بسیاری از اسهال‌های دارویی ناشی از مصرف بی رویه آنتی بیوتیك‌هاست

۱۳۹۱/۰۳/۰۲ - ۰۹:۰۷ - کد خبر: 49054
سلامت نیوز : دكتر محمد عباسی نظری در گفت وگو با ایسنا، افزود: اسهال دارویی ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها گاهی اوقات خطرناك است چون آب و املاح بدن به طور مداوم دفع می‌شود.

وی با اشاره به عوارض داروها اظهار كرد: شایع‌ترین عوارض داروها در این اندام، اسهال یا یبوست دارویی است. قرص‌ آهن از جمله داروهای رایجی است كه باعث ابتلا به یبوست می‌شود. مصرف داروهای ضد افسردگی هم این عارضه را در پی دارد.نظری در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار كرد: شایع‌ترین علت جمع شدن یك دارو از بازار، عوارض كبدی است البته عوارض گوارشی هم ممكن است منجر به قطع مصرف دارو شود.وی در ادامه گفت: عوارض گوارشی داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی ممكن است منجر به التهاب حفره دهان شود. برخی داروها هم خشكی دهان با ترشح بیش از حد بزاق را در پی دارد. رفع این عوارض راهكارهای خاصی دارد. به عنوان نمونه خیلی از اوقات می‌توان داروهای دیگری را جایگزین داروهایی كرد كه عوارضی را برای بیمار به همراه دارند.

این داروساز بالینی با بیان اینكه برخی از داروها باعث ایجاد عارضه در مری بیمار می‌شود، اظهار كرد: مری از نظر فیزیولوژیك بافت ضعیفی دارد و مكانیزم حمایتی ندارد بنابراین اگر داروهایی مانند داكسی سایكلین و ویتامین c در مری گیر كنند ممكن است باعث صدمه رسیدن به مخاط مری شوند.نظری افزود: اندازه برخی از قرص‌ها و كپسول‌ها بزرگ است بنابراین از مری سخت‌تر پایین می‌روند. در این شرایط همیشه به بیمار توصیه می‌شود كه همراه این داروها یك لیوان كامل آب بنوشد و دست كم تا نیم ساعت تا یك ساعت دراز نكشد.وی در ادامه گفت: داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن، ایندومتاسین، آسپرین و دیكلوفناك ممكن است باعث ایجاد زخمهای گوارشی در معده و دوازدهه شوند بنابراین در كنار این داروها برای بیمارانی كه به مدت طولانی از آن‌ها استفاده می‌كنند، داروی كاهنده ترشح اسید معده تجویز می‌شود.

این داروساز بالینی اضافه كرد: برخی بیماران موقع بلع دارو احساس سوزش معده می‌كند. گاهی اوقات این عارضه آن‌قدر شدت می‌یابد كه باعث سوراخ شدن بافت معده می‌شود بنابراین به بیمارانی كه داروهای ضد التهاب استروئیدی مصرف می‌كنند توصیه می‌شود در صورت احساس سوزش معده و خونریزی معده، این عوارض را به پزشك خود اطلاع دهند.وی درباره نحوه مصرف داروهای ضدالتهاب استروئیدی گفت: به بیماران توصیه می‌شود كه برای پیشگیری از عوارض گوارشی، داروها را هنگامی كه معده‌ خالی است مصرف نكند و به همراه آن شیر یا آب میوه مصرف كند. برخی از این داروها عوارض كمتری دارند. دیكلوفناك و ایبوپروفن عارضه گوارشی كمتری از ایندومتاسین دارد.نظری در پایان اظهاركرد: با توجه به مصرف زیاد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی عوارض معده در میان عوارض دارویی بیشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.36287s, 18q