اختلال در فرايند مرگ سلولي زمينه ساز بيماري‌هاي خطرناك از جمله سرطان است

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4863
اختلال در فرايند مرگ سلولي زمينه ساز بيماري‌هاي خطرناك از جمله سرطان است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايسنا، ‌دكتر عليرضا زالي رييس دانشكده علوم پزشكي شهيد بهشتي صبح امروز در حاشيه دومين كنگره جهاني مرگ سلولي، افزود: روزانه 50 تا 70 بيليون سلول در بدن انسان از جمله پوست، جداره روده و ساير بافت‌ها دچار مرگ سلولي طبيعي شده كه اين امر موجب بهبودي بسياري از فرآيندهاي زيستي انسان مي‌شود.

دكتر زالي با اشاره به اين كه از يك سو افزايش بي رويه سلول‌هاي بدن و از سويي ديگر اختلال در فرآيند مرگ سلولي بر اثر عوامل زمينه ساز سرطان، دو عامل اساسي به وجود آمده سرطان‌ها است، گفت: از طرف ديگر اختلال در مرگ سلولي و خودكشي سلولي موجب مقاومت بدن نسبت به داروهاي شيمي درماني شده و در نتيجه سلول‌هاي سرطاني افزايش يافته و به ساير مناطق بدن دست اندازي مي‌كند.

وي افزود: ‌براين اساس مشاهده مي‌شود همانطور كه ريزش برگ‌هاي درختان در فصل پاييز امري مفيد و زندگي ساز است، مرگ سلولي نيز در بدن حياتي و زندگي بخش مي‌باشد.

رييس دانشكده علوم پزشكي شهيد بهشتي با تاكيد بر اين كه روزانه صدها هزار سلول در بدن بر اثر تقسيمات سلولي به وجود مي‌آيند، گفت: مرگ سلولي از ديگر فرآيندهاي هوشمند بيولوژيك است و اختلال در اين فرآيند و يا كاهش ميزان خودكشي سلولي زمينه ساز سرطان‌ها به شمار مي‌رود.

زالي همچنين افزود: از سويي ديگر، گاهي فرآيند مرگ سلولي به طور غيرمنطقي سرعت گرفته و بيماري‌هاي اضمحلالي بسياري را مانند آلزايمر و پاركينسون به وجود مي‌آورد.

رييس دومين كنگره جهاني مرگ سلولي يادآور شد: مشخص شده است كه برخي از ويرو‌س‌هاي مزاحم و آسيب رسان با دخالت در فرايندهاي مرگ سلولي و خودكشي سلولي آسيب‌هاي جدي به بدن مي‌رساند، به طور مثال در بيماري ايدز با كشته شدن زودرس سلول‌هاي دفاعي بدن، ضعف سيستم دفاعي به وجود آمده و عوارض بيماري آشكار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، زالي به پيشرفت‌هاي صورت گرفته در كشور در زمينه تحقيقات مرگ سلولي اشاره كرد و گفت: محققان كشور توانسته‌اند با مداخله در موارد مختلف رشد، تمايز و بالندگي سلولي به پيشرفت‌هاي بزرگي در مكانيسم‌هاي موثر در مرگ سلولي دست پيدا كنند.

رييس دانشكده علوم پزشكي شهيد بهشتي همچنين به تحقيقات صورت گرفته در دانشگاه شهيد بهشتي اشاره و عنوان كرد: سال گذشته محققان اين دانشگاه با دستيابي به سلول ميكروگويان كه يك سلول پشتيبان سيستم عصبي است ‌به نقش مهم اين سلول در برخي از فرآيندهاي آزار رسان سيستم عصبي پي برده و با استمرار اين تحقيقات در سال جاري اميد آن مي‌رود كه كشورمان دستاوردهاي جديدي در زمينه دردهاي مركزي و دردهاي نوروپاتيك در محافل جهاني داشته باشد.

وي افزود: همچنين در اواخر سال گذشته 18 پروتئين موثر در فرآيند پيري در پشتيباني سلولهاي عصبي شناخته شد بنابراين با توجه به اينكه اين تكنولوژي تاكنون تنها در اختيار چند كشور معدود بوده اين موفقيت بسيار چشمگير به نظر مي‌رسد.

زالي يادآور شد: در حال حاضر در فاز دوم پروژه همزمان فرآيندهاي پيري سلولي در بدن انسان و نمونه‌هاي حيواني قرار داريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46289s, 18q