از يكهزار و 770 محصول غذايي نمونه برداري و 12 هزار و 500 مورد آزمايش انجام شد

۱۳۸۶/۰۴/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4999
از يكهزار و 770 محصول غذايي نمونه برداري و 12 هزار و 500 مورد آزمايش انجام شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر مرتضي پيرعلي همداني در حاشيه نوزدهمين گردهمايي معاونين غذا و داروي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور در شيراز براي خبرنگاران توضيح داد:‌ كنترل كيفي محصولات غذايي قبل از عرضه در سطح بازار به انجام مي‌رسد. حال آن كه با اجراي طرح كشوري پايش كالا در سطح عرضه (post Marketing survillance) علاوه بر كنترل مواد غذايي و بهداشتي در سطح توليد و بازرسي و نظارت بر عملكرد واحدهاي توليدي نظارت در سطح عرضه هم در دستور كار قرار دارد.

وي به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي با همكاري دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور اشاره كرد و افزود: در اين راستا، دستورالعملها و فرم‌هاي مستندسازي تهيه و در اختيار دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور به عنوان بازوان اجرايي وزارت بهداشت قرار گرفته‌اند.

پيرعلي با اشاره به طراحي 25 جدول و فرم در بخش تضمين كيفيت اداره كل آزمايشگاه‌هاي كنترل غذا و دارو گفت: طي دو دوره به فاصله زماني 6 هفته و بر مبناي اطلاعات لازم، نمونه‌ها از سطح بازار خريداري و مورد آزمايش قرار گرفت.

وي انتخاب كالاها را بر اساس ميزان مصرف، احتمال مخاطره آميز بودن بر حسب شرايط فساد و آسيب پذيري گروه مصرف كننده عنوان كرد و در ادامه يادآور شد: نتايج استخراج شده به همراه كنترلهاي مستمر، تكميل كننده‌اي براي اصلاح فرآيند توليد وارتقاي سطح ايمني و سلامت محصولات محسوب مي‌شود.

مديركل آزمايشگاه‌هاي كنترل غذا و داروي وزارت بهداشت، از گسترش طرح PMS در سال 86 خبر داد و در پايان گفت: اين طرح در دومين سال اجرا، كالاهاي بيشتري را مورد بررسي و ارزيابي قرار مي‌دهد تا افزون بر نظارت و پايش در سطح توليد، ايمني و سلامت محصولات غذايي آرايشي و بهداشتي هم كه در اختيار مصرف كننده قرار مي‌گيرند ارزيابي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.84613s, 18q