کاهش وزن بهترين راه پيشگيري از آسيب‌هاي مفصل زانو است

۱۳۸۶/۰۴/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4985
کاهش وزن بهترين راه پيشگيري از آسيب‌هاي مفصل زانو است

دکتر محمدرضا هاديان عضو انجمن فيزيوتراپي ايران و استاد دانشگاه، در اين باره به ایسنا، گفت: مفصل زانو در تمام فعاليت‌هاي انسان مانند ايستادن، راه رفتن و حتي نشستن در معرض فشارهاي مکانيکي زياد که ناشي از وزن، حمل بار و حتي ماندن در يک موقعيت ثابت است، قرار دارد.

وي ادامه داد: به عنوان مثال، فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالارفتن از پله‌ها معادل سه برابر وزن بدن و در هنگام پايين آمدن هفت تا هشت برابر وزن بدن است. از اين رو کاهش وزن براي حفظ سلامتي مفاصل به خصوص مفاصل زانو بسيار با اهميت است.

دکترهاديان، بي تحرکي را نيز خطري جدي براي مفاصل عنوان و تصريح کرد: برخي به غلط بر اين باورند که فقط با حذف فشار بر روي مفصل و ثابت نگه داشتن آن مشکل حل مي شود در حالي که عدم تحرک مناسب خود خطري جدي براي بروز بيماري‌هاي مفصل همچون آرتروز است چرا که تغذيه مفصل از طريق تحرک انجام مي شود.

وي نحوه نشستن به صورت چهارزانو، چمباته زدن و استفاده از توالت‌هاي ايراني را از جمله موارد تشديد کننده آسيب‌هاي مفصلي دانست و گفت: تبعيت از اين روش‌هاي غلط زندگي، افراد را در سنين پايين مستعد ابتلا به آسيب‌هاي مفصلي مي کند.

دکتر هاديان در پايان تصريح کرد: مطالعات نشان داده است، علاوه بر کاهش وزن با تغذيه و انجام ورزش‌هاي مناسب مي توان به پيشگيري و درمان آسيب‌هاي مفصلي کمک کرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.36558s, 18q