روز جهاني مبارزه با مواد مخدر و آمار معتادان در ايران

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4851
روز جهاني مبارزه با مواد مخدر و آمار معتادان در ايران

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، محمدرضا جهاني، جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر ديروز در نشست خبري اعلام كرد: با توجه به پنهان بودن پديده اعتياد در كشور، دستيابي به آمار دقيق معتادان، كار پيچيده‌اي است اما بر اساس آخرين آمارگيري انجام شده كه از سوي مؤسسه تحقيقاتي داريوش وابسته به دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي انجام شده است، يك ميليون و 200 هزار نفر معتاد وابسته و دائمي در كشور داريم و حدود 800 هزار نفر نيز در كشور معتاد تفنني هستند.
وي افزود: اين آمار نتيجه تحقيق اين موسسه از طريق روش تحقيق سريع يا RSA است كه انجام آن 2 سال طول كشيده است.
به گفته وي معتاد دائمي به فردي گفته مي‌شود كه نمي‌تواند 72 ساعت بدون مصرف مواد مخدر تحمل كند اما معتاد تفنني و غير وابسته مي‌تواند 72 ساعت را بدون مواد مخدر سر كند و هيچ دليلي وجود ندارد كه ما انتظار داشته باشيم معتادان تفنني بيش‌تر از معتادان دائمي باشد.
با اين وجود 23 خرداد‌، هومان نارنجي ها، معاون موسسه تحقيقاتي داريوش در تالار اجتماعات مركز فرهنگي شقايق ستاد مبارزه با مواد مخدر در حضور جانشين اين ستاد اعلام كرد كه بر اساس تحقيقي كه به روش RSA طي سال‌هاي 83 و 84 بر روي 6 هزار نمونه انجام شده است تعداد معتادان كشور بيش از يك ميليون و 800 هزار نفر به دست آمده است كه به آمار 2 ميليون نفري وزارت بهداشت نزديك است.
وي البته اضافه كرد: استفاده از روش تحقيقي RSA به اين علت مورد استفاده قرار گرفته است كه الگوي مصرف مواد مخدر خيلي زود در كشور تغيير مي‌كند و اگر تحقيقات در اين مورد طول بكشد نتايج آن در زمان اعلام قابل استفاده نيست چون الگوي مصرف در آن زمان عوض شده است.
وي اين مثال را هم زد كه مصرف كرك در ايران بيش از 2 سال الگوي مصرف شده بود ولي ما زماني فهميديم و براي كنترل آن وارد عمل شديم كه دو سال از زمان شيوع مصرف آن گذشته بود.
اگر اندكي به گذشته برگرديم سال گذشته فداحسين مالكي، دبير كل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر با صراحت آمار معتادان را كم‌تر از 2 ميليون نفر اعلام كرد.
آمار 2 ميليون معتاد در ايران نخستين بار در سال 76 از سوي ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد و از آن زمان تاكنون ثابت مانده است، بر اساس اين آمار يك ميليون و 200 هزار نفر در ايران معتاد دائمي هستند و حدود 800 هزار نفر نيز به صورت تفنني مواد مخدر مصرف مي‌كنند كه البته با توجه به اين‌كه در همه جاي دنيا تعداد افرادي كه به صورت تفريحي و تفنني مواد مخدر مصرف مي‌كنند بيش از معتادان دائمي است اكثر كارشناسان به اين آمار به ديده ترديد نگاه مي‌كنند.
بر اساس اعلام مسئولان درماني كشور در وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي كشور، سالانه حدود 8 درصد به تعداد معتادان و مصرف كنندگان مواد مخدر در كشور افزوده مي‌شود.
مويد علويان، معاون سلامت وزارت بهداشت سال گذشته آمار معتادان را در ايران 3 ميليون و 700 هزار نفر اعلام كرد و گفت: بررسي‌هاي وزارت بهداشت نشان مي‌دهد در ايران يك ميليون و 200 هزار نفر معتاد دائمي و روزانه مواد مخدر هستند و بقيه اين گروه مصرف كننده تفنني و گاه به گاه مواد مخدر دارند.
اين آمار را دقيقاً محمد اسماعيل اكبري، معاون سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرده بود، او نيز همين تقسيم بندي را درباره معتادان دائمي و تفنني داشت اما در همان زمان محسن وزيريان، مدير كل پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر آمار 3 ميليون و 700 هزار نفري معتادان را به عنوان نتيجه تحقيقي در سال 80 اعلام كرد و گفت: مطمئنا اين آمار در زمان حاضر (ارديبهشت 84) افزايش يافته است.
اما درست در همان زمان، در حالي كه اختلاف نظر بين نيروي انتظامي كه آمار معتادان را 2 ميليون نفر اعلام مي‌كرد و وزارت بهداشت درباره تعداد معتادان در ايران بالا گرفته بود، علي هاشمي، دبير كل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر و جانشين رئيس‌جمهوري وقت در اين ستاد، آمار معتادان در ايران را 4 ميليون نفر اعلام كرد و گفت: 5/2 ميليون نفر از اين افراد معتاد قطعي روزانه و 5/1 ميليون نفر آن‌ها مصرف كننده قطعي تفنني و گاهگاهي مواد مخدر در كشورند.
هاشمي تير 84 اعلام كرده بود: بر اساس آمار رسمي ستاد مبارزه با مواد مخدر كه تنها مرجع رسمي در زمينه مواد مخدر در كشور است، بين 250 تا 350 هزار نفر در ايران معتاد به هروئين هستند و 145 هزار نفر معتاد تزريقي هستندكه 60 درصد مبتلايان به بيماري ايدز نيز در اين دسته قرار دارند.
دبير كل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته بود: نه معتقد به سياه نمايي هستم و نه سفيد نمايي اما معتقدم بايد واقعيت‌ها را به مردم گفت زيرا اگر پنهانكاري كنيم مشكلات ناشي از اعتياد 10 برابر مي‌شود.
به گفته وي، بر اساس اسناد موجود تعداد معتادان در ايران در سال 1322 يك و نيم ميليون نفر بود كه بر اساس اسناد ساواك اين آمار درسال 56 به 2 ميليون نفر رسيد، با اين وجود آمار رسمي ايران در سال 1366 باز هم دو ميليون معتاد را تأييد كرد.
دبير كل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر در آن زمان گفته بود كه همه شاخص‌هاي مربوط به مواد مخدر در اين سال‌ها تغيير كرده است، توليد ترياك در افغانستان از 350 تن در سال 66 به حدود 5 هزار تن در سال 84 رسيده است، افراد دستگير شده در ارتباط با مواد مخدر توسط نيروي در آن سال، 78 هزار نفر بود اما در سال 83 بر اساس اعلام نيروي انتظامي 431 هزار و 430 نفر در اين ارتباط دستگير شده‌اند.
اين در حالي است كه روز گذشته محمدرضا جهاني جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد: توليد مواد مخدر در افغانستان در سال 2005 ميلادي به 6500 تن رسيد و پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان در سال 2006 ميلادي بالغ بر 7 ميليون تن شود كه البته به گفته وي اين ميزان قبل روي كار آمدن طالبان 200 تن در سال بود.
با اين وجود، مويد علويان، معاون سلامت وزارت بهداشت معتقد است: در زمان حاضر بين 5 تا 7 ميليون نفر در ايران حداقل يك‌بار تجربه مصرف مواد مخدر را دارند، وي تأكيد مي‌كند كه خطرناك‌ترين مسئله درباره اعتياد در ايران وجود 250 هزار معتاد تزريقي است كه بين 5 تا 20 درصد آن‌ها آلوده به ويروس ايدز هستند و مانند بمب‌هاي ساعتي عامل انتقال اين بيماري به ديگرانند و البته تعداد بيش‌تري از آنان نيز گرفتار هپاتيت هستند كه البته به گفته محمد‌رضا راه چمني، رئيس سابق سازمان بهزيستي كشور بين 40 تا 50 هزار نفر از آنان، معتادان تزريقي خياباني پر خطرند.
فدا حسين مالكي سال گذشته در گفت‌و‌گو با فارس از تشكيل كميته‌اي در ستاد مبارزه با مواد مخدر براي بررسي و اعلام آمار دقيق‌تر معتادان ايراني تا پايان سال 85 خبر داده بود كه البته نتيجه فعاليت اين كميته گزارش نشد.
مالكي معتقد بود: اكثر افرادي كه مواد مخدر مصرف مي‌كنند به صورت تفنني در مهماني‌ها و محافل مواد مخدر مصرف مي‌كنند و معتاد محسوب نمي‌شوند.
وي گفت: فرهنگ حاكم بر جامعه ما و تلاش‌هاي دولت و مردم در كنترل اعتياد باعث شده، با وجود مرز طولاني 900 كيلومتري با افغانستان به عنوان بزرگترين توليد كننده ترياك دنيا، ميزان اعتياد در كشور ما خيلي بالا نباشد اما وجود همين تعداد معتاد نيز زيبنده كشور ما نيست و نسبت به آن حساس هستيم.
سازمان ملل متحد سال گذشته بر اساس آمار 2 ميليون نفري معتادان در ايران، شيوع اعتياد در ايران را 8/2 درصد اعلام كرد و ايران را صاحب بيش‌ترين ميزان معتاد در جهان معرفي كرد به طوري كه بر اساس اين گزارش فقط دو كشور جزيره موريس و قرقيزستان با حدود دو درصد جمعيت معتاد در رده‌هاي بعدي نسبت به ايران قرار دارند.
اين در حالي است كه محمدرضا جهاني، جانشين ستاد مبارزه با مواد مخدر روز گذشته در نشست خبري در جمع خبرنگاران اعلام كرد كه ميانگين شيوع اعتياد در دنيا 4/0 درصد است و اين ميزان در اروپا 7/0 درصد است كه 3/0 درصد بيش از ميانگين اروپاست.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.68711s, 18q