بیماری با تب ناگهانی از علائم تب کریمه کنگو/ از خرید گوشت بدون مهر دامپزشکی خودداری کنید

۱۳۹۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 51216
بیماری با تب ناگهانی از علائم تب کریمه کنگو/ از خرید گوشت بدون مهر دامپزشکی خودداری کنید
سلامت نیوز : بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از بیماری‌های ویروسی قابل انتقال بین انسان و حیوان است. بیماری با تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی‌اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تهوع، گلودرد، دل درد و تغییرات خلقی به‌صورت بی‌قراری و افسردگی ظاهر می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ علائم خونریزی معمولاً از روز سوم تا پنجم شروع می‌شود. خونریزی در مخاط، لکه های خونریزی (پشتی) در قسمت بالای بدن، خط زیر بغل، محل‌های تزریق و تحت فشار ایجاد می‌شود. خونریزی از اعضای مختلف بدن ( بینی، لثه، مجاری ادرار، روده، رحم و ... ) ایجاد می‌شود. بیماران بدحال از روز پنجم به بعد دچار نارسایی کبدی، کلیوی می‌شوند.

مخزن بیماری:

گوسفند، گاو، بز، خرگوش وحشی و شتر مرغ به‌عنوان مخزن بیماری مطرح هستند.

راه‌های انتقال:

انتقال از طریق گزش کنه که یکی از راه‌های مهم ابتلا است. کنه‌ها به‌خصوص گونه هیمالوما از طریق تخمدان آلوده در تمام مراحل رشدآلوده شده و عفونت زا است. کنه بالغ ویروس را به نوزادان خود انتقال می‌دهد.انسان نیز در اثر تماس مستقیم با خون و ترشحات یا بافت‌های آلوده دام یا تماس با ترشحات افراد بیمار مبتلا می‌شوند. در تماس نزدیک با دام‌های آلوده از طریق تنفس نیز امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.

گروه‌های در معرض خطر:

همه افراد جامعه احتمال ابتلا به بیماری را دارند؛ این در حالی است که گروه پرخطر شامل دامداران، دامپزشکان، کارمندان کشتارگاه و کارکنان بهداشتی درمانی ( پزشک، پرستار، بهیار و ... ) است. فرد مبتلا به این بیماری همیشه تب دارد و در نهایت ممکن است به‌دلیل نارسایی اعضا و خونریزی شدید جان خود را از دست بدهد. دوره کمون تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو معمولا کمتر از 2هفته پس از تماس با دام آلوده یا گزش کنه است و این علائم پس از این مدت بروز خواهد کرد و درصورت عدم انجام به‌موقع اقدامات درمانی، احتمال مرگ‌و‌میر تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو بیش از 50درصد است. البته دام آلوده علائم خاصی ندارد، فقط یک هفته تب‌دار می‌شود و بعد این تب فروکش می‌کند.

اگر دام آلوده در همان روزهای عود بیماری ذبح شود و در کنار آن سلاخ هم دستکش دستش نباشد یا دستش هنگام ذبح خراش بردارد، سریعا ویروس منتقل می‌شود. برای همین اصرار ما بر این است که دام‌های وارداتی حتما توسط دامپزشک معاینه شوند و بعد در اختیار کشتارگاه‌ها قرار بگیرند. از خریدن گوشت‌های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیرمجاز) خودداری کنید. یا به عبارتی دیگر می‌توان گفت که برای مدتی از خرید گوشت قرمز خودداری کنید تا در امان باشید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.67233s, 18q