دردسرهاي مضاعف

۱۳۸۶/۰۴/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5120
دردسرهاي مضاعف

براي زوج‌هايي كه تلاش زيادي براي بچه‌دار شدن مي‌كنند، درمان بيماري نازايي و داشتن نوزادان چند قلو، خبر بسيار جذاب و خوشحال‌كننده‌اي است. دكتر رابرت استيل من، متخصص زنان و رئيس بخش پزشكي مركز باروري در واشنگتن دي‌سي و استاد دانشگاه پزشكي شهر جورجي تان واقع در آمريكا مي‌گويد، من بارها از زوج‌هاي جوان مي‌شنوم كه دوست دارند فرزند دوقلو داشته باشند.

 آنها مي‌گويند ما قصد داريم با يك تير دو نشان بزنيم و نمي‌خواهيم براي بار دوم هم هزينه كنيم. زوج‌هاي جوان با ديدن دوقلوها در يك كالسكه با خود مي‌گويند، چرا نبايد ما هم دو فرزند را هم زمان و يك باره به دنيا آوريم؟

حقيقت اين است كه داشتن فرزند چند قلو يا حتي دوقلو خطرات زيادي را با خود به همراه دارد كه ممكن است به سلامت مادر و فرزند لطمه بزند. جبران اين ضررها هم نياز به هزينه‌هاي هنگفتي دارد.

 استيل‌من توضيح مي‌دهد: براي مادري كه دوست دارد فرزند چندقلو داشته باشد، خطر بيماري ديابت در هنگام بارداري افزايش پيدا مي‌كند. موارد ديگري نيز مثل فشار خون، سكته مغزي و مسموميت‌هاي ناشي از بارداري، مادر را تهديد مي‌كند. خطرات ديگري نيز وجود دارد كه رشد جنين را تهديد مي‌كند.

 استيل‌من مي‌گويد از مهمترين اين خطرات به دنيا آمدن نوزاد نارس است. علاوه بر مورد ذكر شده، مشكلات متعدد ديگري نيز وجود دارد كه براي جنين خطر ساز است. اين مشكلات شامل فلج‌مغزي، كوري، بيماري‌هاي روده، معده و ناتواني‌هاي ذهني مثل ضعف در يادگيري است. حتي مواردي مثل سوء تغذيه كه در اثر تقسيم مواد غذايي موجود در رحم مادر حاصل مي‌شود به جنين صدمه مي‌زند.

 تمام اين خطرات هنگامي كه مادر قصد دارد نوزاد سه قلو يا بيشتر داشته باشد افزايش پيدا مي‌كند. ميزان تولد نوزاد نارس در دوقلوها 50 درصد و در سه قلوها 90 درصد است و بيشتر نوزاداني كه با مشكلات زيادي روبه رو مي‌شوند، در بخش NICU كه بخش مراقبت‌هاي وي‍ژه از نوزادان نارس است بستري مي‌شوند. بعضي از اين نوزادان ممكن است زنده نمانند و پس از مدتي بميرند. تعداد مرگ‌هايي كه در دوقلوها اتفاق مي‌افتد 7 برابر و در سه قلوها 20برابر است.

 گزارش‌هاي اخير از شش قلوها در ايالت آريزونا و مينه‌سوتاي آمريكا نشان مي‌دهد كه چه خطراتي مي‌تواند مادر و نوزاد را تهديد كند. خانم جني مچي، كه شش قلو- 3 فرزند دختر و 3 فرزند پسر- به دنيا آورد، درست چند لحظه پس از زايمان دچار نارسايي قلبي شد. خانم بريانا موريسون، پس از 22 هفته بارداري،‌ 4 پسر و 2 دختر به دنيا آورد كه 3 تا از پسرهاي او مردند و تنها 3 تا از بچه‌هاي او با شرايط خطرناك و بحراني زنده ماندند.

 دردسر آي‌وي اف

 كارشناسان باروري و درمان نازايي با ابراز نگراني در خصوص بيماري‌ها و خطراتي كه مادر را بر اثر زايمان نوزادان چند قلو تهديد مي‌كند، در حال انجام‌دادن اقداماتي براي كاهش اين گونه خطرات هستند. بخصوص براي زوج‌هايي كه تصميم به بارداري به روش آي‌وي‌اف گرفتند.

 آي‌وي اف تكنيكي است براي لقاح در بيرون از بدن مادر. در اين روش چندين تخمك از بدن مادر برداشته مي‌شود و در آزمايشگاه به آن تعدادي اسپرم مرد، براي عمل لقاح اضافه مي‌شود. اين تكنيك اولين بار در اواخر سال 1978 توسط دكتر ادوارد، متخصص جنين شناسي و دكتر استپتو،‌ متخصص زنان در انگليس انجام شد.

 در اواسط دهه1990،پزشكان 3 تا 4 جنين را از آزمايشگاه وارد رحم يك خانم كردند با اين اميد كه يكي از آنها بارور شود و منجر به يك حاملگي موفق گردد. اما از آنجايي كه تكنولوژي‌هاي كمك به باروري پيشرفت كرده است، تعداد جنين‌هايي كه در داخل رحم مادر قرار مي‌دهند افزايش پيدا كرده است و اين امر باعث افزايش تولد نوزادان چند قلو شده است.

 افزايش تعداد تولد نوزادان دوقلو،‌ سه قلو و حتي بيشتر، باعث شده است كه انجمن آمريكايي طب باروري به پزشكان توصيه كند، تعداد جنين‌هايي كه در رحم مادر قرار مي‌دهند را محدود سازند. يعني براي مادراني كه سن شان زير 35 سال است، 1 تا 2 جنين، براي مادراني كه بين 35 تا 37 سال سن دارند، 2 تا 3 جنين، براي مادراني كه بين 38 تا 40 سال سن دارند، 2 تا 4 جنين و براي مادراني كه بالاي 40 سال سن دارند، 3 تا 5 جنين را در داخل رحم قرار دهند.

 با اين حال تعجبي ندارد كه در اين شيوه اختلاف نظرهاي زيادي وجود داشته باشد. در آمريكا، هزينه‌هاي پزشكي براي بچه‌هايي كه با عقب‌ماندگي ذهني متولد مي‌شوند و دائماً بايد در تمام طول عمرشان پرداخت شود بالغ بر يك ميليون دلار است.

 هزينه‌هاي پزشكي براي بچه‌هايي كه با ضايعه مغزي به دنيا مي‌آيند بيشتر از 920 هزار دلاراست. اين هزينه‌ها با تولد نوزادان دو قلو، ‌سه قلو و حتي بيشتر از آن افزايش پيدا مي‌كند.

 با اين وجود،‌ هنوز بعضي از زوج‌هاي جوان مايل هستند كه ريسك كنند و با استفاده از روش آي‌وي‌اف ‌ نوزادان چند قلو به دنيا آورند. خانم ويكي، 37 ساله از شهر پنسيلوانيا واقع در آمريكا تصميم گرفت پس از گذشت يك دوره از بارداري به روش آي‌وي‌اف كه با موفقيت انجام نشد،‌ مجدداً اين روش را تكرار كند و 3 جنين را در داخل رحمش قرار دهد.

 او در دور قبلي كه از روش آي‌وي اف ‌براي بارداري استفاده كرده بود، براي اينكه رحم او به اندازه كافي تخمك توليد نكرده بود، نتوانست حاملگي موفقي داشته باشد. او و همسرش از اينكه صاحب فرزند دوقلو شوند هيچ گونه ابراز نگراني نكردند. پزشك به او گفته بود تنها 1 درصد احتمال دارد كه نوزادان 3 قلو به دنيا آورد.

ويكي مي‌گويد: من هرگز با داشتن فرزند دوقلو مخالف نيستم، اما در اولين تلاشم براي بارداري با استفاده از روش آي‌وي اف ‌متوجه شدم علم پزشكي هميشه نمي‌تواند ضمانت كند كه آيا به اندازه كافي تخمك براي به اتمام رساندن يك دوره از آي‌وي‌اف ‌ در رحم مادر وجود دارد يا خير. به همين دليل براي بار دوم من و همسرم خواستيم بيشترين امتياز را براي بارداري كسب كنيم. او مي گويد: پزشك من، براي اينكه شانس موفقيتم را در بارداري بيشتر سازد، مايل بود جنين‌هاي بيشتري را در داخل رحم من قرار دهد. او اكنون با كمك اين روش صاحب يك فرزند شده است.

هر دو راه خطرناك است

 بعضي از زوجها مايل هستند كه به روشي براي بچه دار شدن اقدام كنند كه در آن تنها يك جنين را در داخل رحم مادر قرار مي‌دهند. مشكل اين روش اين است كه احتمال موفقيت در آن به حداقل مي‌رسد.

 خانم جسيكا كوزوسكي كه 32سال سن دارد و همسرش، بايد تصميم مي گرفتند از هفت جنيني كه به روش آي‌وي‌اف در دور اول حاصل شده است چه تعداد از آنها را در داخل رحم قرار دهند؛ آيا تنها يكي از آن جنين ها را به داخل رحم منتقل كنند يا تعداد بيشتري را‌‌. كوزوسكي مي‌گويد: ‌در تحقيقاتي كه شخصاً بر روي آي‌وي‌اف انجام دادم،‌ به اين نتيجه رسيدم كه چون ميزان تولد نوزادان چند قلو در اين روش افزايش پيدا مي‌كند،‌ بيشترين مشكلات را به همراه دارد. او اكنون اولين بچه‌اش را حامله است

 زوج‌هايي كه روش SET را جهت بارداري انتخاب مي‌كنند،‌ شايد مي‌خواهند از چيزي كه استيل‌من آن را انتخاب غلطي مي‌نامد دوري كنند. به دليل آن كه با انتخاب روش غلط،‌ والدين ممكن است در صورت داشتن نوزادان چند قلو در داخل رحم،‌ تصميم به سقط يك يا چند تا از آنها بگيرند.

دكتر استيل‌من مي‌گويد انتخاب روش غلط،‌ زوج ها را در موقعيت خطرناكي قرار مي‌دهد. اين زوج‌ها افرادي هستند كه با مسئله بارداري مشكل دارند و مرتب در تشويش و اضطراب هستند. لذا در نهايت مجبورند روشي را انتخاب كنند كه منجر به سقط چندين نوزاد مي‌گردد و با پيروي از چنين روشهاي اشتباهي، سقط جنين را به حداكثرمي‌رسانند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10039s, 18q