اگر می‌خواهید نابارور نشوید این هشدارها را جدی بگیرید

۱۳۹۱/۰۴/۰۴ - ۰۹:۴۵ - کد خبر: 51191
اگر می‌خواهید نابارور نشوید این هشدارها را جدی بگیرید
سلامت نیوز: برای تمام دختران جوان مادرشدن یك رویای شیرین است، یك هدف اما گاهی مسائلی كه در نگاه اول به چشم نمی‌آیند این رویای شیرین را برهم می‌زنند. این مطلب را بخوانید تا بدانید این خطرات كدام‌ها هستند.

  اگر بارور نمی‌شوید قهوه و چای نخورید

چند مطالعه كه در نقاط مختلف جهان انجام گرفته، نشان داده كه زنانی كه روزانه بیشتر از 300 میلی‌گرم كافئین در رژیم غذایی آن‌ها جای دارد قدرت باروری كاهش یافته‌ای دارند، به‌طور متوسط یك فنجان قهوه معمولی حدود 130 میلی‌گرم و یك فنجان نسكافه حدود 100 میلی‌گرم كافئین دارد. درواقع می‌توان تا 2 فنجان قهوه در روز را حد مناسبی برای نوشیدن قهوه در روز برای زنان در سن بارداری دانست اما این را هم یادتان باشد كه چای، شكلات، سودا و نوشابه‌های انرژی‌زا هم حاوی مقادیر كافئین‌‌دار هستند اما یك تذكر مهم این‌كه زنانی كه قصد دارند به شیوه IVF باردار شوند حداكثر باید روزانه 50 میلی‌گرم كافئین مصرف كنند و حتی به آن‌ها توصیه می‌شود ، بهتر است قهوه یا چای ننوشند.

دكتر آلیس دورمر، متخصص زنان در دانشگاه هاروارد به تمام زنانی كه مدتی است قصد بارداری دارند اما بارور نشده‌اند توصیه می‌كند كه مصرف قهوه و چای خود را محدود كنند؛ «هنوز از لحاظ علمی تاثیر میزان كم كافئین روی ناباروری ثابت نشده است اما احتیاط كار بدی نیست»

  سفره‌تان را هدفمند كنید

برای آ‌ن‌كه به قدرت باروری خودتان بیفزایید و بارداری سالمی داشته باشید باید حتما یك برنامه غذایی مناسب داشته باشید. دكتر سوزان كار می‌گوید: «داشتن یك برنامه غذایی مناسب با غلات كامل، دانه‌های مغذی، میوه‌ها و سبزی‌های تازه، آجیل‌های مناسب (البته بدون چربی و نمك زیاد)، روغن‌های مناسب (مثل روغن زیتون)، گوشت سفید و ماهی‌های مناسب (مثل سالمون) برای خانم‌هایی كه دوست دارند باردار شوند و یك بارداری سالم را بگذرانند و فرزندی سالم به دنیا بیاورند بسیار لازم است.» اگر رژیم غذایی مناسب داشته باشید و میزان قند و شیرینی‌ها، نمك و گوشتی كه می‌خورید بیش از حد نباشد احتمال ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و افزایش فشارخون در شما كاهش می‌یابد و درنتیجه قدرت باروری و سلامت بارداری شما افزایش می‌یابد. درضمن دكتر كار می‌گوید كه خوردن موادغذایی غنی از امگا3 هم احتمال باروری را در زنان بالا می‌برد؛ «امگا3 جزو اسیدهای چرب ضروری برای تنظیم هورمون‌ها در زنان است و روی عملكرد سلولی هم تاثیر می‌گذارد، برای همین گنجاندن مقدار مناسبی از امگا3 در رژیم‌غذایی می‌تواند احتمال باروری را در زنان افزایش دهد.»


  عقربه‌های ترازو را پایین بیاورید

اضافه وزن می‌تواند روی روند آزادسازی تخمك در زنان و درنتیجه قدرت باروری آن‌ها تاثیر بگذارد. درضمن اضافه وزن موجب بیماری‌هایی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی و افزایش فشارخون می‌شود كه می‌توانند روی قدرت باروری زنان تاثیر بگذارد. این بیماری‌‌ها در عین حال می‌تواند در زمان بارداری موجب بروز عوارض و درنتیجه ختم نافرجام بارداری شوند. مطالعات هم نشان داده است، درمان‌های جدید ناباروری در زنانی كه اضافه‌وزن دارند، كمتر موفق است. بخشی از تمام این مشكلات به‌ دلیل نامنظمی‌های هورمونی است كه سلول‌های چربی عامل ایجاد آن هستند. درواقع سلول‌های چربی هورمون استروژن تولید می‌كنند و این‌گونه است كه اگر خانمی بیش از حد اضافه‌وزن داشته باشد سلول‌های چربی بدن او مثل قرص‌های پیشگیری از بارداری عمل می‌كنند.  دكتر جرارد لتریه، متخصص غدد و فوق‌تخصص هورمون‌های بارداری در دانشگاه نورت‌وست می‌گوید: «مطالعات نشان داده، اندكی اضافه‌وزن در زنان ارتباطی با باروری آن‌ها پیدا نمی‌كند اما اضافه وزن بیش از حد، به‌خصوص با BMI بالای 34، احتمال باروری در زنان را به شكل مشخص كاهش می‌دهد.»


  عقربه‌های ترازو را بالا ببرید

براساس مطالعات پزشكی، می‌توان افراد با BMI بین 5/18 تا 9/24 را كه توده بدنی و وزن مناسب دارند، ارزیابی كرد؛ زنانی كه BMI آن‌ها زیر 18 است كم وزن ارزیابی می‌شوند و مشخص شده است كه این گروه از زنان نیز قدرت باروری كمتری نسبت به زنان دیگر دارند. برای مثال زنانی با قد 165 سانتی‌متر كه 46 كیلوگرم وزن دارند با كاهش احتمال  باروری خود روبه‌رو می‌شوند. مطالعات نشان داده است كه میزان تخمك‌گذاری در این گروه از زنان كمتر است و حتی در برخی موارد اصلا دوره زنانه در آن‌ها مشاهده نمی‌شود اما خبر خوب این است كه در اكثر این موارد صرفا وزن گرفتن و رسیدن به BMI مناسب احتمال باروری را به حد طبیعی برمی‌گرداند.


  ارتباط پیاده‌روی با باروری

پیاده‌روی؟ چه ارتباطی میان پیاده‌روی و قدرت باروری شما وجود دارد؟ این ارتباط به نظر شما عجیب نیست؟ اما مطالعات نشان داده كه روزانه 30 دقیقه پیاده‌روی راهی ساده و ارزان برای كاهش احتمال ابتلا به بسیاری از مشكلات (از جمله بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت) است كه آن‌ها روی قدرت باروری زنان تاثیر می‌گذارند. درضمن ورزش منظم روزانه می‌تواند وزن را به حد مناسب برساند و این‌گونه هم احتمال باروری را افزایش دهد. مطالعات دانشمندان نروژی نشان داده كه پیاده‌روی جریان خون لگن و اعضای داخلی آن‌را می‌افزاید و این‌گونه موجب افزایش احتمال باروری می‌شود. دكترسوزان كار، متخصص پزشكی زنان در مركز ناباروری پات واشنگتن می‌گوید: «بسیاری از زوج‌هایی كه برای درمان ناباروری به ما مراجعه می‌كنند، افرادی هستند كه كار آن‌ها حالت نشسته دارد. برای مثال فردی كه در تمام ساعات كار خود پشت كامپیوتر می‌گذراند جریان خون او در لگن كاهش می‌یابد، برعكس ورزش منظم و جریان خون این ناحیه را كه تمام ارگان‌های مربوط به تولیدمثل در آن قرار گرفته‌اند را افزایش می‌دهد.


  فرار از افكار تلخ

برخی پزشكان معتقدند كه بیماری‌های روحی- روانی نمی‌توانند روی عملكرد بدن و مثلا روی قدرت باروری زنان تاثیر بگذارد اما تحقیقاتی كه در فنلاند و دانمارك انجام شده، نشان می‌دهد كه درمان مناسب‌ بیماری افسردگی می‌تواند احتمال باروری را در زنان بالا ببرد.  البته برخی پژوهشگران معتقدند كه ناباروری و نداشتن توانایی صاحب فرزند شدن، یكی از علت‌های عمده بروز افسردگی در زنان است و درواقع نمی‌توان گفت كه درمان افسردگی احتمال باروری را افزایش می‌دهد اما مطالعات نشان داده كه درمان افسردگی، حداقل با كاهش اضطراب و التهاب روحی افراد می‌تواند احتمال افسردگی را كاهش دهد. درضمن مطالعه‌ای كه در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد كه درمان افسردگی می‌تواند احتمال موقعیت درمان‌های ناباروری مثل IVF را هم افزایش دهد. دكتر ژولین جابابفر، روان‌پزشك فعال در مركز درمانی اكلند می‌گوید: «زنانی كه به بیماری افسردگی مبتلا هستند باید قبل از اقدام به باروری به فكر درمان افسردگی خود باشند. طبیعی است، زنانی كه علائم افسردگی را دارند مناسب غذا نمی‌خورند، ورزش نمی‌كنند و سبك زندگی مناسبی ندارند و طبیعی است كه همه این موارد روی قدرت باروری آن‌ها تاثیر می‌گذارد.» دكتر جابابفر می‌گوید كه نباید تنها به تجویز دارو فكر كرد  بلكه شیوه‌های مختلف درمانی و حتی تكنیك‌هایی چون مدیتیشن، طب سوزنی و گروه درمانی هم بسیار مفید هستند.


  از هر دودی دور شوید

در جهان حداقل یكصد پژوهش روی تاثیرات سیگار كشیدن (یا در معرض دود سیگار دیگران قرار گرفتن) و باروری زنان انجام شده است. دكتر دیوید آداسن، متخصص غدد و رئیس مركز تحقیقات غدد ویسكانسین می‌گوید: «حتی یك مطالعه هم نبوده است كه در آن سیگار كشیدن یا در معرض دود سیگار كشیدن، بی‌ضرر ارزیابی شود، در تمام این مطالعات مشخص شده است كه دود سیگار قدرت باروری را در زنان كاهش می‌دهد.» این پزشك متخصص می‌گوید كه سیگار كشیدن مستقیما باعث تخریب تخمك‌ها می‌شود و درنتیجه احتمال باروری در هر سیكل زنانه را كاهش می‌دهد. درضمن زنان سیگاری زودتر به سن یائسگی می‌رسند و برای همین احتمال بارداری در این گروه از زنان كاهش می‌یابد. آخرین نكته هم این‌كه دود سیگار تعادل هورمونی را برهم می‌زند و از این طریق هم احتمال بارداری را كاهش می‌دهد. درعین حال یادتان باشد كه احتمال سقط جنین در زنان سیگاری بالاتر است و به‌طور متوسط هم وزن كودكان زنان سیگاری پایین‌تر از سایر گروه‌هاست. درضمن مطالعات نشان داده است كه در معرض دود سیگار قرار گرفتن هم به اندازه سیگار كشیدن مضر است. دكتر آدامسن یك توصیه جالب دارد: «به تمام دختران جوان توصیه می‌كنم از هرگونه دودی، حتی دود آتش اجاقی كه برای درست كردن كباب تدارك دیده‌اند، دور بمانند.»

منبع: برترین ها
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81641s, 19q