گزارش جدید یونیسف:

ذات الریه و اسهال سالانه جان ۲ میلیون کودک را می‌گیرد

۱۳۹۱/۰۳/۱۹ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 50289
سلامت نیوز: صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد تلاش هماهنگ برای کنترل اسهال و ذات الریه بزرگترین قاتل کودکان زیر 5 سال در جهان می‌تواند به نجات جان سالانه 2 میلیون نفر از کودکان فقیر منجر شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، این اقدام به ویژه بر کودکان صحرای آفریقا و جنوب آسیا تأثیرگذار خواهد بود.

آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف گفت: بهبود اقدامات ساده می‌تواند دو مانع بزرگ در افزایش میزان بقای کودکان را از بین برده و به همه کودکان شانس رشد و شکوفایی دهد.

این بنیاد خواستار طرحهای هماهنگ و قابل اعتمادی برای توزیع امکانات و واکسن‌های جدید علیه علل مهم اسهال و ذات الریه شامل ویروس آنفلوانزا، روتاویروس و باکتری سینه پهلو شده است.

این گزارش بیان داشته که ساده‌ترین و موثرترین راه برای حمایت از نوزادان در برابر این بیماری شیر خوردن از سینه مادر در 6 ماه نخست زندگی است اگر چه کمتر از 40 درصد کودکان چنین مراقبتهایی را دریافت می‌کنند.

کودکانی که شیر مادر را نخورند 15 برابر بیشتر احتمال ابتلا به سینه پهلو دارند.

سینه پهلو و اسهال که اغلب همزمان با یکدیگر ایجاد می‌شوند 29 درصد موارد مرگ و میر در میان کودکان زیر 5 سال در جهان را تشکیل می‌دهند که برابر با بیش از 2 میلیون مورد در سال است.

نزدیک به 90 درصد کودکانی که بر اثر این دو بیماری جان می‌بازند در صحرای آفریقا و جنوب آسیا رخ می‌دهد و نیمی از این موارد تنها در 5 کشور فقیر: هند، نیجریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، پاکستان و اتیوپی رخ می‌دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.88379s, 18q