قائم مقام سازمان محیطزیست خبرداد: هجوم مجدد ریزگردها به تهران/هوا تا جمعه غبارآلود است

۱۳۹۱/۰۳/۱۱ - ۱۴:۰۵ - کد خبر: 49862
قائم مقام سازمان محیطزیست خبرداد: هجوم مجدد ریزگردها به تهران/هوا تا جمعه غبارآلود است
سلامت نیوز : دكتر علی محمد شاعری در برنامه تهران 20 افزود: برای کاهش ریز گردها دو اقدام در منشا و مقصد میتوانیم انجام دهیم. در عراق، سوریه و عربستان ، 6 کانون ریزگرد شناسایی شده که 95 درصد گردو غبار کشوررا ایجاد می کنند. مقابله با بیابان‌زایی از جمله فعالیت هایی است که باید در این کشورها انجام شود.

وی افزود: عراق 13 میلیون هکتار بیابان دارد که 2 میلیون هکتار از آن شن روانه بوده و شرایط بحرانی را ایجاد می کند. 30 درصد مساحت عراق بیابانی است. در این رابطه باید طرح های مقابله با بیابان زایی در عراق اجرا شود. سازمان محیط زیست برنامه هایی را به سازمان محیط زیست عراق ارائه کرده که در دوره 5 ساله باید اجرا شود.قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کار دیگر آموزش و توانمندسازی کارشناسان عراقی و اعزام کارشناس به این کشور است. با رایزنی‌های انجام شده اکنون در اعتبارات سال 2012 اعتباری برای مقابله با بیابان زایی در نظر گرفته شده است. البته ایران برای کمک مالی به کشور عراق در این زمینه کمک کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ وی ادامه داد: به قدری بحران زیاد است که به این زودی حل نمی شود. اگرازتمام تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد در دوره ای 10 ساله این بحران کنترل می شود. دستگاه دیپلماسی ما باید به عراق برای اجرای قول های خود فشار بیاورد.شاعری افزود: خشکسالی های 10 سال اخیر میزان بارندگی را کم کرده ، این خشکسالی ها کشور عراق را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و بخش زیادی از تالاب های آن را خشک کرده است. سدهایی که ترکیه و سوریه روی فرات ایجاد کرده اند نیزتاثیرگذاشته و باعث بروز این بحران شده است.

وی گفت: دراثر ریزگردها آمار فوتی نداریم اما وقتی ریزگردها می آید آمار مراجعه مردم به مراکز درمانی چند برابر می شود و این مشکل در کاهش عمر افراد تاثیر گذار است. تا پایان امسال 10 هزار دستگاه کاهش آلودگی برای مراکز بسته مانند مدارس، بیمارستان و ... تولید می شود. حدود 300 هزار تومان قیمت هر دستگاه بوده و از مهر ماه به طوری تدریجی ارائه می شود.صناعی، رییس سازمان هواشناسی كشور نیز دراین باره گفت: گرد و غبار درسیستان از سایر استانهای کشور بیشتر است و تا چهارشنبه یزد و کرمان را نیز در بر می گیرد . از امروز 4 استان کردستان، کرمانشاه ، ایلام و خوزستان درگیر می شوند و تهران مقدار کمی تا پنجشنبه صبح این پدیده را دارد .وی افزود: کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس ، غرب و چهارمحال و بختیاری بیشتر و اصفهان، مرکزی، قم، آذربایجان شرقی و غربی و زنجان کمتر تحت تاثیر این ریزگرد قرار می گیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14836s, 18q