بيمه خدمات دندانپزشكي امكان‌پذير است

۱۳۸۶/۰۴/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5046
بيمه خدمات دندانپزشكي امكان‌پذير است

 اين در حالي است كه باز هم به اعتقاد كارشناسان در كشور ما بيشتر بيمه‌‏ها به دولت متكي هستند و معناي واقعي بيمه را ندارند. در كشور ما در حال حاضر30 ميليون نفر از بيمه‌‏ها خدمات دريافت مي‌‏كنند و بيشتر اين بيمه‌‏ها، خدمات حمايتي ارائه مي‌‏كنند. همچنين 70 درصد بيمه‌شدگان سالي يک بار به دندانپزشکي مراجعه مي‌کنند.

در حالي‌كه كارشناسان، مسئولان و سازمان‌هاي بيمه دليل عدم پوشش خدمات دندانپزشكي را كمبود منابع مالي معرفي مي كنند، برخي معتقدند كه اين سازمان‌ها غير از حق بيمه‌هاي ماهانه، منابع درآمدي ديگري نيز در اختيار دارند كه مي‌توانند با استفاده از آن منابع، به جبران هزينه‌هاي دندانپزشكي بيمه‌شدگان بپردازند و برخي ديگر هم مي‌گويند اصولاً خدمات دندانپزشكي گران‌تر از اين هستند كه بيمه‌ها توان پشتيباني كامل آن را داشته باشند.

در پي چاپ گفت‌وگويي با دكتر علي يزداني، رئيس هيأت مديره انجمن دندانپزشكان كه روز 29خرداد86 چاپ شد و طرح نظرات ايشان كه معتقد بودند بيمه خدمات دندانپزشكي در كشور ما امكان‌پذير نيست چون حتي در كشور پيشرفته‌اي مثل انگلستان اين اتفاق با شكست مواجه شده،  گفتگوي ما با دكتر محمدرضا طاهريان مدير مسئول و سردبير مجله «دندانپزشكي امروز» و مديرعامل تعاوني دندانپزشكان ايران  كه نظري مخالف نظر دكتر يزداني دارند را بخوانيد.

آقاي دكتر، گروهي روي بهداشت و پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان تاكيد دارند و اين‌كه در اين‌صورت درمان بيماري‌هاي دندان به خدمات بيمه نيازي ندارد، نظر شما در اين مورد چيست؟ شما از تجربه كشور انگلستان در اين باره مطلعيد؟
 بله، من هم قبول دارم كه پيشگيري بهتر از درمان است و اگر ما بخواهيم براي اين امر هزينه كنيم، اقدام بسيار مفيدي است، ولي در كشور ما هنوز به اولويت‌هاي بهداشت و درمان اهميت داده نمي‌شود. اما در كشور انگلستان بحث بيمه خدمات دندانپزشكي مطرح نيست، بلكه بحث سيستم (national health service ) مطرح است. اين سيستم يك سيستم طب ملي است يعني در حقيقت خدماتي از طرف دولت به طور مستقيم به مردم داده مي‌شود.

منظورتان چيست؟ يعني اين سيستم‌ها در ارائه خدمات بهداشتي درماني موفق بوده‌اند؟
براي تحليل و نتيجه‌گيري درباره موفقيت يا عدم موفقيت سيستم‌هاي ارائه خدمات درماني بايستي شاخصه‌هاي مختلفي را در نظر گرفت. مسئله اول آن است كه سيستم ارائه خدمات بهداشتي، درماني به‌طور قطع با ساير بخش‌هاي سيستم به‌خصوص روابط حاكم بر اقتصاد و جامعه در ارتباط است.

دوم آن‌كه مديريت هر سيستم بسيار اهميت دارد. مديريت ناكارآمد،‌ بهترين سيستم‌ها را هم با مشكل مواجه مي‌كند. سوم آن‌كه در تحليل هر سيستم بحث‌هاي موردي چندان اثربخش نيست بلكه بايد رابطه جزء‌ و كل را در نظر گرفت مثلاً شاخص‌هايي مثل طول عمر متوسط در رابطه با سيستم‌هاي مختلف چه تغييراتي داشته و… مي‌خواهم عرض كنم قضاوت كردن در مورد اين سيستم بدون در نظر گرفتن اين ملاك‌ها امكان‌پذير نيست.

خب در كشور ما بالاخره بايد چه كار كرد؟
ببينيد، در كشور ما خدمات دولتي هيچگاه موفق نبوده‌اند به طوري كه بخش خصوصي به بيماران بيشترين سرويس را مي‌دهد. در حال حاضر هزينه‌هايي كه بيمه براي خدمات دندانپزشكي مي‌پردازد عادلانه نيست. با اين حال آيا درست است كه بگوييم بيمه خدمات دندانپزشكي راه را براي كوتاهي كردن افراد در بهداشت و پيشگيري باز مي‌كند؟

من فكر مي‌كنم مطالب مورد نظر خوب باز نشده است و به همين جهت سوءتفاهم‌هايي را به‌بار ‌آورده است. چون اولاً در سيستم N.H.S ، خدمات دندانپزشكي از سوي دولت و سيستم دولتي ارائه مي‌شود ولي در سيستم بيمه، خدمات از سوي بخش‌هاي مختلف به‌خصوص بخش خصوصي ارائه مي‌شود ولي هزينه آن را بيمه مي‌پردازد و اين دو سيستم اساساً با هم تفاوت دارند.

سيستم بيمه و تأمين اجتماعي اگر به‌درستي طراحي و مديريت شود، به‌خصوص براي بخش‌هاي پايين دست جامعه بسيار مؤثر و كارساز است. تاكيد مي‌كنم كه سيستم بيمه و تأمين اجتماعي بايد مؤثر و كارآمد باشد. وقتي نرخ‌هاي بيمه بسيار پايين و با ساير واقعيت‌هاي جامعه هماهنگ نباشد، بالطبع سيستم بيمه هم نا‌كار‌‌آمد و بي‌مصرف مي‌شود اما كوتاهي كردن افراد را بايستي از طريق فرهنگ‌سازي از بين برد.

منظور شما اين است كه سيستم خدمات دولتي دندانپزشكي بايد به بخش خصوصي واگذار شود؟
 ببينيد، شواهد مختلف و كيفيت خدمات درماني آن هم در سطح عمومي نشان مي‌دهد كه سيستم ارائه خدمات درماني دولتي سيستم كارآمدي نيست. اين سيستم پرهزينه و كم‌بازده است، به همين جهت مدتي است كه در انگليس گرايش به‌سوي دندانپزشكي غير‌دولتي و كلينيك‌هاي خصوصي افزايش يافته است.

 در همين كشور خودمان هم اگر هزينه و فايده بخش دولتي را در امر درمان دندانپزشكي بررسي كنيم، خواهيم ديد كه اين سيستم بسيار هزينه‌بر و در عين حال فاقد نتايج و اثربخشي مورد نظر است.

 طرح اين مطالب به معناي حذف كامل سيستم دولتي نيست، بلكه بايستي دولت در جنبه نظارت‌هاي كلي، پيشبرد بهداشت و مسائل مربوط به برنامه‌ريزي نقش بسيار فعال و مؤثرتري داشته باشد. البته به نظر من در بخش درمان، بخش خصوصي با استفاده از سيستم بيمه مناسب با نرخ‌هاي واقعي مي‌تواند نقش مؤثري در امر درمان صحيح و گسترده براي عموم مردم ايفا كند.

 مشكلات خدمات بهداشتي درماني را در زمينه دندانپزشكي در كشور خودمان چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
 اولاً مي‌پذيرم كه خدمات دندانپزشكي بسيار پرهزينه و گران است، اما يك ثانياً هم وجود دارد؛ خدمات دندانپزشكي در ايران از كيفيت نسبتاً بالايي در سطح جهان برخوردار است اما هزينه‌هاي دريافتي نه تنها در مقايسه با اروپا و آمريكا بلكه در مقايسه با كشورهايي مثل تركيه هم بسيار ارزان است. براي حل مشكلات چنين نظامي، اول بايد ميزان سرانه بهداشت و درمان در بودجه افزايش يابد.

طبق قانون اساسي بايد شرايط برخورداري از بهداشت و درمان مناسب براي همگان فراهم شود، نرخ بيمه‌ها و تعرفه‌ها بايد با ساير واقعيت‌ها هماهنگ شود و ارتقاء يابد و نقش دولت، رسانه‌ها، مراكز آموزش و غيره در امر بهداشت، پيشگيري و غيره بايد تقويت شود. علاوه بر تمام اينها تعرفه بهداشت و اهميت آن بايستي در بخش خصوصي مورد نظر قرار گيرد.

 اينكه بيشتر خدمات بيمه به امر پيشگيري اختصاص يابد بيشتر به نفع مردم نيست؟
 اين به شرطي است كه اين اتفاق بيفتد. در حالي كه هنوز اين خدمات به طور جدي به امر پيشگيري هم اختصاص نيافته‌اند. تأمين اجتماعي حق همه مردم است و علاوه بر پيشگيري، خدمات درماني هم بايد تحت پوشش بيمه قرار گيرند، چون اين دو امر لازم و ملزوم همديگر هستند. نكته مهم اين است كه بيمه خدمات بهداشتي، بيمه خدمات درماني را نفي نمي‌كند. اين دو بايد در كنار هم در نظر گرفته شوند.

 اگر ما براي خدمات «بهداشتي» روش‌هاي تشويقي را به كار ببريم، يعني براي عده‌اي كه مثلاً هر سال به دندانپزشك مراجعه مي‌كنند روش‌هاي تشويقي در نظر بگيريم، مسلماً تعداد مراجعين براي خدمات «درماني» كاهش پيدا مي‌كند. البته در دندانپزشكي هر درماني جنبه پيشگيري هم دارد مثلاً كسي كه پوسيدگي درجه دو دارد و براي درمان مراجعه كرده، نسبت به كسي كه اين پوسيدگي در او تبديل به پوسيدگي درجه سه شده، در مرحله بهتري قرار دارد.

 پس شما مي گوييد اگر در ايران خدمات دولتي همانند آنچه در انگليس به آنها اشاره مي‌شود، مورد بررسي قرار گيرند مي‌بينيم كه سيستم دولتي بخصوص در رشته دندانپزشكي نا‌كارا است و بخش خصوصي كارايي بيشتري دارد. درست است؟
من به هرحال مي‌پذيرم كه در جامعه ما اقتصاد، دولتي است و مردم وابسته به دولت هستند. همين امر دولت را بايد ملزم كند كه خدمات بيمه را بيشتر به مردم ارائه دهد. اما به طور كلي بيمه‌ها در كشور ما يك‌دست نيستند.

يعني آنقدر كه هزينه‌ها در بخش بيمه‌هاي خصوصي از عدالت بيشتري برخوردار است، در بخش دولتي نقايص زيادي در اين زمينه ديده مي‌شود. ببينيد، در حال حاضر هزينه‌اي كه بيمه‌ها در كشور مي‌پردازند اصلاً با واقعيت‌ سازگار نيست و اين امر بيشتر از ميزان سرانه بهداشت و درمان در ايران ناشي مي‌شود.

اين سرانه خيلي پايين است و حتي دو تا سه درصد هم نسبت به سال‌هاي قبل كاهش يافته. مشكل اساسي ما اين است كه در تعيين تعرفه خدمات دندانپزشكي در كشور ما نظام پزشكي و انجمن دندانپزشكي دخيل نيستند. اين مهمترين دليل واقعي نبودن اين تعرفه‌هاست. دندانپزشكي در كل رشته بسيار گراني است و هزينه مواد آن بسيار بالا است ما بايد اين قيمت‌ها را در بيمه محاسبه كنيم و خدمات استانداردي را به مردم ارائه دهيم.

الان بيمه خدمات دندانپزشكي بيشتر روي كدام درمان‌هاست؟
 تأمين اجتماعي فعلاً فقط براي دندان كشيدن و جرم‌گيري خدمات ارائه مي‌دهند اما بيمه‌هاي ديگر كه خصوصي هستند در اكثر زمينه‌ها هزينه‌ها را مي‌پردازند.

 فكر نمي‌كنيد اگر تا الان بحث خدمات درماني در رشته دندانپزشكي مطرح نبوده شايد به اين دليل باشد كه خود مردم نيز بهداشت دهان و دندان را در اولويت اقدامات درماني خود قرار نمي‌دهند؟
 خير، اهميت دندان آنقدر زياد است كه حتي اگر از طرف مردم بهداشت آن ناديده گرفته مي‌شود بايد فرهنگ آن به مردم آموزش داده شود و ناديده گرفتن بيماري‌هاي دندان نمي‌تواند دليل اين باشد كه بيمه تا به حال به ارائه خدمات دندانپزشكي كم‌توجه بوده است چون مسلماً بهداشت دهان و دندان از خيلي از بيماري‌هاي ديگر پيشگيري مي‌كند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27116s, 18q