افزایش شیوع بیماری از طریق روابط پرخطر جنسی نگران‌کننده است

۱۳۹۱/۰۳/۱۰ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 49845
سلامت نیوز: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم٬ با اشاره به ابتلای ۲۳ هزار و ۹۰۲ نفر به ایدز در کشور٬ گفت: هم‌اکنون یکی از عوامل شیوع بیماری ایدز افزایش تماس‌های جنسی پرخطر است، از این‌رو مسئولان باید برای حل این مشکل راه‌حل مناسبی را بیابند.

سیروس برنا‌بلداجی در گفت‌وگو با خانه ملت٬ با اعلام این که بیماری ایدز در چند سال اخیر رشد چشم‌گیری داشته است، افزود: متأسفانه هم‌اکنون سرعت شیوع این بیماری با وجود تمهیدات وزارت بهداشت و سازمان‌های مربوطه افزایش یافته است.

نماینده مردم بروجن در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر این که بر اساس آمارهای بین‌المللی شیوع بیماری ایدز در کشورهای اروپایی سیر نزولی پیدا کرده است، گفت: کاهش شیوع ایدز در این کشورها تنها به‌علت برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی است.

وی با بیان این که در کشورهای بین‌المللی آموزش از دوران پایه‌ای و کودکی آغاز می‌شود، افزود: اجرای برنامه‌ها آموزشی موجب می‌شود که افراد در هنگام روبه‌رو شدن با بیماری ایدز بر اساس قواعدی عمل کنند و هیچ مشکلی برای این افراد به‌وجود نمی‌آید.

این نماینده مجلس هشتم، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مشکل‌های پیرامون کنترل جمعیت بیماران مبتلا به ایدز در کشور، نبود آمار واقعی از این افراد است که این موضوع به‌علت نبود شناسایی دقیق از سوی سازمان‌ها است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم، با بیان این که یکی از عوامل شیوع بیماری ایدز افزایش تماس‌های جنسی پرخطر است، یادآور شد: وزارت بهداشت و درمان باید برای کنترل بیماری ایدز در کشور راه‌‌حل مناسبی را از جمله فرهنگ‌سازی اجرایی کند.

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا تاریخ ۱/۱۰/۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳۹۰۲ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌در کشور شناسایی شده‌اند که ۹۱ درصد آنان را مردان و ۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

براساس این گزارش، علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف ‌کنندگان مواد (۷/۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۳/۱۰ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۹/۰ درصد) بوده است. راه انتقال در ۱/۱۸ درصد از این گروه نامشخص مانده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63664s, 18q