رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

فواید اهدای خون از اهدای پلاسما بسیار بیشتر است

۱۳۹۱/۰۴/۰۲ - ۰۹:۲۱ - کد خبر: 51073
سلامت نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اهدای خون کامل نسبت به اهدای پلاسما هم برای اهدا کننده و هم برای بیماران نیازمند فواید بسیار بیشتری دارد.

حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: اهدای پلاسما و اهدای خون برای سلامت افراد سودمند است ولی اهدای خون کامل به مراتب بهتر از اهدای پلاسما است.

رئیس سازمان انتقال خون افزود: شرایط اهدای پلاسما نسبت به شرایط اهدای خون بسیار سختگیرانه‌تر است و کسی که شرایط اهدای خون را ندارد نباید پلاسما اهدا کند.

ابوالقاسمی در توضیح پرداخت مبلغی به افراد اهداء کننده پلاسما تصریح کرد: به هر حال اهدای خون داوطلبان است ولی در تمام دنیا اهدای پلاسما با پرداخت مبلغی صورت می‌پذیرد زیرا افرادی که می‌خواهند خون اهداء کنند فقط 4 بار در سال این امکان برای آنها وجود دارد ولی اهداء کنندگان پلاسما حتی سالانه 20 بار نیز می‌توانند پلاسما اهدا کنند و این پرداخت‌ها به عنوان ایاب و ذهاب آنان به حساب می‌آید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بی حالی و تغییرات فشار خون برای اهداء کنندگان خون که تصور می‌شود در اهداء کنندگان پلاسما وجود ندارد، بیان داشت: این تصور کاملاً غلط است و در مجموع اهدای خون بسیار مفید‌تر از اهدای پلاسما است.

ابوالقاسمی درباره تفاوت حجامت با اهدای خون نیز خاطرنشان کرد: به هر حال با اهدای خون جان انسان‌ها نجات می‌یابد ولی با حجامت فقط حجامت کننده می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40361s, 18q