داروي حاجب جديدي وارد بازار ايران شد

۱۳۸۶/۰۴/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4908
داروي حاجب جديدي وارد بازار ايران شد

دكتر "مانا صبوري" از برگزاركنندگان سمينار كاربرد مواد حاجب در آنژيوگرافي و سي‌تي آنژيوگرافي قلب گفت: ماده حاجب اولتراويست ‪ ۳۷۰‬كه يك داروي غيريوني است، براي بيماراني كاربرد دارد كه در معرض عوامل خطر زاي بالا و احتمال ابتلا به نفروپاتي ناشي از ماده حاجب قرار دارند.

وي روز پنجشنبه در حاشيه برگزاري اين سمينار در گفت و گو با ايرنا گفت: اين داروي جديد يك ماده حاجب غيريوني است و عمدتا توسط كليه‌ها دفع مي‌شود.

صبوري افزود: اولتراويست ‪ ۳۷۰‬از غلظت بالاتري نسبت به داروهاي مشابه برخوردار است و تصوير شفاف‌تري از اعضاي داخلي بدن بيمار به پزشك ارائه مي‌كند.

ماده حاجب ماده‌اي است كه در راديولوژي و براي نشان دادن آناتومي بخش‌هاي خاصي از بدن بصورت خوراكي و يا تزريقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

از مواد حاجب در سي‌تي اسكن، راديولوژي و ‪ MRI‬استفاده مي‌شود.

صبوري خاطرنشان كرد اين دارو كه محصول شركت "بايرشرينگ فارما" آلمان است، به تاييد كميسيون‌هاي پزشكي اتحاديه اروپا و اداره غذا و داروي آمريكا (‪ (FDA‬رسيده و از جمله امن‌ترين مواد حاجب مورد استفاده در سراسر جهان است.

به اعتقاد وي سي‌تي آنژيوگرافي يك موضوع پزشكي جديد در دنيا است و در آن، دستگاههاي اسكن و ماده حاجب تصوير شفاف و مناسب‌تري از عروق و قلب بيمار ارائه مي‌دهد كه در مقايسه با آنژيوگرافي استاندارد روش غيرتهاجمي است.

صبوري افزود: در سي‌تي آنژيوگرافي بيمار نيازي به بستري شدن ندارد.

وي تاكيد كرد: اين دارو كه پيش از اين در ايران وجود نداشته تحت پوشش تمامي بيمه‌هاي درماني كشور قرار گرفته است.

سمينار يك روزه كاربرد مواد حاجب در آنژيوگرافي و سي‌تي‌آنژيوگرافي قلب روز پنجشنبه با همكاري انجمن راديولوژي ايران و شركت "بايرشرينگ فارما" آلمان در مركز قلب تهران برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.82775s, 19q