انتقال ايدز از طريق روابط جنسي در جامعه نمود پيدا كرده است

۱۳۸۶/۰۴/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4911
انتقال ايدز از طريق روابط جنسي در جامعه نمود پيدا كرده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، مينو محرز امروز در همايش كاهش آسيب اعتياد، چالش‌ها و رهيافت‌ها گفت:‌ مهم‌ترين محل انتقال ويروس ايدز در كشور همچنان محلهاي تجمع معتادان تزريقي به خصوص زندان‌هاست اما اين الگو به سرعت در حال تغيير است و انتقال ويروس اين بيماري از طريق رابطه جنسي نمود پيدا كرده است.
وي اضافه كرد: آمار رسمي ايدز در ايران حاكي از ابتلاي حدود 14 هزار و 500 نفر است كه شناسايي شده و تحت درمان هستند اما آمار تخميني از تعداد واقعي مبتلايان به ويروس اين بيماري در كشور حداقل 70 هزار نفر است اين به آن معني است كه حداقل 55 هزار ناقل ويروس ايدز در جامعه مشغول انتقال اين بيماري هستند و بمبي است كه در جامعه ما منفجر شده است.
محرز گفت: ‌8 سال پيش من توصيه كردم كه در زندان‌ها به زندانيان معتاد متادون داده شود اما عده‌اي سر و صدا كردند كه چطور يك ماده مخدر را بين معتادان توزيع كنيم اما همين بي‌توجهي باعث شد كه بيماري ايدز در زندان‌ها به سرعت در گروه معتادان تزريقي شايع شود و اكنون سياستگذاران متوجه شده‌اند و با اجراي برنامه متادون درماني در اين گروه تا حدي اين موضوع كنترل شده است.
عضو كميته كشوري كنترل ايدز اضافه كرد:‌ اكنون كاهش آسيب به حدي در كشور پيشرفت كرده كه اعتياد ديگر مانند سابق جرم محسوب نمي شود و يك بيماري تلقي مي‌شود و درمان معتادان اولويت برنامه ها شده است.به همين علت يكي از سخنرانان كنفرانس اخير ايدز در عربستان، موفقيت برنامه هاي كاهش آسيب معتادان را در ايران با كل دنيا مقايسه كرد و آن را الگوي جهان دانست.
وي گفت:‌ با اين وجود هنوز براي كنترل ايدز از طريق جنسي برنامه خاصي نداريم و انتقال ايدز از اين طريق به سرعت رو به گسترش است و هنوز نتوانسته‌ايم اين روند را كنترل كنيم.
محرز اضافه كرد: انتقال ايدز از طريق اعتياد تزريقي تا حدي در كشور كنترل شده است، انتقال از مادر به جنين نيز هنوز در جامعه ما نمود پيدا نكرده است، انتقال از طريق فرآورده هاي خوني نيز تقريبا به صفر رسيده است اما انتقال از طريق روابط جنسي به سرعت در حال افزايش است.
وي گفت: آموزشهاي مشاوره چهره به چهره براي كنترل اين موضوع بسيار موثر است اما با توجه به گستردگي موضوع به هيچوجه كافي نيست و حتما بايد رسانه ها به صورت گسترده و شفاف در اين مورد اطلاع رساني كنند اما متاسفانه خودسانسوري در بين رسانه ها در اين مورد اجازه اين كار را نمي دهد و كمتر به صراحت در مورد استفاده از كاندوم در روابط جنسي صحبت مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.96539s, 18q