مبتلایان به آبله مرغان لباس های نخی و گشاد بپوشند

۱۳۹۱/۰۲/۲۷ - ۰۸:۴۲ - کد خبر: 48612
سلامت نیوز : دكتر مریم رجب نژاد، متخصص كودكان اظهار داشت: لازم است بیمار مبتلا به آبله مرغان را تا حد امکان در محیطی آرام و خنک نگهداری کنید زیرا گرما و تعریق باعث افزایش خارش می شود.

وی به مبتلایان به آبله مرغان توصیه كرد: ناخن ها را کوتاه کنید زیرا خاراندن تاول ها می تواند باعث پاره شدن آنها و ایجاد عفونت ثانویه شود.می توان از دستکش های نخی برای جلوگیری از خاراندن مستقیم تاول استفاده کرد.این متخصص كودكان تصریح كرد: تا زمانی که تاول ها بطور کامل خشک نشده احتمال سرایت به دیگران وجود دارد و کودک نباید به مهد کودک و مدرسه برود. در این مدت، بیمار باید خصوصا از تماس با افراد داری نقص ایمنی و خانمهای باردار بپرهیزد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ وی ادامه داد: استراحت در رختخواب ضروری نیست و بیمار می تواند فعالیت آرام در محیطی خنک داشته باشد با توجه به وجود تب و بی اشتهایی، احتمال بروز یبوست نیز در کودک وجود دارد بنابراین تا حد امکان از غذاهای پر فیبر مانند میوه ها و سبزیجات تازه و نان سبوس دار در رژیم غذایی کودک استفاده کنید.دكتر رجب نژاد اضافه كرد: به بیمار لباس های نازک ، نخی و گشاد بپوشانید همچنین حمام روزانه با آب ولرم یکی از توصیه های بسیار مهم برای کاهش خارش و احتمال عفونت ثانویه است در حمام از صابون استفاده نکنید و در صورت لزوم تنها از صابون های ملایم (مانند صابون بچه و یا صابون مخصوص پوست های حساس) استفاده نمائید.

وی با بیان این كه حمام با بلغور و جو نیز در کاهش خارش و و التهاب بثورات موثر است، در توضیح چگونگی این گونه حمام گفت: می توانید یک لیوان جو را با سه لیوان آب سرد مخلوط کرده و در آب وان حمام بریزید و چند دقیقه در داخل وان قرار بگیرید.وی در عین حال افزود: از نشاسته ذرت نیز می توان بجای جو استفاده کرد بدین ترتیب که دو لیوان نشاسته ذرت را به آب وان حمام اضافه کنید بعد از حمام کردن ، پوست را با ملایمت خشک کنید و از کشیدن حوله روی تاولها خودداری کنید.این متخصص كودكان تأكید كرد: اگر دلمه روی تاول هنوز نیفتاده ، به هیچ وجه اقدام برای کندن آن نکنید زیرا ممکن است موجب زخم شدن آن و به جا ماندن اسکار(جوشگاه زخم) شود. حمام کردن و خواباندن کودک در وان آب ولرم باعث می شود که دلمه ها خود به خود کنده شوند.

وی ابراز داشت: بهداشت کودکان در طول مدت بیماری ، غذاهای ساده و مقوی مانند سوپ مرغ ، گوشت ، برنج و ماهیچه مصرف کنند و از خوردن غذاهای سرخ کردنی و مواد غذایی حاوی ادویه بدلیل ایجاد خارش پرهیز کنند.دكتر رجب نژاد بیان كرد: گاهی ممکن است ضایعات پوستی در داخل دهان ایجاد شود و غذا خوردن را برای کودک دشوار کند. بهتر است در این موارد از غذاهای نرم و خنک استفاده کنید. فراموش نکنید غذا نباید ترش باشد.وی خاطرنشان كرد: با توجه به اینکه ابتلا به آبله مرغان در خانمهای باردار می تواند صدمات غیر قابل برگشتی برای مادر و جنین ایجاد کند.در صورتیکه خانم بارداری تا کنون به آبله مرغان مبتلا نشده و با فرد مبتلا به آبله مرغان تماس داشته است توصیه می شود در اولین فرصت به پزشک مراجعه کند.این متخصص اطفال در پایان افزود: در بزرگسالان مبتلا به آبله مرغان نیز می توان از داروهای گیاهی مانندعرق گل بنفشه و عرق شاه تره برای کاهش علائم آبله مرغان کمک گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40747s, 18q