سلامت نیوز بررسی میکند:

خودکشی با کفش های پاشنه های بلند

۱۳۹۱/۰۳/۲۰ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 50360
خودکشی با کفش های پاشنه های بلند
سلامت نیوز :هیلاری برنر, پزشک بیماریهای پا می گوید:" پاشنه کفش ها روز به روز بلندتر و بلندتر می شود. ما متخصصان بیماریهای پا مایلیم آن را خودکشی با کفش بنامیم.


به گزارش سلامت نیوز این 3 توصیه برای کفش های بهتر را بکار ببرید تا دچار مشکلات پا نشوید :
در صورتی که آماده برداشتن گامهای درست با پاهایتان هستید, برنر 3 پیشنهاد به شما ارائه می کند:
• اطمینان یابید که پنجه کفش خم می شود و بیش از اندازه قابل انعطاف نیست.
• اطمینان یابید که حمایت قوسی کافی در کفش ها وجود دارد.
• یک پاشنه کلفت کمتر از 2 اینچ (5 سانتیمتر) انتخاب کنید.

پاشنه های بسیار بلند هیلاری برنر, پزشک بیماریهای پا می گوید:" پاشنه کفش ها روز به روز بلندتر و بلندتر می شود. ما متخصصان بیماریهای پا مایلیم آن را خودکشی با کفش بنامیم. یک سخنگوی انجمن پزشکی بیماریهای پای آمریکا اظهار می کند, پاشنه های بلند می توانند موجب بروز هر مشکلی از رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی قوزک پا تا دردهای مزمن شوند. بیایید به بلندی پاشنه ها, مدل و ناراحتی کفش های امروزی دقیق تر بنگریم.
مشکل زائده استخوانی پشت پاشنه پا این مدل کفش ها چه با پاشنه بلند و چه با پاشنه متوسط علت اصلی برآمدگی ها و دژپیه های دردناک پشت پاشنه شناخته شده اند. جنس سخت و غیرقابل انعطاف کفش ها بر رشد و ناهنجاری استخوانی پشت پاشنه پا فشار وارد می کند. این فشار به بروز تاول, تورم , بورسیت یا آماس كيسه هاي مفصلي و حتی درد در تاندون آشیل منجر می شود. ممکن است یخ, ارتوتیک ها یا کفی های طبی و پد پاشنه ... در کنار استفاده از کفش های بهتر و مناسبتر باعث کاهش درد شوند. این زائد ه استخوانی دائمی است.
مشکل وضعیت غیرطبیعی پا پاشنه های بسیار بلند, باعث می شوند پاها در وضعیتی قرار گیرند که بر سینه پا فشار وارد می کند. در چنین شرایطی استخوانهای متاتارسال بلند (استخوان های کف پا) با استخوانهای کنجدی ( سزاموئید) و استخوانهای پنجه پا (بند انگشت ها) برخورد می کنند. فشار بیش از حد می تواند موجب التهاب این استخوان ها یا اعصابی شود که آنها را احاطه کرده اند. فشار مزمن بر استخوانهای پا حتی منجر به شکستگی های مویی می شود.
راه حل:استفاده از کفش های پاشنه کوتاه استفاده از کفش های پاشنه کوتاه به شما کمک خواهد کرد که از مشکلات استخوانهای متاتارس دوری کنید. هر چه پاشنه کفش کوتاه تر باشد, وضعیت پای شما نیز طبیعی تر خواهد بود. برنر توصیه می کند, پاشنه هایی را انتخاب کنید که بیشتر از 2 اینچ (5 سانتیمتر) نباشند و حتی باید از کفش های پاشنه متوسط استفاده شود.
مشکل پیچ خوردگی قوزک پا تمامی کفش های پاشنه بلند خطر پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن قوزک و مچ پا را افزایش می دهند. شایع ترین مشکل , پیچ خوردگی جانبی قوزک پا است, که هنگامی رخ می دهد که شما به سمت خارج پاهایتان متمایل می شوید. این نوع پیچ خوردگی باعث کشیدگی بیش از حد طبیعی رباط های قوزک پا می شود. ممکن است یک پیچ خوردگی شدید موجب پارگی این رباط ها شود. باید از حرکت دادن قوزک پای پیچ خورده خودداری شود و ممکن است برای بهبود کامل آن به فیزیوتراپی نیز نیاز باشد. خطر ایجاد آرتروز استخوان با پیچ خوردگی یا شکستگی قوزک پا افزایش می یابد.
کفش های پاشنه بلند میخی به رغم اینکه تمامی کفش های پاشنه بلند می توانند مشکلاتی را به وجود آورند, اما پاشنه های بلند و باریک کفش های پاشنه میخی خطرآفرین تر هستند. برنر در مصاحبه با شبکه WebMD عنوان می کند:"کفش های پاشنه میخی موجب می شوند که وزن بر یک ناحیه متمرکز شود, انگار که شما با یک چوب پا راه می روید. پوشیدن این نوع کفش ها احتمال سکندری خوردن و پیچ خوردگی قوزک پایتان را بیشتر می کند.
کفش های باله ای تخت برنر این کفش های ظریف را به راه رفتن روی مقوا تشبیه می کند. او در این خصوص اظهار می نماید:" در این نوع کفش ها هیچ نوع قوسی برای حمایت از انحنای پاها وجود ندارد. این کفش ها مانع انجام وظیفه بهینه پاها می شوند و می توانند موجب بروز مشکلات زانو, مفصل ران و کمر شوند. حمایت ضعیف از انحنای کف پا در بروز یک بیماری دردناک پا موسوم به پلانتار فاسیاتیس (التهاب غلاف کف پا) دخالت دارد.
راه حل: ارتوتیک ها یا کفی های طبی چنانچه به ظاهر کفش های باله ای تخت علاقمند هستید, می توانید از جاسازهای بدون نسخه برای رفع دردهای خفیف پاهایتان استفاده کنید. پدها و بالشتک های پاشنه می توانند یک لایه اضافی را برای محافظت از پاشنه های دردناک فراهم کنند. و ارتوتیک ها و کفی های طبی رایج می توانند تا حد قابل توجهی دردها و مشکلات پاها را کاهش دهند. متخصصان بیماریهای پا این جاسازها را برای تامین حمایت قوسی و کاهش فشار بر روی نواحی حساس تجویز می کنند. ممکن است ارتوتیک های تجویزی گرانقیمت باشند, اما گاهی اوقات مشمول بیمه قرار دارند.
دمپایی لاانگشتی دمپایی های لاانگشتی نمی توانند چندان از پاهای شما محافظت کنند. پوشش ناکافی پاها خطر بریدگی و سایر جراحات پاها را افزایش می دهد. افراد مبتلا به دیابت نباید دمپایی لاانگشتی به پا کنند, زیرا بریدگی ها و خراشیدگی های ساده می توانند به عواقب جدی منجر شوند. به علاوه, اکثر دمپایی های لاانگشتی فاقد حمایت های قوس کف پا هستند. دمپایی های لاانگشتی نیز مانند کفش های باله ای تخت می توانند باعث بروز عارضه پلانتار فاسیاتیس شوند و مشکلات زانو, مفصل ران یا کمر ایجاد کنند.
مشکل پلانتار فاسیاتیس یک بافت پیوندی ضخیم به نام پلانتار فاسیا در طول کف پا وجود دارد که از قوس کف پا حمایت می کند. هنگام راه رفتن, پلانتار فاسیا روی پاشنه پا کشیده می شود—و آن با قوس و انحنای مناسب پاها بهتر عمل می کند. پابرهنه راه رفتن, راه رفتن با کفش های بی دوام و فاقد حمایت قوسی کافی می تواند موجب کشش بیش از حد , پارگی و یا التهاب پلانتار فاسیا شود. این عارضه شایع می تواند به درد شدید پاشنه منتهی شود و استراحت پاها تنها به طور موقتی درد را تسکین خواهد داد.
گزینه بهتر: دمپایی های طبی صندلهای ورزشی و طبی و سایر "کفش های قابل انعطاف" برای تمرینات سخت در طول پیاده روی طراحی شده اند. شورای ورزشی آمریکا می گوید, هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد, اما ممکن است آنها دارای فواید دیگری نیز باشند و کفی های ضخیم , پاهای شما را از آسیب سطح زمین و سنگ و شن محافظت می کنند. و برنر اشاره می کند:" حقیقتا آنها دارای حمایت های قوسی مناسب هستند." چند نوع از آنها دارای مهر تایید انجمن پزشکی بیماریهای پای آمریکا هستند.
کفش های لژ دار و پاشنه کلفت کفش های های پاشنه کلفت و لژدار دارای کفی سفت و سخت هستند. برنر در این باره می گوید:" آنها عملکرد بیومکانیک راه رفتن را مختل می کنند. پاهای شما سعی دارند به نوعی خم شوند اما کفش هایتان مانع این امر می شوند زیرا آنها بسیار سخت و غیرقابل انعطاف هستند.در صورت اختلاف سطح بسیار زیاد پاشنه کفش ها لژدار با پنجه پاها نیز این کفش ها بر استخوانهای متاتارسال فشار وارد می کنند.
گزینه بهتر: کفش های لژدار پاشنه تخت تر اگرچه پوشیدن کفش های لژدار پاشنه تخت تر نیز توصیه نمی شود, اما ممکن است این نوع کفش ها در مقایسه با سایر کفش های لژدار فشار کمتری را بر پاهای شما وارد کنند. کفش های پاشنه کلفت و لژداری را انتخاب کنید که تقریبا موازی سطح زمین هستند. این نوع کفش ها فشار کمتری را بر سینه پاهایتان وارد می کنند. با این حال, کفی های سفت و غیرقابل انعطاف این نوع کفش ها مانع حرکت طبیعی پاها هنگام راه رفتن می شوند.
کفش های نوع تیز ممکن است کفش های نوک تیز شیک و زیبا باشند, اما این نوع کفش ها پنجه پاهایتان را به هم فشرده می کنند. به مرور زمان, این امر می تواند موجب درد عصبی, تشکیل زائده استخوانی در لبه خارجي مفصل قاعده شست پا (بونیون) و تاول در پاها و عارضه انگشتان چکشی شود. برخی از خانم ها به علت فشار مداوم حتی دچار کوفتگی و کبودی زیر ناخن پاها نیز می شوند.
مشکل بونیون یا زائده استخوانی در لبه خارجي مفصل قاعده شست پا یک بونیون یک برآمدگی دردناک در قاعده شست پا است که ممکن است موجب خمیدگی غیر طبیعی شست به سمت انگشتان دیگر شود. بونیون هنگام جابجایی بافت یا استخوان مفصل قاعده شست پا تشکیل می شود. ممکن است این عارضه پس از سالها فشار و حرکات غیرطبیعی به وجود آید. کفش های نوک تیز عامل مشترکی است که شیوع بونیون را در میان زنان توجیه می کند.
مشکل ناهنجاری و بدشکلی های انگشتان پا کفش های پاشنه بلند وزن بسیار زیادی از بدن را بر روی انگشتان پا وارد می کند و سپس آنها را به هم می فشارد. به مرور زمان, این شرایط می تواند به چکشی شکل شدن انگشتان پا منتهی شود- خمیدگی های غیرطبیعی مفاصل انگشتان پا که می توانند بتدریج سفت و سخت شوند. گاهی اوقات به منظور کاهش درد عارضه انگشتان چکشی نیاز به جراحی وجود دارد. در هم فشرده شدگی انگشتان پا می تواند موجب بروز ناهنجاری های دیگر و سایش مداوم باعث تشکیل میخچه و پینه شود.
راه حل: کفش های پنجه پهن می توانید با انتخاب کفش های پنجه پهن از خطرات و عواقب کفش های نوک تیز دوری کنید. چنانچه این نوع مدل نظر شما را جلب نمی کند, کفش هایی را انتخاب کنید که قسمت جلوتر از پنجه آنها تیز باشد. یک مدل بی خطر و مناسب که انگشتان یا کناره انگشتان پاهایتان را نخواهد فشرد. برنر همچنین پیشنهاد می کند , به جای یک رویه چرمی سفت و محکم یک رویه نرمتر را انتخاب کنید.
کفش های تنگ از هر 10 زن 9 نفر کفش های بیش از اندازه تنگ می پوشند. نتیجه پوشیدن کفش های تنگ پینه, تاول, بونیون , میخچه و مشکلات دیگر می شود. سایش مداوم می تواند باعث ناراحتی مفاصل پاها و در نتیجه ابتلا به آرتریت یا ورم مفاصل شود. براساس تحقیقات به عمل آمده بسیاری از کودکان نیز کفش های تنگ به پا می کنند که آنها را با خطر ابتلا به ناهنجاری های پا در طول رشدشان مواجه می کند.
راه حل: اندازه گیری دقیق پاها پیش از خرید کفش های جدید, طول و پهنای پاهایتان را در حالت ایستاده و در پایان روز اندازه گیری کنید.برای کف پاهای بسیار صاف یا منحنی, معاینه یک متخصص بیماریهای پا ضروری است. این بیماریها می توانند خطر آرتروز استخوان را افزایش دهند. ممکن است درمان به موقع و استفاده از پاپوش های مناسب به شما در دوری از فرسودگی و ساییدگی مفاصل پاهایتان کمک کند.
خطرات استفاده از کفش های نوک تیز در مردان کفش های نوک تیز تنها برای زنان مشکل ساز نیست. این نوع کفش ها مشکلات مشابه ای را برای مردان به وجود می آورد—از جمله عارضه انگشتان چکشی, تشکیل بونیون و درد. به منظور دوری از این مشکلات از کفش های پنجه پهن استفاده کنید. ممکن است پوشیدن کفش های پنجه پهن در دفتر کار چندان جالب توجه نباشد اما پاهایتان از شما قدردانی خواهند کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42456s, 18q