زيبايي با دوپينگ

۱۳۸۶/۰۴/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4990
زيبايي با دوپينگ

 پس‌انداز کردن پول کار بسيار پسنديده‌اي است که آن‌را شروع کرده‌ايد، اما پسنديده‌تر، روش خرج کردن آن است که حتماً بايد به آن دقت کنيد. ممکن است بپرسيد خوب اين چه ربطي به سلامت و بهداشت دارد؟

 خرج کردن پول وقتي به سلامت مربوط مي‌شود که شما تصميم بگيريد مانند اکثر خانم‌ها اين پول را صرف زيبايي چهره‌تان کنيد. بخصوص اگر کمي پا به سن گذاشته باشيد و احساس کنيد که چين و چروک‌هاي دور چشم و پيشاني‌تان باعث شده صورت شما زيبايي هميشگي‌اش را از دست بدهد.

 لابد شما هم راجع به تزريق بوتاکس چيزهايي شنيده‌ايد. اينکه خيلي در رفع چين و چروک مؤثر است و اينکه آرايشگاه سرکوچه اين کار را با هزينه خيلي مناسبي انجام مي‌دهد. (مناسب اينجا به معني کمتر از دستمزد پزشک است!)

 ما هم در اين مقاله نمي‌خواهيم راجع به استفاده صحيح از پس‌انداز صحبت کنيم. تنها مي‌خواهيم به يادتان بياوريم که اگر تصميم گرفته‌ايد چين‌هاي صورت‌تان را صاف کنيد کمي بيشتر راجع به آن بخوانيد و بدانيد تا خداي ناکرده براي صرفه‌جويي در مخارج دچار عوارض ناخواسته نشويد. حتماً شنيده‌ايد که گاهي با پول فراوان هم نمي‌توان سلامتي را خريد.

صاف شدن چين و چروک‌هاي صورت آنقدر براي خانم‌ها و حتي آقايان جذابيت دارد که گاهي حاضر مي‌شوند به خاطر آن زير بار قرض و بدهي بروند. اگرچه بعضي افراد ثروتمند و بعضي فقيرند، اما طبيعي است که همه زيبايي را دوست دارند. تزريق بوتاکس، امروزه به‌قدري آسان و در دسترس شده که حتي درخيلي از سالن‌هاي زيبايي هم انجام مي‌شود.

 عجيب هم نيست که اين افراد غير متخصص با هزينه کمتري اين کار را براي مشتاقان انجام مي‌دهند. خيلي‌ها نمي‌توانند از پس پرداخت دستمزد پزشکان متخصص برآيند و چون از عوارض و خطرات احتمالي اين کار باخبر نيستند، سلامت و زيبايي خود را به دست غيرمتخصصان مي‌سپارند. متأسفانه اين قضيه به يکبار ختم نمي‌شود، چون دوام اثر اين تزريق حدود 6 ماه است و براي اينکه از شر چروک‌ها براي هميشه خلاص شويم بايد هر چند وقت يکبار تزريق بوتاکس تکرار شود.

 ممکن است اين کار به‌نظر ساده بيايد اما هرکسي حاضر نمي شود تنها براي صاف کردن چروک‌هايي که خيلي هم بي دليل و بيهوده نيست، هر 6 ماه پولي را که مي‌تواند خرج يک مسافرت لذت‌بخش کند، از دست بدهد. (به‌قول بزرگترها اين موها تو آسياب سفيد نشده و اين چين و چروک‌ها هر کدام ياد آور تجربه‌ها وتلاش‌هاي يک دوران از زندگي است!)

جراحان هشدار مي‌دهند!

بوتاکس، سم تصفيه و رقيق شده‌اي‌است که از باکتري عامل بوتوليسم (کلستريديوم بوتولينوم، عامل مسموميت غذايي کشنده) گرفته شده. اين ماده در غلظت‌هاي زياد سمي است، اما در اندازه‌اي که براي درمان به‌کار مي‌رود خطري ندارد.

بوتاکس، اولين بار در سال 1980 براي درمان اختلالات عضلات مانند لوچي و تنبلي چشم، تيک‌هاي چشم و پلک زدن غير قابل کنترل به‌کار رفت. وقتي به‌طور تصادفي اثر آن در کاهش چين‌هاي دور چشم مشاهده شد؛ جراحان پوست و زيبايي در سال1987 براي زيبايي از آن استفاده کردند.

اين سم باجلوگيري از انتقال استيل کولين از عصب به عضله و فلج کردن عضلات باعث صاف شدن چين و چروک‌ها و کاهش خطوط بين ابروها و دور چشم مي‌شود. لازم است بدانيد استيل کولين نوعي انتقال دهنده پيام‌هاي عصبي از مغز به عضله است که دستور انقباض را به عضله مي‌رساند.

 آمارها نشان مي‌دهد که در انگلستان در سال 2005 تعداد استفاده کنندگان از اين روش 50 درصد اضافه شده به‌طوري که سالانه بيش از100 هزار نفر از بوتاکس استفاده مي‌کنند. امروزه اين روش آنقدر زياد طرفدار دارد که سالن‌هاي زيبايي و آرايشگاه‌ها هم براي کسب درآمد خود روي آن حساب مي‌کنند.

البته ماه گذشته انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي نسبت به خطرات تزريق بوتاکس و پيلينگ‌هاي شيميايي که در آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي زيبايي انجام مي‌شود، هشدار داد. اين انجمن اعلام کرد که تنها متخصصان پوست دوره ديده اجازه دارند اين کار را انجام دهند.

 بوتاکس، اعتياد مي‌آورد!

جالب است بدانيد محققان روانپزشک در سال گذشته متوجه شدند 40 درصد از بيماراني که با اين روش زيبايي خود را به‌دست آورده‌اند، به نوعي ميل شديد و اجبار به انجام مجدد آن (نوعي اعتياد) دچار مي‌شوند. البته اين مسئله با توجه به ظاهر شدن مجدد و طبيعي چروک‌ها پس از چند ماه خيلي هم عجيب نيست.

 نتيجه تحقيقات اين دانشمندان در انجمن جراحي پلاستيک لندن نشان داد که 50 درصد افراد بيش از اينکه با انجام اين تزريق صورت جوان‌تري نصيبشان شود، احساس جوان بودن مي کنند. متخصصان معتقدند اگر چه با تزريق نمي‌توان جلوي روند پيري را گرفت و تشکيل چين‌ها دوباره از سر گرفته مي‌شود اما اين افراد بيشتر به روند پيري توجه مي‌کنند تا به ناتواني انسان از کنترل آن و به همين علت هم به تزريق بوتاکس معتاد مي‌شوند!

سم به چه درد مي‌خورد؟

 بوتاکس براي درمان خطوط ناشي از اخم کردن بين ابروها به‌کار مي رود و چون عضلات مربوط به اين کار فلج مي‌شوند، جلوي تکرار اين حرکت گرفته شده و خطوط اخم تشکيل نشده يا عمق چين‌ها کمتر مي‌شود. علاوه براين از تخريب بيشتر پوست هم جلوگيري مي‌شود. بوتاکس براي درمان خطوط افقي پيشاني که در اثر بالا بردن ابروها ايجاد شده و صاف کردن خطوط گوشه چشم، هم به‌کار مي‌رود.

 اما دقت داشته باشيد که تزريق بوتاکس نمي‌تواند چين‌هاي عميق و انحناهاي بزرگ پوست را از بين برده و صاف کند. براي اين کار به درمان‌هاي ديگري مانند کشش پوست يا پرکننده‌هاي زير پوست نياز داريد.

 اگر پزشکتان در جلسه مشاوره اين روش درماني را براي شما مناسب دانست مي‌توانيد به آساني آن‌را انجام دهيد. تزريق بوتاكس به‌طور سرپايي در مطب قابل انجام است. حدود 5/1 سي سي از دارو با سوزن بسيارنازك (سرسوزن انسولين) در چند نقطه پيشاني و دور چشم شما تزريق مي‌شود. براي اين‌كار نيازي به بي‌حس كردن نيست ودرد ناشي از تزريق بسيار اندك و در حد گزش پشه است.

 ممکن است کمي قرمزي و تورم در محل تزريق ايجاد شود که آن هم پس از چند ساعت برطرف مي‌شود. عجله نکنيد! تغييرات در چين‌هاي صورتتان دو سه روز بعد از تزريق شروع مي‌شود و تا دو هفته بعد مي‌توانيد اوج اثرآن را ببينيد. متاسفانه اين اثر حداکثر 4 تا 6 ماه باقي مي‌ماند و اگر مي خواهيد زيبايي خود را حفظ کنيد بايد هر 6 ماه بوتاکس را دوباره تزريق کنيد.

 توصيه هايي براي داوطلبان استفاده از بوتاكس

1 – تا 4 ساعت پس از تزريق از درازكشيدن خودداري كنيد.

2 – براي رفع کبودي و تورم ودرد محل تزريق تا چند ساعت از كمپرس سرد استفاده نماييد.

3 - اثر دارو از روز چهارم شروع شده و تا روز چهاردهم به حداكثر خود مي‌رسد. اين اثر 6 -4 ماه دوام خواهد داشت وبعد از آن به‌تدريج چين وچروك ها ظاهر مي‌شوند كه در صورت تمايل مي‌توانيد مجدداً تزريق نماييد.

4 – استفاده از اين دارو در حاملگي وشيردهي ممنوع است.

 5- معمولاً عوارض جدي بعد از تزريق ايجاد نمي‌شود اما گاهي ممکن است فرد دچار آتروفي وضعف عضلات مجاور محل تزريق شده و عوارضي چون افتادگي پلک و ابرو و سردرد پيدا کند. يادتان باشد اين دارو اگر در اطراف دهان تزريق شود احتمال اختلال در خوردن ، صحبت کردن و... وجود دارد.

6- تزريق بيش از حد اين ماده مي‌تواند موجب مسموميت و مرگ شود.

7- تزريق بوتاکس را فقط به متخصص بسپاريد.
 
    
      
  
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.37031s, 18q