بیش از 300 كمپ ترك اعتیاد غیرمجاز در كشور وجود دارد

۱۳۹۱/۰۳/۱۹ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 50297
بیش از 300 كمپ ترك اعتیاد غیرمجاز در كشور وجود دارد
سلامت نیوز: مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره گفت: بر اساس گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر، در حال حاضر حدود 300 الی 400 كمپ ترك اعتیاد با انجام روش های غیر اصولی، بدون نصب تابلو و بصورت غیرمجاز در كشور فعالیت می كنند.

عباس دیلمی زاده در گفت و گو با ایرنا افزود: این كمپ ها روش هایی مانند زنجیر كردن و به اجبار نگه داشتن بیمار معتاد، استفاده از خشونت، عرضه داروهای غیرمجاز و در اختیار گذاشتن داروهای شبه مورفین به بیماران برای درمان را انجام می دهند.

وی اظهار داشت: این كمپ ها بیشتر در مناطق حاشیه ای، شهرها و روستاهای كوچك راه اندازی می شوند و هیچ گونه نظارتی نیز بر فعالیت آنها وجود ندارد.

دیلمی زاده تصریح كرد: در صورت شكایت مردم از كمپ های ترك اعتیاد غیرمجاز، مسوولان مربوطه اقدام به تعطیلی این مراكز می كنند، اما دست اندركاران این كمپ ها پس از مدتی در مكانی دیگر فعالیت خود را آغاز می كنند.

وی با هشدار نسبت به افزایش این گونه كمپ های غیرمجاز در كشور، گفت: با توجه به این كه، نگهداری بیمارانی كه دچار علایم شدید مصرف شیشه هستند، كار سختی است، این گونه مراكز مشتری های زیادی دارند.

دیلیمی زاده، مساله اقتصادی و كسب درآمد را از دیگر دلایل افزایش این كمپ های غیرمجاز بیان كرد و افزود: هزینه نگهداری بیماران معتاد در این كمپ ها از دو میلیون و 500 هزار تا 10 میلیون ریال است و به تازگی نیز كمپ های غیرمجاز ترك اعتیاد اقدام به در اختیار گرفتن آمبولانس و بردن بیمار معتاد از منزل یا محل كار را می كنند.

وی، در عین حال تصریح كرد: حدود 350 كمپ ترك اعتیاد مجاز در كشور وجود دارد و برخی از كمپ ها نیز بصورت نیمه مجاز( توسط شوراهای هماهنگی مواد مخدر و فرمانداریها نیروی انتظامی در سطح استانها) فعالیت دارند كه هنوز پرونده فعالیت در سازمان بهزیستی را انجام نداده اند.

مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره با بیان این كه، مدل درمان اقامتی این كمپ ها قدیمی است، گفت: این كمپ ها هنوز نتواسته اند خود را منطبق با نیازهای روز جامعه و درمان های منطبق با شواهد علمی دنیا كنند و برنامه های آموزشی مدون نیز از سوی دستگاههای ذیربط برای ارتقای آنها توسعه نیافته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13257s, 18q