احتمال انتقال هاري و هپاتيت B از طريق پيونداعضا

۱۳۸۶/۰۴/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5110
احتمال انتقال هاري و هپاتيت B از طريق پيونداعضا

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران،  رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت امروز در چهارمين همايش بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان افزود: اين بيماريها به علت ويژگي‌هاي خاص خود ممكن است هنوز در بدن فرد اهدا كننده چه زنده و چه فرد دچار مرگ مغزي بروز نكرده باشد اما ويروس آن در عضو پيوند باشد و موجب انتقال بيماري شود.
وي گفت: تشخيص اين نوع بيماريها بسيار مشكل است و فقط از طريق شرح حال كامل بيمار قابل شناسايي است.
محمد مهدي گويا از روند رو به گسترش بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان ابراز نگراني كرد و گفت: اكنون 191 كشور دنيا درگير اين بيماريها هستند و هيچ كشوري از اين بيماريها مصون نيست و از بين 800 بيماري مشترك بين انسان و حيوان 15 مورد نيز در كشور ما وجود دارد.
وي گفت: تبعات اين بيماريها حتي بعد از درمان آنها نيز باقي مي‌ماند و گاه فرد تا آخر عمر با ناتواني و عوارض اين بيماريها درگير است.
وي افزود: سالك، تب مالت، تب خونريزي دهنده كنگو و هاري مهمترين بيماريهاي قابل انتقال بين حيوان و انسان است كه البته خطر بيماريهاي نوپديد از جمله آنفلوانزاي پرندگان نيز به علت مخاطرات جهاني آن وجود دارد.
رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت تاكيد كرد: نگهداري حيوانات در منزل كه اخيرا مد شده است و حتي به جوندگان نيز تسري پيدا كرده است يكي از مهمترين عوامل انتقال بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان است،‌ علاوه بر آن صادرات و جابه جايي حيوانات، توليد محصولات غذايي ناشي از دام، گرم شدن زمين و پيوند عضو نيز در كنار تماس مستقيم با حيوانات اهلي و وحشي از جمله عوامل انتقال اين بيماريها محسوب مي‌شود.
گويا گفت: كنترل اين بيماريها بسيار پيچيده است و هزينه‌هاي بسيار سنگيني را طلب مي‌كند، فقط درمان هر يك مورد سالك 200 هزار تومان براي وزارت بهداشت هزينه دارد با وجودي كه برخي از عوارض آن ممكن است براي هميشه باقي بماند.
وي افزود: سال گذشته 117 مورد حيوان زدگي داشتيم كه همگي با درمان به موقع و دريافت واكسن درمان شدند و فقط 10 مورد هاري داشتيم كه به علت مراجعه نكردن به پزشك جان خود را از دست دادند.
وي ادامه داد: با وجودي كه كشور ما نظام نسبتا قوي مراقبت از اين بيماريها را دارد اما ما در كنار كشورهايي مانند افغانستان قرار داريم كه نظام مراقبت مناسبي ندارند از طرفي تخريب روز افزون ساختمانهاي قديمي و ساخت و سازهاي مداوم موجب افزايش اين بيماريها شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.23491s, 18q