تغذيه با شير مادر به نصف كاهش يافته است

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4853
تغذيه با شير مادر به نصف كاهش يافته است

دكتر خليل فريور روز سه‌شنبه در گفتگوبا ایرنا افزود: طبق آخرين آمار شاخص تغذيه كودك با شير مادر از ‪ ۴۷‬درصد در سال ‪ ۱۳۷۹‬به ‪ ۲۳‬درصد در سال ‪ ۱۳۸۴‬رسيده است.

وي بيان كرد: اين در حالي است كه تغذيه انحصاري كودك با شير مادر تا شش ماهگي و توجه به عدم استفاده از گول‌زنك، شيشه، بطري و شيرخشك براي رشد و سلامت كودكان ضرورت دارد.

او گفت: بر اساس همين آمار براي ‪ ۲۹/۵‬درصد از كودكان زير يك سال از شيشه و پستانك و براي ‪ ۱۵‬درصد نيز از ابزارهاي گول‌زنك استفاده شده است.

وي تاكيد كرد: در اين زمينه بيمارستانهاي دوستدار كودك لازم است رعايت اصول شيردهي صحيح را به مادران توصيه كرده و آموزش دهند.

او گفت: اين در حالي است كه اين بيمارستانها چند سال است در اجراي تمام شاخصهاي صحيح شيردهي راه افول را پيش گرفته‌اند.

وي ادامه داد: بيمارستانهاي دوستدار كودك ملزم هستند ‪ ۱۰‬اصل را بر اساس استاندارد رعايت كنند تا "دوستدار كودك" شناخته شوند.

او اهم اين اصول را ترويج تغذيه با شير مادر، تقويت مهارت كاركنان براي آموزش شيردهي به مادران، وجود گروههاي حامي براي راهنمايي مادران پس از مرخصي از بيمارستان و جدا نكردن مادر و نوزاد از هم عنوان كرد.

عضو هيات علمي وزارت بهداشت همچنين از تبليغ شيرخشك و به نمايش گذاشتن آن در داروخانه‌ها به عنوان يكي ديگر از علل كاهش شيردهي مادران به فرزندان ياد و از اين اقدام انتقاد كرد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.4534s, 18q