كاهش20 درصدي مرگ مادران ايراني وتصويب نهايي افزايش مرخصي شيردهي

۱۳۸۶/۰۴/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5049
كاهش20 درصدي مرگ مادران ايراني وتصويب نهايي افزايش مرخصي شيردهي

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر كامران باقري لنكراني در حاشيه مراسم تقدير از كاركنان زن نمونه وزارت بهداشت با بيان اين كه در سال جاري ميزان سزارين مراكز درماني، شاخصي براي ارزشيابي بيمارستانها محسوب مي‌شود در ادامه اظهار داشت: از ديگر اقدامات تكميلي وزارت بهداشت در جهت كاهش آمار سزارين در كشور ارايه پيشنهاد افزايش تعرفه زايمان طبيعي به شوراي عالي بيمه است.

وي با تاكيد بر اين در برخي مواقع زنان به علت درد حاصل از زايمان طبيعي خواهان انجام زايمان به روش سزارين هستند، درادامه توضيح داد: از اين رو از برنامه‌هاي وزارت بهداشت ترويج روشهاي كاهش درد زايمان طبيعي است كه نخستين كارگاه آموزشي آن با حضور مدرسان خارج از كشور برگزار شد.

وي با اعتقاد به اين كه ميزان سزارين در برخي از مراكز دولتي تا 60 درصد از كل زايمانها را شامل مي شود، گفت: ميزان سزارين در مراكز خصوصي به مراتب بيشتر است.

لنكراني از كاهش 20 درصدي مرگ مادران ايراني طي 21 ماه گذشته در كشور خبر داد و گفت: كميته مرگ مادران در كليه دانشگاههاي علوم پزشكي كشور فعال شد و بر اين اساس هر مورد مرگ مادر به عنوان پرونده‌اي جدي تلقي ‌شده و تحت رسيدگي قرار مي‌گيرد.

وزير بهداشت در ادامه افزود: در اين راستا عاملان مرگ مادر مورد بازخواست قرار گرفته و پرونده بازخواني مي‌شود، همچنين در جريان رسيدگي به پرونده مرگ مادران تذكرات لازم به افراد مقصر داده و به مراجع ذيربط قانوني ارجاع داده مي شوند.

وي در ادامه توضيح داد: به‌رغم افزايش دقت در گزارش دهي ميزان مرگ مادران همچنان شاهد كاهش آن در كشور هستيم . در سال گذشته كليه دانشگاهها، امكانات وسيعي را براي نجات جان مادران به كار بستند. به نحوي كه تنها 299 مرگ مادر در سال 85 در كشور به ثبت رسيد.

وزير بهداشت با اشاره به مخالفتهاي صورت پذيرفته در برابرارايه لايحه افزايش مرخصي شيردهي، گفت: نگاه ويژه رييس جمهور در تنظيم اين لايحه ايجاد فضاي كاري آرام و امن براي كاركنان زن دولت بود تا در ايفاي نقش محوري خود در خانواده و تربيت فرزندان مؤثرتر باشند.

وي يكي از اهداف اين لايحه را ترويج تغذيه با شير مادرعنوان كرد وافزود: از اهداف وسيع‌تر اين لايحه تحكيم مباني خانواده و تربيت بهتر فرزندان با تاكيد بر نقش زنان درخانواده‌هاست.

لنكراني گفت: دولت مي كوشد تا فضاي كاري كاركنان زن را متناسب با نقش آنان در خانواده تعديل كرده كه بر اين اساس طرحهايي پيش بيني شده است و برخي از آنان در مراحل ابتدايي كارشناسي قرار دارند.

به گفته لنكراني، امكان ورزش بانوان هم در اكثر دانشگاهها و ستاد وزارتخانه فراهم شده و اين در حاليست كه برنامه‌هايي نيز در زمينه امور رفاهي بانوان در دست اقدام است.

به گزارش ايسنا، وزير بهداشت در مراسم تقدير از زنان نمونه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي افزايش مرخصي شيردهي از 4 به 6 ماه و افزايش مرخصي ساعتي شيردادن از 20 به 24 ماه را حاصل نگاه ويژه به نقش زنان عنوان كرد و افزود: برخي به اين لايحه به ديده ضرر اقتصادي مي نگريستند حال آن كه تربيت فرزندان در محيطي سالم و امن، حضور موفق‌تر و اثرگذار آنان را در سازمان به همراه دارد.

وي با اشاره به دستور رييس جمهور مبني بر راه اندازي مراكز مشاوره زنان و امور خانواده در جهت رفع مشكلات بانوان شاغل گفت: سعي مي‌شود با ايجاد فضايي امن محوريت زنان در خانواده محفوظ بماند.

لنكراني با تاكيد بر اين كه تعداد اعضاي هيات علمي زنان در كشور در سالهاي پيش از انقلاب كمتر از 100 نفر بود در ادامه يادآور شد: هم اكنون تعداد اعضاي هيات علمي زن با رشدي 4 برابري به 4 هزار همكار در كل كشور رسيده است و همواره شاهد طي مدارج ترقي آنان در مقاطع دانشياري، استادي و استادياري هستيم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.68081s, 18q