درمان كوتاه‌مدت فلج دست با شیوه ابداعی دانشمندان

۱۳۹۱/۰۳/۳۰ - ۰۹:۲۰ - کد خبر: 50927
سلامت نیوز : دانشمندان با ابداع شیوه‌یی نوین، موفق به درمان فلج دست مبتلایان به ضایعه نخاعی در فرآیندی كوتاه‌مدت شدند. به گزارش ایسنا، «جاستین‌ام. بروان» جراح مغز و اعصاب ترمیمی در دانشگاه سن دیه‌گو یكی از معدود متخصصان در سراسر جهان است كه از تكنیك نوینی برای بازیابی حركت دست در بیماران دارای آسیب‌دیدگی‌های نخاعی بهره می‌برد. در شیوه درمانی این محقق كه طی فرآیند كوتاه 24 ساعته انجام می‌پذیرد، انتهای عصب‌های ریز به عرض فقط یك میلیمتر، با هدف احیای تحرك دست به هم پیوند می‌‌خورد و اكثر بیماران تحت درمان می‌توانند پس از اتمام جراحی كوتاه‌مدت خود، به منزل بازگردند. به گفته این محقق، حتی چنانچه بیمار تمام عملكرد دستش را از دست داده باشد، تا زمانی كه تعدادی عصب در بازو یا شانه تحت كنترل وی قرار دارند، بازیابی تحرك دست امكان‌پذیر است. هدف از انتقال عصب در این تكنیك برطرف كردن فلج این عضو و انجام امور روزمره توسط بیمار عنوان شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ؛ بروان و تیم همكارانش اختلالات دست را در سطح گردنی پنج و پایین‌تر انجام می‌دهند. وی این عمل را زیر یك میكروسكوپ صورت می‌دهد و عصب آسیب‌دیده را جدا كرده و آن را به یك عصب سالم متصل می‌كند. عصب سالم از قسمت زیرین ماهیچه‌های بالای بازو گرفته شده و سپس به یك شاخه‌ عصبی ارائه‌كننده عملكرد انگشت متصل می‌شود. برخلاف انتقال عضله، انتقال عصب امكان بازیابی گروه ماهیچه‌یی در بازو را بدون ایجاد تغییر واضح در آناتومی بدن فراهم می‌كند. این اعصاب روزانه یك میلیمتر رشد داشته و طی بازه زمانی شش تا 12 ماه بیمار می‌تواند بازو و دست خود را حركت داده و به انجام امور روزمره بپردازد. در این درمان بیماران گاهی اوقات نوعی ضعف موقت را در مكانی كه عصب اولیه گرفته‌شده تجربه می‌كنند، با این حال این عضلات قوت خود را بازمی‌یابند. همچنین گچ‌گیری و بی‌حركتی به ندرت پس از این عمل جراحی لازم است و با انجام آن عملكردهای چندگانه دست می‌توانند با یك پیوند منفرد احیا ‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ژيلا احمدي
سلام پدرم 9ماه است بازدن يك سرم دربيمارستان هردودستش كه كاملا سالم بوده يكباره فلج شده است پزشكان نتوانستند تاكنون كاري كنند چگونه بااين پزشك ميتوانم تماس بگيرم
5.27532s, 20q