ايران از پرشتاب ترين کشورها در توليد علم است

۱۳۸۶/۰۴/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4982
ايران از پرشتاب ترين کشورها در توليد علم است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبر نگاران، باقري لنکراني درمراسم افتتاح پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم در دانشگاه شهيد بهشتي گفت : دستيابي به اين موفقيت توانمندي دانشمندان ايراني را با کمترين هزينه و امکانات نشان مي دهد.


وي افزود : در زمينه تحقيقات علوم پزشکي در سالهاي اخير کارهاي زيادي انجام شده است که اکنون شاهد به ثمر رسيدن آنها هستيم .


وي گفت : بودجه دانشگاهها در زمينه پژوهش 80 ميليارد تومان است اما امسال خارج از بودجه مصوب دانشگاهها اعتبار لازم براي حمايت از تحقيقات کاربردي و پژوهشي درنظر گرفته شده است .


دکتر لنکراني تربيت نيروي تخصصي به عنوان پي اچ دي را از ديگر برنامه هاي وزرات بهداشت براي افزايش تحقيقات در کشور برشمرد.


وي گفت : تربيت نيروهاي تخصصي در مقطع پي اچ دي موجب گسترش آموزش ها ،ارتقاي محيط هاي آموزشي و پاسخگويي به دانشجويان نخبه مي شود .


وزير بهداشت ، درمان وآموزش پزشکي با بيان اين که طبق برنامه توسعه چهارم بايد 25درصد از دانشجويان تحصيلات تکميلي در مقطع پي اچ دي باشند افزود : در 20 ماه گذشته ظرفيت اين مقطع را افزايش داده ايم و تقربيا به اهداف برنامه توسعه دست يافته ايم .


وي اضافه کرد : با برنامه هاي انجام شده حتي مي توان از برنامه پيش افتاد و به نيازمنطقه پاسخ داد .


دکتر لنکراني با اشاره به ارسال 80 طرح بزرگ تحقيقاتي به وزارتخانه در يک سال اخير گفت : از اين تعداد تاکنون 30 طرح مرحله داوري را پشت سرگذاشته است واميدواريم اين طرح ها با شتاب بيشتري به انجام برسد .


وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي تعداد مراکز تحقيقاتي مصوب را در کشور 145 مرکز عنوان و اضافه کرد : علاوه بر اين 100مرکز فعال نيز وجود دارد که غير مصوب هستند .


وي اضافه کرد : از 145 مرکز مصوب فقط 35 مرکز رديف بودجه دارند و بقيه با بودجه دانشگاه ها فعاليت مي کنند .


دکتر لنکراني با بيان اين که تبديل کردن علم به علم درون زا و بومي از اهداف وزارت بهداشت است تصريح کرد : آنچه که باعث شتاب بيشتر کشور مي شود علم درون زا و بومي است .


وزير بهداشت همچنين به تاريخچه پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي اشاره کردوگفت : تحقيقات بزرگي در کشور از جمله طرح يد درماني به کمک محققان اين پژوهشکده انجام شده است .


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.31465s, 18q