رابطه اختلال شخصيت و صدمات رواني

۱۳۸۶/۰۴/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5059
رابطه اختلال شخصيت و صدمات رواني
دكتر فاتحي زاده روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: اختلال شخصيت الگويي با دوام از رفتار و تجربه است كه به طرز قابل توجهي با انتظارات فرهنگي فرد انحراف دارد، اين الگو در چند حيطه ظاهر مي‌شود از جمله حوزه شناخت (شيوه‌هاي ادراك و تعبير و تفسير خود، ديگران و رويدادها) عواطف (محدوده شدت نوسان و تناسب پاسخ هيجاني) عملكرد بين فردي و كنترل تكانه‌هاست.
وي گفت: اين الگو غير قابل انعطاف و فراگير است و در محدوده وسيعي از موقعيت‌هاي اجتماعي - شخصي مشاهده شده و از لحاظ باليني به آشفتگي يا نقص در عملكرد اجتماعي، تحصيلي، شغلي يا ديگر حيطه‌هاي مهم زندگي منجر مي‌شود.
وي تصريح كرد: هر نشانه روانپزشكي، علتي عضوي (ارگانيك) تحت تاثير عوامل رواني - اجتماعي تغيير مي‌يابد برعكس حتي صفات ذاتي شخصي با تاثيرات بيولوژيكي و پيش ترتيبي بي نظير و متغير از شخصيت فرد را ايجاد مي‌كند.
وي گفت: هر يك از اين وجود بر روي ساير ابعاد ديگر اثر مي‌گذارد و هر يك كيفيتي روان شناختي و نور و فيزيولوژيكي داشته همچنين توانايي فرد در كنترل هيجانات و رفتارش بستگي به محيط فرهنگي و خانوادگي فرد و تاثير وحدت و هماهنگي يا نقص و اختلال در بخش‌هايي از مغز دارد.
همچنين دكتر ترگي مشاور خانواده در ادامه افزود: زماني كه يك نوع تغيير شخصي ناسازگارانه با تاكيد بر صفات شخصي پيشين وجود داشته باشد ،اين تغييرات به شكل طغيان‌هاي پرخاشگرانه، ثبات نداشتن عاطفي، رفتارهاي نادرست اجتماعي يا جنسيتي، بي احساسي و پارانويئ اتفاق مي‌افتد.
وي تصريح كرد: احتمال يك علت ارگانيك وجود داشته كه تغييرات مشخص ممكن است كوتاه مدت و ناپايدار باشد يا ناشي از يك صدمه و تومور مغزي كه كودك در نخستين مراحل رشد خود به آن دچار شده باشد.
وي افزود: آسيب‌هاي رواني متعدد، صدمات مغزي، شكست‌هاي پي در پي روحي و آسيب‌هاي شخصيتي به طور معمول منعكس كننده آسيب ساختاري مغزي اند كه تومورهاي مغزي، ضربه‌هاي آسيب زا به مغز و بيماري‌هاي انحطاط از ديگر علائم موجود به شمار مي آيند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.90743s, 19q