بيماري روحي افسردگي براثر عدم شناخت توانايي و محيط بوجود مي‌آيد

۱۳۸۶/۰۴/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4915
بيماري روحي افسردگي براثر عدم شناخت توانايي و محيط بوجود مي‌آيد

مدير مركز مشاوره رهياب تهران دراين‌باره مي‌گويد: افسردگي علل گوناگوني دارد كه عمده‌ترين آن آشفتگي فكر، انديشه و شكست‌هاي تحصيلي يا اقتصادي و سياسي و همچنين نا رضايتي از بيماري‌هاي جسمي و ناتواني‌هاي فيزيكي مي‌باشد.

" اعظم السادات پرپوچي" معتقد است ‪ ۹۵‬درصد بيماران افسرده حداقل يك نشانه اضطراب دارند و ‪ ۶۵‬درصد بيماران اضطرابي افسرده هستند.

وي اضطراب ناشي از جدايي والدين را بسيار مخرب و اندوهناك در وضعيت اخلاقي و روحي فرزندان و افسردگي آنان مي‌داند.

پرپوچي همچنين، محيطهاي ناامن و خطرناك، آلودگي هوا، خشونت در خانه و روابط بين افراد و درگذشت يكي‌از عزيزان را از علل ديگر افسردگي و اضطراب در كودكان، نوجوانان و جوانان به حساب مي‌آورد.

به اعتقاد وي، فقر و بي‌خانماني، ورشكستگي اقتصادي ، سياسي ، شكستهاي تحصيلي و عدم موفقيت در ورود به دانشگاه و عوامل غير مترقبه مثل زلزله، سيل ، تصادفات و حادثه‌هاي ناگوار ديگر را از ديگر عوامل اضظراب و افسردگي است.

به گفته‌ي وي، براي غلبه بر افسردگي، فرد بايد با دوستان صميمي و كساني كه مورد اعتمادش هستند، ارتباط و نزديكي بيشتري را برقرار كند.

وي گفت: اگر انسان بتواند با احساسات و اطرافيان خود همزمان ارتباط برقرار كند و واقعيت‌هاي زندگي را همواره در نظر بگيرد و به راحتي اتفاقات را بپذيرد، ديگر دچار افسردگي نمي‌شود.

كارشناس امور تربيتي تاكيد كرد: در حدود ‪ ۴‬تا ‪ ۲/۵‬درصد كودكان از نظر باليني دچار افسردگي مي‌شوند و در مقطع دبستان ميزان افسردگي ‪ ۱۱‬درصد مي- باشد، در دوره نوجواني ‪ ۴‬تا ‪ ۸‬درصد گسترش مي‌يابد.

وي گفت: در دوره بعد از نوجواني نسبت دختران افسرده دو برابر پسران است و باافزايش سن، شيوع افسردگي در دختران بيشتر هم مي‌شود.

پرپوچي افزود: والديني كه فرزندان افسرده دارند با توجه و محبت بيشتر به آنان و همچنين مراجعه به موقع به روانپزشك و دارو و درمان به جا مي- توانند در درمان اين بيماري به فرزندان خود كمك كنند.

وي با اشاره به اينكه بخش عمده‌اي از مسووليت كودكان و نوجوانان به مدارس معطوف مي‌شود، گفت: بسياري از شكست‌ها و ناكامي‌هاي كودكان و نوجوانان ريشه در مدارس و عملكردهاي آموزشگاهي و مسوولان مدارس دارد.

او خاطرنشان كرد: مربيان بهداشتي، مسوولان مدارس، دبيران و مشاوران در مدارس به محض ديدن تغيير خلق و خوي يك دانش آموز و همچنين انزواي فرد، خانواده را بايد در جريان قرار دهند و خود نيز دررفع افسردگي فرد بكوشند.

ندا ديلمي، مدير مركز مشاوره خانواده متعادل وابسته به مجتمع قضايي بر اين باور است كه افرادي كه دچار افكار و باورهاي غيرمنطقي شوند ديگر قادر به فعاليت‌هاي مثبت و مفيد نيستند و دچار افسردگي مي‌شوند.

وي تصريح كرد: فرد افسرده به دليل آشفتگي و پريشاني فكر قادر به تصميم گيري و انتخاب صحيح نيست و اين قضيه سبب عقب افتادگي كاري و اجتماعي در تمام امور چنين شخصي مي‌شود.

او گفت: با توجه به نزديكي كنكور و امتحانات دانش آموزان، استرس و فشار بيشتري به افراد وارد مي‌شود كه باعث اضظراب خواهد شد.

به اعتقاد وي، خانواده‌ها در اين زمينه با كمك به فرزند خود در كاهش فشار عصبي به وي كمك زيادي مي‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.27227s, 18q