كمبود ید موجب سقط جنین می شود

۱۳۹۱/۰۳/۲۱ - ۱۸:۴۳ - کد خبر: 50467
سلامت نیوز: كمبود ید عوارضی مانند نازایی، سقط جنین، ‌تولد نوزاد مرده، عقب ماندگی های ذهنی و گواتر را به دنبال دارد كه این عوارض در دوران جنینی شدیدتر است.

به گزارش  سلامت نیوز به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دكتر حسین دلشاد فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ید به طور عمده به صورت یون و بیشتر در غدد تیروئید و مقدار كمتری نیز در غدد بزاق و معده وجود دارد و همچنین تمام سلول ها دارای مقدار جزیی ید هستند.

وی افزود: عامل اصلی ید، حضور دو هورمون است كه این هورمون ها بر بیشتر اندام های بدن اثر می گذارد و برای تكامل و عملكرد طبیعی بدن و دستگاه عصبی، حفظ گرمای بدن و انرژی ضروری است.

دكتر دلشاد تصریح كرد:‌ میزان نیاز روزانه  به ید در شیر خواران 40 میكروگرم و در بالغین 150 میكرو گرم است.

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم در خصوص مهمترین منابع طبیعی ید گفت: مواد غذایی دریایی مثل ماهی آب های شور و ساردین و لبنیات آلوده شده به مواد ضدعفونی کننده حاوی ید هستند ولی مطمئن ترین راه برای تامین ید كافی، ‌استفاده از نمك ید دار است.

به گفته وی، ید باعث سلامت پوست ، مو ، ناخن و دندان، تنظیم سرعت سوخت و ساز بدن،  تنظیم متابولیسم سلولی( تبدیل غذا به انرژی) و تقویت بافت پیوندی می شود.

دكتر دلشاد ابراز داشت: خواب آلودگی ، بی حالی و سستی، گواتر، اضافه وزن، بیماری های کیست تخمدان، خارش، جوش و زخم های پوستی،  مشکلات معده و  روده ای از علائم كمبود روی در بدن است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.068s, 18q