یك نفر دیگر به آمار مبتلایان به تب كریمه كنگو در كشور افزوده شد

۱۳۹۱/۰۲/۲۵ - ۱۴:۰۴ - کد خبر: 48503
سلامت نیوز : دكتر محمدمهدی گویا در گفت‌وگو با (ایسنا)، در توضیح بروز مواردی از بیماری تب كریمه كنگو در استان خراسان رضوی، گفت: پنج نفر در تماس با یك بیمار مبتلا دچار آلودگی شدند. بیمار اول كارگر یك كشتارگاه بود كه به دلیل عدم رعایت نكات بهداشتی هنگام ذبح دام، دست وی دچار جراحت می‌شود.

وی ادامه داد: این فرد پس از 10 روز به تب و علایم اولیه بیماری تب كریمه كنگو مبتلا می‌شود و برای درمان به بخش خصوصی مراجعه می‌كند. از آنجا كه علایم بیماری واضح نبوده، بیماری وی تشخیص داده نمی‌شود. هنگامی كه این فرد به بیمارستان تخصصی مراجعه می‌كند در مراحل انتهایی بیماری قرار داشته و با وجود انجام تمام اقدامات لازم برای درمان وی، فوت می‌كند.دكتر گویا، افزود: تمام افرادی كه با این بیمار در ارتباط بودند تحت مراقبت قرار گرفتند اما متاسفانه انترن بیمارستان مربوطه با وجود آن كه تحت مراقبت كامل قرار می‌گیرد و اقدامات درمانی برای وی انجام می‌شود، فوت می‌كند. اما وضعیت عمومی باقی موارد خوب است، 2 نفر از این افراد از بیمارستان مرخص شده‌اند و 2 نفر دیگر نیز طی روزهای آینده مرخص می‌شوند.

به گفته رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، یكشنبه شب نیز در استان خراسان رضوی فردی با علایم اولیه بیماری تب كریمه كنگو به بیمارستان مراجعه می‌كند اما هنوز پاسخ آزمایش‌های انجام نشده مثبت نشده است. حال عمومی این فرد نیز خوب است.رییس مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: تب كریمه كنگو نوعی عفونت ویروسی به شدت واگیردار است. این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده (هنگام ذبح و تماس با احشاء حیوان آلوده) در صورت عدم رعایت نكات بهداشتی به انسان منتقل می‌شود.به گفته دكتر گویا، «تب كریمه كنگو» از طریق گزش كنه‌ای كه روی بدن دام بیمار وجود دارد، قابل انتقال به انسان است و در صورت ابتلای انسان به این بیماری، دیگر افرادی كه در حین مراقبت درمانی با خون و ترشحات بدن فرد بیمار در تماس باشند و نكات بهداشتی را رعایت نكرده باشند، ممكن است به این بیماری مبتلا شوند.

وی در تشریح علائم بیماری تب كریمه كنگو گفت: این بیماری در ابتدا ممكن است با یك بیماری سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته ‌شود و تب، سردرد، تهوع و استفراغ، درد بدن و علائم گوارشی از دیگر علائم ابتلا به این بیماری است. همچنین پس از چند روز بیمار دچار خونریزی از بینی، لثه، دستگاه گوارشی و دستگاه تناسلی می‌شود خونریزی زیرپوستی نیز ممكن است ایجاد شود. در این زمان وضعیت بیمار بحرانی است و حتی با انجام اقدامات درمانی، بیمار ممكن است جان خود را از دست دهد.دكتر گویا در ادامه با تاكید بر این كه دام‌های مبتلا به تب كریمه كنگو هیچ نشان و علامتی از بیماری ندارند، از مردم خواست به هیچ وجه دام‌هایی كه مهر تایید سازمان دامپزشكی را ندارند، خریداری نكنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34228s, 18q