شيوع تب مالت در ايران سير صعودي داشته است

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4856
شيوع تب مالت در ايران سير صعودي داشته است

عبدالرضا استقامتي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: بيماري تب مالت يا بروسلوز يك بيماري مشترك بين انسان و حيوان است كه بر اثر تماس مستقيم با حيوان آلوده يا مصرف فرآورده‌هاي آن به انسان منتقل مي‌شود و با توجه به اين‌كه اين بيماري بيش‌تر در بين دامداران و دامپزشكان و پرسنل كشتارگاه‌ها ديده شود، بيش‌تر يك بيماري شغلي محسوب مي‌شود.
وي ادامه داد: ضعف، لرز، ريزش عرق، ناتواني، خستگي زودرس، درد عضلاني، بي‌اشتهايي، كاهش وزن و بزرگ شدن احشاي داخلي از علايم اين بيماري است.
وي گفت: به طور كلي حدود 500 هزار انسان در جهان مبتلا به اين بيماري هستند و ميزان شيوع اين بيماري نيز در ايران در سال 68 حدود 170 درهزار نفر بود كه با آموزش و اقدامات پيشگيرانه اين ميزان تا سال 79 به 24 در 100 هزار نفر كاهش يافت اما از اين سال دوباره روند صعودي اين بيماري مشاهده شد به طوري كه آمار سال 84 حاكي از شيوع اين بيماري به ميزان 39 در صد هزار نفر است.
استقامتي اضافه كرد: بيماري تب مالت بيش‌تر در مناطق غربي و شمال غرب كشور شايع است و استان‌هاي همدان، آذربايجان و كردستان بيش‌ترين ميزان ابتلا به اين بيماري را دارند.
معاون بيماري‌هاي واگير مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت تأكيد كرد: مراقبت و كنترل بيماري تب مالت نيازمند همكاري بين بخشي و نزديك بين سازمان دامپزشكي و وزارت بهداشت دارد و آموزش به مردم از سوي وزارت بهداشت براي كنترل اين بيماري كافي نيست بلكه واكسيناسيون به موقع دام‌ها از سوي سازمان دامپزشكي نيز براي كنترل اين بيماري ضروري است زيرا هر چه شيوع دامي اين بيماري كم شود ابتلاي انساني آن نيز كاهش مي‌يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.89827s, 18q