دانشمندان از ايجاد حيات مصنوعي خبر دادند

۱۳۸۶/۰۴/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4930
دانشمندان از ايجاد حيات مصنوعي خبر دادند

دكتر "كريگ ونتر" با چاپ مقاله‌اي در نشريه ساينس گفت گروه وي بطور موفقيت آميزي يك ژنوم كامل را از يك سلول باكتري به سلول ديگري پيوند زده است.

وي اميدوار است در نهايت بتواند با استفاده از همين شيوه ميكروب‌هايي تهيه نمايد كه بتواند سوخت مصنوعي توليد كرده و يا به پاكسازي زباله‌هاي سمي كمك كند.

هدف نهايي دانشمندان بهره‌گيري از كروموزم‌ها، پروتئين‌ها و ديگر عناصر تشكيل‌دهنده حيات براي ظهور خودبخودي حيات در ميكرب اوليه است.

دكتر ونتر با تاكيد بر اينكه احتمالا راه طولاني تا محقق شدن اين هدف باقي مانده است گفت وي گام مهمي در دستيابي به اين هدف برداشته است.

كاري كه اين گروه تحقيقاتي انجام داده در واقع تخليه ژنتيكي يك گونه حيات و وارد كردن كد ژنتيكي كاملا جديدي در كالبد به جا مانده است.

به گفته وي اين اقدام، ابزار مهمي براي آزمايش دي ان آ يا كروموزم‌هاي مصنوعي است كه قصد دارد بسازد.

ونتر گفت، آنچه در اين مقاله آمده است نتيجه برداشتن يك كروموزوم بومي از يك گونه و پيوند زدن و وارد كردن آن از طريق ديواره‌هاي سلولي و غشاء سلولي به يك گونه دوم است.

وي افزود، پس از چند روز رشد و تقسيم سلولي، كروموزم اصلي در سلول ناپديد شده و آنچه به جا مي‌ماند سلول‌هايي است كه تنها حاوي كروموزوم پيوندي است.

اين در حالي است كه برخي افراد از فعاليت‌هاي ونتر ابراز نگراني كرده‌اند. برخي بيم دارند از اين فناوري براي تهيه سلاح‌هاي بيولوژيكي استفاده شود يا اينكه اتفاقي پيش بيني نشده در آزمايشگاه صورت گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.81491s, 19q