وزارت بهداشت نسبت به پرتوگیری مستقیم بدن از تشعشعات فرابنفش هشدار داد

۱۳۹۱/۰۳/۲۹ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 50899
سلامت نیوز :مهندس علی گورانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: بیش از 80 درصد آسیب‌هایی كه از تشعشات به بدن انسان وارد می‌شود از منابع طبیعی ناشی می‌شود. با پیشرفت تكنولوژی نیز طبیعتا دریافت پرتوهای مصنوعی در حال افزایش است.

وی نور خورشید را اصلی‌ترین منبع طبیعی تشعشعات عنوان كرد و افزود: از میان تشعشعات خورشید، پرتوی ماوراءبنفش یكی از اصلی ترین تشعشات است. در طیف ماوراءبنفش نیز یكی از اصلی ترین‌ طیف‌ها كه بسیار آسیب رسان بوده و از لایه ازن به طور كامل عبور می‌كند، ماوراءبفنش طیف A است كه طول موج بلندی داشته و نفوذ آن در پوست زیاد است.

پیرپوستی زودرس، آب مروارید و سرطان پوست از عوارض مواجهه زیاد با پرتوهای ماوراء بنفش

مهندس گورانی، سرطان پوست را اولین سرطان مردان و دومین سرطان در زنان ایرانی دانست و ادامه داد: موقعیت جغرافیایی ایران طوری است كه پرتوگیری در چهار نقطه كشور و در طی چهار فصل زیاد است. بر همین اساس میزان بروز سرطان پوست در كشور بالاست. همچنین پیرپوستی در ایرانی‌ها زودرس است. كاتاراكت (آب مروارید) نیز در كشور زیاد است و اصطلاحا گفته می‌شود ایران روی مدار كاتاراكت دنیا قرار دارد كه بی‌تردید یكی از دلایل اصلی این موضوع، مواجهه با پرتوهای ماوراءبنفش است.

وی افزود: بر این اساس لازم است كه آسیب‌های ناشی از پرتوها در قالب برنامه‌ای ملی هدایت و كنترل شود. از طرف دیگر لازم است كه اطلاعات مردم نیز در زمینه چگونگی حفاظت در مقابل پرتوها افزایش یابد و آموزش‌های مربوطه را دریافت كنند.

كارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت تاكید كرد كه هنگام قرار گرفتن در فضای آزاد از پوشش لازم برای حفاظت بدن در مقابل پرتوها استفاده شود و گفت: بهتر است افراد در ساعت‌هایی كه تابش نور خورشید شدید است ( ساعت 10 صبح تا حدود 4 بعد از ظهر) تا حد امكان در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. در صورتی كه افراد مجبور به فعالیت در فضای باز طی این ساعات هستند باید تدابیر لازم اندیشیده شود تا نور خورشید به صورت مستقیم به فرد تابیده نشود.

دستگاه‌های سنجش پرتوی ماوراءبنفش در 30 نقطه از كشور مستقر می‌شوند

وی افزود: لازم است كه افراد از میزان شدت نور در ساعت‌های مختلف و در نقاط مختلف كشور اطلاع داشته باشند تا بر اساس شاخص‌های مربوطه، تدابیر حفاظتی در برابر نور خورشید را در نظر بگیرند. بر همین اساس امسال وزارت بهداشت طی توافق نامه‌ای با سازمان انرژی اتمی، دستگاه‌های سنجش پرتوی ماوراءبنفش را در 30 نقطه از كشور مستقر خواهد كرد و این اطلاعات به تدریج در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

استفاده از دستگاه‌های سولاریوم غیرقانونی است

كارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت نسبت به پرتوگیری بدن از منابع تابش مصنوعی نیز هشدار داد و گفت: از آنجا كه پرتوگیری بدن از منابع طبیعی قابل توجه است، منطقی به نظر نمی‌رسد كه با استفاده از منابع مصنوعی، پرتوگیری بیشتری انجام شود. متاسفانه سولاریوم (دستگاه sun bed) یكی از منابع تابش مصنوعی به شدت خطرناك است كه استفاده از آن توجیه عقلانی ندارد. در مجموع برنزه كردن پوست حال به روش طبیعی یا مصنوعی، اقدام پرخطری است.

وی به تاریخچه استفاده از دستگاه sun bed در اروپا اشاره كرد و گفت: زمانی كه این دستگاه به كشورهایی مانند ایران وارد شد، متاسفانه به دید مد به آن نگریسته شد؛ این درحالیست كه قرار دادن بدن در معرض تشعشات مستقیم در فضای مصنوعی آسیب‌های پوستی شدید را به دنبال داشته و ضریب ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. به همین دلیل استفاده از این دستگاه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مهندس گورانی افزود: به دلیل شدت خطرات استفاده از دستگاه sun bed، وزارت بهداشت استفاده از این دستگاه را غیرقانونی اعلام كرد. اما متاسفانه استقبال از این دستگاه زیاد است. در مجموع مردم می‌توانند مراتب مربوطه را به معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشكی سراسر كشور اعلام كنند تا برخوردهای قانونی لازم با مراكز استفاده كننده از این دستگاه صورت گیرد.

وی افزود: برنزه كردن پوست برای گروهی از افراد اكیدا ممنوع است. به این ترتیب برنزه كردن برای كودكان ممنوعیت و افراد مستعد بیماری‌های ژنتیكی پوستی به ویژه سرطان پوست، ممنوع است. همچنین افراد دارای پوست‌های كك و مك، در برنزه كردن مستعد آسیب‌های جدی‌تری هستند.

وی آفتاب سوختگی و آسیب جزیی پوست، زخم‌های پوستی و در نهایت سرطان بدخیم پوست را از عوارض برنزه كردن پوست به روش طبیعی و مصنوعی خواند و گفت: از آنجا كه گردش خون در چشم‌ و گنادها پایین است، هنگام برنزه كردن پوست، گرما در این نقاط تجمع می‌یابد و در نتیجه آسیب پذیری این قسمت‌های بدن نیز بسیار جدی است.

كارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در پایان گفت: بر اساس شاخص اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت افرادی كه پنج بار در طول عمرشان آفتاب سوختگی پوست را تجربه كرده‌اند، در معرض خطر سرطان بدخیم پوست یا ملانوما قرار دارند. در مجموع سرطان پوست جزو كشنده‌ترین سرطان‌هاست اما از آنجا كه در معرض دید است، زودتر شناسایی شده و درمان می‌شود و به این ترتیب میزان كشندگی آن كم است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.42808s, 19q