تست ساده چشم برای تشخیص خطر سكته مغزی

۱۳۹۱/۰۳/۲۲ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 50509
سلامت نیوز :  این متخصصان نشان دادند كه تست جدید موسوم به "ocular pulse amplitude" می تواند روش قابل اطمینانی برای تشخیص نوعی عارضه عروقی تحت عنوان انسداد حاد شریان كاروتید یا CAS باشد.

عارضه انسداد حاد شریان كاروتید به حالتی گفته می‌شود كه عروق منتهی شونده به بخش جلویی مغز بسته می‌شوند. این انسداد یكی از فاكتورهای خطرزا در وقوع سكته مغزی است.به گزارش روزنامه دیلی اكسپرس این تست چشمی ساده را متخصصان چشم پزشكی كه بیماری‌های چشمی را درمان می‌كنند می‌توانند در كنار معاینات معمول خود انجام دهند.این مطالعه تایید می‌كند افرادی كه نمره آنها در این تست پایین است بیشتر در معرض خطر انسداد سرخرگ های تغذیه كننده مغز هستند.بنا براین گزارش، سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خون رسانی به قسمتی از بافت مغز است که از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده بافت مغز ناشی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ به بیان دیگر اگر روند خون رسانی به قسمتی از مغز، دچار اختلال شده و متوقف شود این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را در اصطلاح سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود. معمولا قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیاز جزئی هستند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله به بیمارستان منتقل تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود. عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می‌شود به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شده مغز بستگی دارد. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می‌شوند.

متخصصان می‌گویند به جز عارضه انسداد حاد شریان كاروتید تعداد بسیار اندكی از بیمارهای دیگر هستند كه ممكن است بتوانند موجب پایین آمدن نمره تست چشمی مزبور شوند بنابراین با این روش می توان در بیشتر موارد احتمال سكته را درست تشخیص داد.این یافته به تفصیل در مجله آكادمی چشم پزشكی آمریكا منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
گلناز
باسلام مادرم 70 سال سن دارد وسابقه فشار خون بالا از روز چهارشنبه چشم سمت چپ ایشون از لحظا دید مشکل پیدا کردند ووقتی به کلیینیک چشم پزشکی نور مراجع کردیم بعداز عکسبرداری گفتند دچار سکته چشم شده اند وباید آمپول داخل چشم تزریق شود وگرنه اون یکی چشم هم ممکن است این مشکل را پیدا کند میخواستم به من راهنمائی بدهید که آیا باید این آمپول تزریق بشود ؟ وآیا بهبودی حاصل خواهد شد ؟ واینکه چند بار تزریق باید صورت گیرد ؟ لطفا مرا راهنمائی فرمائید با تشکر
ساناز
سلام هزتون خواهش میکنم یه درمان واسه سکته چشمی بگین یایام چشماش خونریزی داخلی داره باید چیکار کنه؟؟
البته نمیدونم کدوم قسمت چشمشه فک کنم یکی از مایع های چشمشه زلالیه یا زجاجیه
3.55476s, 20q