مصرف ماده محرك «شيشه» بين معتادان بشدت رو به گسترش است

۱۳۸۶/۰۴/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4874
مصرف ماده محرك «شيشه» بين معتادان بشدت رو به گسترش است

محمد اسماعيل عليپور در گفت و گو با فارس، افزود: مشكلي كه در زمينه درمان معتادان در كشور وجود دارد اطلاع رساني دير هنگام در مورد وضعيت و خطرات مواد مخدر شايع در كشور است به عنوان مثال هشدارهاي لازم به جامعه در مورد خطرات ماده مخدر كراك پس از دو سال آغاز شد كه گر چه بسيار موثر بود اما زمان زيادي را به همين علت از دست داديم.
وي افزود: اكنون نيز مدتي است مصرف ماده صناعي و محرك شيشه بشدت در بين معتادان رو به افزايش است و به خصوص معتاداني كه با روش متادون درماني مصرف مواد مخدر سنتي را كنار مي گذارند به مصرف ماده محرك شيشه روي مي آورند و اين خطري است كه بشدت نگران كننده است.
وي با ارزيابي از گسترش روش درمان معتادان با متادون گفت: اين روش يكي از برنامه هاي موفق ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمينه كنترل اعتياد محسوب مي‌شود و به وضوح تاثير مثبت آن را در درمان و نجات معتادان در كشور مي‌بينيم كه گر چه بيش از دو سال از زمان شروع اين روش نمي‌گذرد اما در سال 85 و بخصوص امسال به خوبي گسترش يافته است.
وي ادامه داد: روش متادون درماني در واقع جايگزين كردن يك دارو به جاي ماده مخدر براي معتادان است كه چند فايده مهم دارد، اول اينكه رابطه مالي معتاد با قاچاقچيان مواد مخدر را قطع مي‌كند و به اين ترتيب معتادان آسيب مالي كمتري را متحمل مي‌شوند.
وي گفت: كاهش آسيبهاي مالي به معتادان زندگي خانوادگي آنها را نيز بهبود مي‌بخشد و به اين ترتيب شاهد كاهش آسيبهاي اجتماعي مانند سرقت، فروش اموال خانه، درگيريهاي خانوادگي، طلاق و آسيبهاي بعدي بچه‌هاي طلاق در بين خانواده‌هاي معتاداني كه روي درمان با متادون آمده‌اند هستيم.
عليپور افزود: مصرف داروي متادون به جاي مواد مخدر معتادان تزريقي را از تزريق با سرنگ آلوده رها مي‌كند و به اين ترتيب خطر شيوع ايدز و هپاتيت در گروه معتادان تزريقي كاهش مي‌يابد و به اين ترتيب سالانه ميلياردها تومان فقط به خاطر كاهش اين نوع بيماريها در كشور صرفه جويي مي‌شود.
وي گفت: حسن مهم ديگر طرح متادون درماني اين است كه فرد معتاد به جاي اينكه هر روز با فروشندگان مواد مخدر و ساير معتادان يا افراد بزهكار سر و كار داشته باشد با تيم درماني شامل پزشك، روانپزشك و روانشناس رو به رو مي‌شود و به اين ترتيب رفته رفته آموزشهايي مي‌گيرد كه در زندگي او موثر است.
رئيس مركز ترك اعتياد تهران ادامه داد: معتاداني كه تحت اين نوع درمان قرار مي‌گيرند بسرعت ظاهر و قيافه شان عوض مي‌شود‌، بسرعت وارد چرخه زندگي عادي مي‌شوند و مشكلات شغلي آنها در محل كار نيز رفع مي‌شود.ضمن اينكه خانواده آنها نيز احساس بد گذشته را نسبت به اين افراد نخواهند داشت و به طور كلي بهداشت رواني در خانواده اين افراد به مراتب بالاتر مي‌رود.
وي گفت: اين طرح البته نقاط ضعفي هم دارد كه بايد رفع شود از جمله اينكه با وجود توزيع 6 ماهه شربت متادون در سال 85 ناگهان در اواخر سال اعلام كردند كه شربت متادون غير استاندارد است و جمع شد و اين مسئله تبعاتي را براي معتادان تحت درمان داشت.
عليپور افزود: مسئله ديگر اين است كه با وجود تاثير غير قابل انكار اين ماده براي درمان معتادان تزريقي و هروئيني در مورد معتادان به ترياك معلوم نيست كه مصرف اين ماده تا كي بايد ادامه پيدا كند و به طور كلي آينده مصرف متادون و ترك اين ماده مبهم است، البته ممكن است فردي تا آخر عمر نيازمند مصرف متادون باشد اما در مجموع مصرف اين ماده نبايد طولاني شود و هر 6 ماه يكبار بايد براي ترك مصرف متادون تلاش شود.
وي گفت: بايد ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه هايي را تدوين كند كه مشخص شود، روش متادون درماني تا چه اندازه و چه مدت براي معتادان به ترياك مفيد است و مثلا بايد مشخص شود كه يك جوان 18 ساله ترياكي تا كي بايد متاون مصرف كند.
وي افزود: در كشورهاي غربي روش متادون درماني تاثير مثبت و آشكاري داشته است اما در اين كشورها بيش از 90 درصد معتادان مصرف كننده هروئين هستند در حالي كه در كشور ما هنوز بيش از نيمي از معتادان ترياكي هستند.
عليپور ادامه داد: برنامه‌ريزان برنامه‌هاي درمان اعتياد در كشور بايد اندكي از پشت ميزهاي خود بيرون بيايند و وضعيت اجراي برنامه‌ها در مراكز ترك اعتياد را ببينند و با مشاهده معتادان نتيجه اين برنامه‌ها را ارزيابي كنند، بخصوص اينكه 90 درصد معتادان تحت متادون درماني در صورت ترك اين ماده دوباره به مصرف مواد مخدر بر مي‌‌گردند.
وي گفت: نبايد موفقيت نسبي متادون درماني موجب حذف بقيه روشهاي درمان اعتياد مانند روش سم زدايي (ROD) شود، روش سم زدايي هم در صورتي كه با نظارت انجام شود نتيجه بخش است و بايد تحقيقات علمي در مورد روشهاي ديگر درمان اعتياد هم انجام شود زيرا اين روش به خصوص براي معتادان جوان روش مناسبي براي درمان است و نبايد كنار گذاشته شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.42564s, 18q