايي و نگهداري آن در اين ظروف، از ظروف هاي شيشه اي كه در اين زمينه نيز هيچ مشكلي براي مواد غذايي و براي شخص مشكلي ايجاد نمي كند ،استفاده كنند.
وي اين نكته را حايز اهميت دانست كه از ريختن روغن هاي مايع در ظروف پلاستيكي شفاف خودداري شود زيرا كه اين ظروف باعث مي شود نور بيشتري جذب اين ماده غذايي شده و باعث فساد شدن اين ماده غذايي مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.2046s, 18q