دومین سمینار بیماریهای عصبی-عضلانی ۱۴ تیر برگزار می‌شود

۱۳۹۱/۰۴/۰۴ - ۰۹:۲۰ - کد خبر: 51173
سلامت نیوز :مسعود هوشمند با بیان اینکه هر ساله کارگاه‌های آموزشی مختلفی به منظور بررسی بیماری‌های ژنتیکی برگزار می‌شود، عنوان کرد: در این زمینه همکاری‌هایی با انجمن‌ها و مراکز تحقیقاتی صورت می‌پذیرد. امسال نیز به همت انجمن مغز و اعصاب ایران، کارگاه دو روزه‌ای مختص بیماری‌های ژنتیکی عضله در حاشیه دومین کنگره بیماری نوروموسکولار و الکترو دیاگنوزیس برگزار می‌شود.

سرپرست آزمایشگاه مرکز پزشکی خاص با اشاره به اینکه میزان قابل توجهی از بیماری‌های عصبی عضله دارای منشا ژنتیکی نیز هستند گفت: تاکنون بیش از 150 بیماری نوروموسکولار شناخته شده که بسیاری از آن‌ها قابلیت تشخیص قبل از تولد را دارا هستند.وی در این باره توضیح داد: امروز با بیماری‌‌های شایعی نظیر دوشن - بکر - اسپینال ماسکولار آتروفی و ... مواجه‌ایم که لازم است پزشکان ما اطلاعات گسترده‌تری را در این خصوص کسب کنند و از معلومات خود در راستای تشخیص و درمان صحیح بیمارانشان بهره جویند. طی این کارگراه آخرین دستاوردهای روز دنیا در خصوص مباحث بیماری‌های عصبی عضلانی و ژنتیک ارائه می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ عضو هیئت علمی پژوهشکده ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در پاسخ به این پرسش که چند درصد از بیماری‌های عصبی منشا ژنتیک دارند اظهار کرد: میزان قابل توجهی از بیماری‌های عصبی عضله دارای منشا ژنتیکی نیز هستند. تاکنون بیش از 150 بیماری نوروماسکولار شناخته شده که بسیاری از آن‌ها قابلیت تشخیص قبل از تولد را دارا هستند.هوشمند، دوشن و اسپینال ماسکولار آتروفی را از جمله شایع‌ترین بیماری‌های نوروموسکولار دانست و عنوان کرد: بیماری دیگری تحت عنوان شارکوت ماری توث نیز وجود دارد که مانند دوشن باعث از کارافتادگی فرد نمی‌شود اما شاید شایع‌تر باشند و بیمار می‌تواند فعالیت اجتماعی داشته باشد. البته ضعف عضلانی بیمار را آزار می‌دهد.

وی افزود: این بیماری‌ها به صورت اتوزومال غالب یا مغلوب یا حتی وابسته به جنس، در جامعه شیوع دارد و متاسفانه بسیاری از مبتلایان، درمان آن را جدی نمی‌گیرند.سرپرست آزمایشگاه مرکز پزشکی خاص، درباره راهکارهای درمانی و اقدامات تشخیصی این دسته از بیماری‌ها گفت: اگر تشخیص صحیح در خانواده انجام پذیرد، امکان پیشگیری از بروز بسیاری از این بیماری‌ها وجود دارد و به خانواده بیمار به وسیله تشخیص قبل از تولد کمک می‌کند تا بیماری در خانواده بروز مجدد نداشته باشد.وی افزود: اکنون تحقیق بر روی درمان‌های جدیدی را آغاز کرده‌ایم.

هوشمند همچنین درباره راهکارهای پیشگیری از بروز بیماری‌های عصبی عضله با منشا ژنتیک گفت: نخستین اقدام ضروری به منظور پیشگیری از بروز این بیماری مشاوره ژنتیک است. به هر روی انجام مشاوره ژنتیک پس از ازدواج و قبل از بارداری لازم است.بر اساس این گزارش، دومین کنگره بیماری‌های نوروموسکولار و الکترودیاگنوزیس از تاریخ ۱۴تا ۱۸ تیر در مرکز همایش‌های بین‌المللی شهرداری تهران و با ایران سخن از سوی اساتید برجسته داخلی و خارجی و حضور بیش از 300 شرکت کننده برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82876s, 18q