نجات جان داوود نژاد با اهدای عضو

۱۳۹۱/۰۲/۲۶ - ۰۹:۳۳ - کد خبر: 48533
نجات جان داوود نژاد با اهدای عضو
سلامت نیوز : روز 16 اردیبهشت امسال یك مرد 44 ساله شیرازی به نام سیدمحمدرضا كاكاوند در پی سردرد شدید به بیمارستان شهید چمران و سپس به بیمارستان نمازی شیراز انتقال یافت و پزشكان علت آن را عوارض ناشی از تومور مغزی دانستند كه وی شش سال پیش آن را جراحی كرده بود.به همین د لیل، پزشكان تلاش خود را برای درمان وی و نجات او از مرگ به كار بستند، اما او به كما رفته بود و فقط دستگاه‌های احیاگر بود كه با بوق‌های مداوم خود حیات او را تایید می‌كرد تا اینكه سرانجام پس از چند روز، بوق ممتد دستگاه‌های احیاگر نیز یكباره خاموش و او دچار مرگ مغزی شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ در شرایطی كه بچه‌ها و همسر سیدمحمدرضا، مرگ وی را باور نداشتند، پزشك با آنها به گفت‌وگو پرداخت و عنوان كرد در صورت تمایل می‌توانید اعضای بدن او را هدیه كنید.مادر، همسر و فرزندان وی، پشت در اتاقش جمع شده بودند و به حرف‌های پزشك فكر می‌كردند. آنها به این می‌اندیشیدند كه با تصمیم بزرگ خود، می‌توانند جان بیمارانی را كه سال‌ها در انتظار دریافت عضو هستند، نجات دهند.

هدیه زندگی به پنج بیمار

سرانجام همگی موافقت كردند دو كلیه، كبد، قلب و لوزالمعده سیدمحمدرضا در بیمارستان نمازی شیراز به پنج بیمار پیوند زده شود. یكی از كسانی كه از این موهبت برخوردار شد، رضا داوودنژاد، بازیگر سینما و تلویزیون بود كه كبد سیدمحمدرضا را دریافت كرد.همسر این مرد شیرازی درباره این اقدام انساندوستانه گفت: شوهرم شش سال پیش به دلیل تومور مغزی در بیمارستان نمازی شیراز عمل جراحی شد و بهبود یافت. به دلیل شرایط این چند سال، او مغازه كوچكی اجاره كرد و به تزئینات خودرو روی آورد. درآمدش اندك بود، اما با روزی حلال سفره خانه‌مان را پررونق كرده بود.

وی اضافه كرد: محمدرضا مرد مهربان و دلسوزی بود. با این كه از چند روز پیش سردرد شدیدی گرفته بود، اما وانمود می‌كرد حالش خوب است و نمی‌خواست من و بچه‌ها ناراحت شویم تا این كه در پی شدت سردرد شوهرم، روز 16اردیبهشت او را به بیمارستان چمران برده و بستری كردیم. همان‌جا یكباره قلبش از كار ایستاد و دوباره احیا شد.وی با اشاره به اقدامات پزشكی برای نجات جان شوهرش گفت: او را به بیمارستان نمازی شیراز منتقل كردند، اما پس از چند روز بستری شدن در این بیمارستان پزشكان گفتند او دچار مرگ مغزی شده است.زن، مرگ شوهرش را هنوز باور ندارد، اما از این كه خداوند به او لطف كرده تا بتواند تصمیم بزرگی در زندگی بگیرد و با ایثار خود به پنج بیمار زندگی هدیه كند، خوشحال است.زن یادآور شد: من، بچه‌ها و خانواده‌ام خیلی خوشحال هستیم كه قلب، كلیه‌ها، كبد و لوزالعمده شوهرم به بدن پنج بیمار كه مدت‌ها با مرگ دست و پنجه نرم می‌كردند، پیوند زده شده است.

بازیگر جوان زندگی دوباره یافت

زن از این كه كبد شوهرش به یك بازیگر جوان تلویزیون و سینما پیوند زده شده است، خوشحال است.او در این باره گفت: روزی كه مرگ مغزی شوهرم در بیمارستان نمازی شیراز تایید شد از برادر شوهرم شنیدم كه رضا داوودنژاد بر اثر بیماری كبد در جدال با مرگ قرار دارد كه خیلی ناراحت شدم.وی اضافه كرد: همان موقع احساسی خاص كه قابل وصف نیست، در درونم شكل گرفت. از خدا خواستم حالا كه قرار است اعضای بدن شوهرم اهدا شود، یكی از گیرنده‌های اعضا این جوان باشد. دیدن این هنرمند روی تخت بیمارستان كه با ایفای نقش‌هایش مردم را شاد می‌كرد، بسیار ناراحت‌كننده بود و این خواست خدا بود كه این پیوند عضو انجام شود.

تولد دوباره‌تان مبارك

زن ادامه داد: درست است كه شوهر مهربانم ما را برای همیشه ترك كرده است، اما از این‌ كه او به پنج بیمار زندگی دوباره بخشید خوشحالم و می‌خواهم به این پنج هموطن كه گیرندگان عضو هستند بگویم تولد دوباره‌‌تان مبارك. خیلی دوست دارم شرایطی فراهم شود تا با رضا داوود نژاد گیرنده كبد شوهرم و چهار نفر دیگر كه قلب، دو كلیه و لوزالعمده وی را دریافت كردند ملاقات كنم. از آنها می‌خواهم از امانت‌هایی كه در اختیارشان قرار گرفته به خوبی مراقبت كنند.

خوشحالی پدر از نجات فرزند

بعد از عمل پیوند كبد رضا داوودنژاد با پدرش علیرضا داوودنژاد به گفت‌وگو نشستیم. او درباره بیماری فرزندش گفت: چندی پیش رضا به دلیل اضافه وزنش، عمل بای‌پس انجام داد و پس از آن، رژیم غذایی خاصی را باید رعایت می‌كرد. اما در شش ماه گذشته به دلیل مشغله كاری، نتوانست رژیم غذایی‌اش را طبق برنامه رعایت كند.وی اضافه كرد: علاوه بر آن، كبد او به دلیل اضافه وزن دچار مشكل شده بود و نیاز به عمل پیوند داشت بنابراین رضا 13 روز در بیمارستان لاله تهران بستری شد و طبق نظر پزشكان، او را به بیمارستان نمازی شیراز انتقال دادیم.وی یادآور شد در این بیمارستان، پروفسور ملك‌حسینی و دیگر كادر درمانی درصدد بودند تا به محض فراهم آمدن شرایط پیوند عضو، این عمل انجام شود. این كارگردان سینمای كشورمان گفت: صبح روز یكشنبه وقتی شنیدیم خانواده یك بیمار مرگ مغزی اعضای بدن او را اهدا كرده‌اند، هنوز نمی‌دانستیم آیا شرایط پیوند فراهم خواهد شد یا نه؟

وی ادامه داد: با این حال برای ما یك روزنه امید باز شد و رضا ساعت 10 برای عمل پیوند به بخش جراحی پیوند عضو بیماران انتقال یافت و عمل تا ساعت پنج بعدازظهر طول كشید.خوشحالم كه خداوند دوباره فرزندم را به ما هدیه كرد. تصمیمی كه این خانواده بزرگوار ـ مرحوم كاكاوند ـ گرفتند، بسیار باارزش بود و با هیچ چیز نمی‌شود از كار خداپسندانه آنها قدردانی كرد.علی‌رضا داوودنژاد افزود: از این خانواده صمیمانه سپاسگزاریم. دوست دارم از نزدیك با آنها ملاقات و از اقدام خداپسندانه آنها سپاسگزاری كنم. این كارگردان تلویزیون درباره این كه فرزندش رضا نیز جزو كسانی بود كه خودش كارت اهدای عضو گرفته بود، ‌گفت: رضا و همسرم هر دو دوست داشتند در صورتی كه برایشان مشكلی پیش آمد، اعضای بدن خود را اهدا كنند؛ اما تقدیر برای پسرم این گونه رقم خورد و او گیرنده عضو شد. وی افزود: وضعیت رضا رضایت‌بخش اعلام شده است و امیدواریم هر چه زودتر بهبود كامل خود را به دست آورد تا از نزدیك با خانواده اهداكننده ملاقات و از آنها تشكر كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.83995s, 18q