لزوم توجه به حقوق كودكان و حمايت جهاني از آنها

۱۳۸۶/۰۴/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4913
لزوم توجه به حقوق كودكان و حمايت جهاني از آنها
دكتر يزدي فوق تخصص كودكان عضو هيئت علمي گروه كودكان دانشكده پرستاري علوم پزشكي ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: كودكان سرمايه آينده و لازمه حيات جامعه و بهره‌گيري مطلوب از توان فكري و علمي آن‌ها تا حدود زيادي وابسته به بهره هوشي و سلامت كامل جسماني و رواني كودك داشته و اين امر جز با توجه كافي در طول دوران كودكي حاصل نمي‌شود.
وي گفت: در بسياري كشورهاي جهان بر اثر پي‌گيري مواد و تعهدات مندرج در اين پيمان شرايط حاكم بر كودكان به طور قابل توجهي بهبود يافته و به نوبه خود انگيزه‌اي براي پيشرفت و شتاب بيشتر به سوي آينده‌اي كه در آن كودكان نه تنها در امنيت جسمي و رواني بيشتري به سر مي‌برند بلكه خود آنها آزادانه و فعالانه در آن مشاركت مي‌كنند.
وي تصريح كرد: يكي از شرايط اساسي در زمينه اجراي درست پيمان نامه حقوق كودك آشنايي همه افراد جامعه به ويژه پدران و مادران و در سطوح بالاتر مقامات مرتبط با امور كودكان و در نهايت خود كودكان است.
وي گفت:‌ هم اكنون با توجه به اهميت جهاني به حمايت از حقوق كودكان رويكردهاي نويني در عرصه حقوق كودك در كشور ما رخ داده است.
همچنين دكتر دادفر كارشناس ارشد روانشناسي باليني در ادامه افزود: براي آگاهي بيشتر از حقوق كودكان آشنا كردن تمامي افراد جامعه با حقوق كودك از طريق رسانه‌ها و وسايل ارتباط جمعي، آگاه كردن معلمان و مقامات با حقوق كودكان و التزام به اجراي مفاد پيمان نامه و آگاه كردن كودكان در كتاب‌هاي درسي آنها براي نمونه فارسي كلاس چهارم، كودكان حق دارند... ضروري است.
وي گفت: پيشگيري از آزار و اذيت كودكان و تضمين سلامت جسمي و رواني كودكان با انتشار اطلاعيه در روزنامه‌هاي كثيرالانتشار بوسيله دادستان كل كشور و التزام عموم مردم براي گزارش موارد كودك آزاري، اختصاص شماره تلفن 123 براي گزارشات كودك آزاري، تاسيس سازمان‌هاي غير دولتي براي كمك و مشاوره دادن به كودكان، تشكيل سازمان آموزش و پرورش استثنايي در سال 72 و تاسيس مدارس استثنايي در كشور براي كودكان معلول و ناتوان ذهني آموزش پذير براي برخورداري از شرايط آموزش مناسب از اقدامات انجام گرفته در كشور براي حفاظت از حقوق كودكان است.
وي تصريح كرد: تحقق حقوق كودك در هر كشوري نيازمند بسيج عمومي و تلاش همگاني است، چرا كه وقتي كودكان با حقوق خود آشنا باشند و ببينند كه اين حقوق در مرحله اول از سوي والدين آنها رعايت مي‌شود به نوبه خود به ديگران چه بزرگتر و كوچكتر احترام مي‌گذارد و زمينه بسياري از جرايم و بزهكاري‌ها در كشور برچيده مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.13873s, 18q