وعده‌های پوچ لاغری صنایع دخانی به دختران جوان

۱۳۹۱/۰۳/۰۹ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 49739
وعده‌های پوچ لاغری صنایع دخانی به دختران جوان
سلامت نیوز : علیرضا مصداقی‌نیا معاون بهداشتی وزیر بهداشت در گفت‌وگو با برنا با اشاره به این مطلب که طبق نتایج بررسی جهانی وضعیت استعمال دخانیات در بین نوجوانان، مصرف دخانیات در بین دختران 15- 13 سال در دنیا در حال افزایش بوده است، اظهار داشت:  اختلاف میزان مصرف در بین دختران و پسران کاهش یافته است، به‌طوری‌که در بعضی از کشورها دختران بیشتر از پسران دخانیات مصرف می‌کنند.

مصداقی نیا ادامه داد: در منطقه مدیترانه شرقی میزان مصرف دخانیات در بین دختران در مدارس رو به افزایش است و به میزان 5/19 درصد در ایران، 4/22 درصد در سومالی، 8/26 درصد در سوریه، 7/27 درصد در فلسطین و 1/54 درصد در لبنان رسیده است در بعضی از کشورهای منطقه نیز مانند نتایج حاصل از تحقیقات جهانی اختلاف میزان مصرف دخانیات در بین دختران و پسران در حال کاهش است. وی افزود: مصرف سایر محصولات دخانی به‌جز سیگار از قبیل قلیان، تنباکوی بدون دود، در بین دختران در منطقه مدیترانه شرقی (9درصد) دومین رتبه را در مقایسه با این میزان در دنیا به خود اختصاص داده است به‌طوری‌که مصرف این محصولات به میزان 30 درصد در لیبی و 20 درصد در اردن، سوریه و فلسطین رسیده است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تصریح کرد: علاوه بر آن 38 درصد افراد 15- 13 سال در منازل و 46 درصد آن‌ها در اماکن عمومی در معرض استنشاق تحمیلی دود مواد دخانی هستند. این زنگ خطر بزرگی برای سلامت دختران و زندگی آینده شان دارد. مصداقی نیا درباره استعمال مواد دخانی در بین دختران اظهار داشت: تمایل به شروع مصرف دخانیات در دوره نوجوانی و اعتیاد به آن به سرعت در حال افزایش است جوانانی که استعمال دخانیات را از سن نوجوانی شروع می‌کنند نسبت به افرادی که در سنین بالاتر دخانیات را شروع کرده‌اند بیشتر تمایل به استمرار مصرف مواد دخانی داشته و کمتر تمایل به ترک آن دارند. وی تصذیح کرد: دختران جوان ممکن است دخانیات را برای حفظ اعتماد به نفس یا جهت کنترل و کاهش استرس و همچنین برای غلبه بر احساسات منفی خودشان استفاده می‌کنند. آنها ممکن است باور داشته باشند که استعمال مواد دخانی به کاهش وزن کمک می‌کند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت ادامه داد: صنایع دخانی و بازار فروش آن‌ها، دختران را مورد هدف قرار داده‌اند، آن‌ها از طریق تبلیغ در مجلات زنان طرح‌های جذاب و بسته‌بندی‌های جذاب و مورد دل‌خواه دختران و همچنین به‌کارگیری تصاویر جذاب،دل‌فریب، لاغری، دوست‌یابی، استقلال و زیبایی به جلب توجه دختران می‌پردازند. وی افزود: مصرف دخانیات به‌وسیله والدین سایر اعضا خانواده و دوستان در استعمال دخانیات توسط دختران تاثیر به‌سزایی دارد. مصرف دخانیات از نظر اجتماعی و خانواده‌ها پذیرفته شده است، معلمان به‌عنوان الگو بر روی دانش آموزان تاثیر گذارند ولی در منطقه مدیترانه شرقی فقط در نیمی از مدارس قانون ممنوعیت مصرف دخانیات توسط معلمان اجرا می‌شود. به‌طوریکه نرخ مصرف دخانیات از نظر دو جنس تغییر چشمگیری داشته و این میزان در بین دختران رو به افزایش است.

وی با اشاره به پیشگیری از مصرف دخانیات در بین دختران اظهار داشت: در راستای اجرای معاهده جهانی کنترل دخانیات لازم است استراتژی‌های کنترل دخانیات جهت پیشگیری از زیان‌های استعمال مواد دخانی برای هر دو جنس دختر و پسر به‌طور یکسان تهیه شود. دختران حق دارند از بازاریابی محصولات دخانی و استنشاق تحمیلی دود مواد دخانی محافظت شوند، مصداقی نیا در خاتمه خاطر نشان کرد: آگاهی دختران درباره زیان‌های ناشی از مصرف دخانیات و حق آن‌ها در خصوص زندگی در محیط های بدون دخانیات افزایش یابد، فروش و بازاریابی محصولات دخانی برای همگان به ویژه افراد جوان باید متوقف شود، مصرف مواد دخانی توسط بزرگسالان در مقابل نوجوانان باید ممنوع و متوقف شود و از همه مهمتر محیط های مدارس باید عاری از دخانیت باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.03068s, 18q