استفاده از داروهای غیر مجاز در ورزش خطر آفرین و پرعارضه است

۱۳۹۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۴۲ - کد خبر: 51217
استفاده از داروهای غیر مجاز در ورزش خطر آفرین و پرعارضه است
سلامت نیوز : مریم پورآدینه مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: شیوع بالای مصرف داروهای استروئیدی (تستسترون، ناندرولون، اکسی متولون، استانوز و لون، داروهای محرک (آمفتامین، افدرین و کوکائین) ،هورمون رشد (سوماتوتروپین) و داروهای ادرار آور (فوروسمایدو تیازید) در ورزشکاران عوارض جانبی فراوانی به دنبال دارد. 

پورآدینه افزود: در کشور ما معضل سوء مصرف داروهای غیر مجاز در ورزش به دلیل مشاوره نکردن ورزشکاران با افراد مطلع، اخذ اطلاعات غلط از افراد ناآگاه و سودجو، ناآگاهی ورزشکاران آماتور و استاندارد نبودن بسیاری از مکمل های ورزشی موجود در بازار رو به افزایش است. وی خاطر نشان کرد: استروئیدهای آنابولیک که از مشتقات هورمون مردانه تستسترون هستند و در ورزشکاران مرد با هدف افزایش وزن، حجم و قدرت عضلات مورد سوء مصرف قرار می گیرند، عوارض مخاطره آمیز فراوانی برای سلامتی به دنبال دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ پور آدینه ادامه داد: عوارض قلبی و عروقی این داروها شامل افزایش فشار خون، تجمع آب در بدن، افزایش خطر تشکیل لخته در رگ های خونی، افزایش چربی و غلظت خون، اختلال در کار عضله و به هم خوردن ریتم طبیعی قلب، افزایش خطر سکته قلبی و خطر مرگ ناگهانی است.

به گفته وی عوارض جنسی این داروها نیز اختلال در تعداد و شکل اسپرم ها، کوچک شدن بیضه ها، بزرگ شدن پستان ها، ناتوانی جنسی، سرطان پروستات وعقیمی رادربرمی‌گیرد. وی افزود: یرقان و سرطان‌های خوش خیم وبدخیم از عوارض کبدی، تغییرات خلقی و افسردگی، پرخاشگری، خشونت و رفتارهای ضد اجتماعی، ظهور افکار خودکشی،‌ وابستگی و اعتیاد از عوارض روانی و بسته شدن زودرس صفحات رشد استخوانی کودکان و نوجوانان، کوتاهی قد و افزایش خطر آسیب تاندون یا عضله از عوارض عضلانی و استخوانی استروئیدهای آنابولیک است. وی به بروز جوش‌های پوستی شدید، چربی مو و پوست، ریزش مو و طاسی، زبری پوست و ترمیم کندزخم ها را از عوارض پوستی و افزایش خطر دیابت قندی، اختلال در عملکرد تیروئید و بلوغ زودرس را از عوارض مربوط به اختلالات غدد داخلی در اثر سوء مصرف این دارو‌ها عنوان کرد.

این مقام بهداشتی خاطر نشان کرد: داروهای محرک سیستم اعصاب مرکزی نیز که با هدف کاهش خستگی و افزایش هوشیاری، حالت تهاجمی و کارآیی ورزشی مورد سوء مصرف قرار می گیرد عوارض چون آشفتگی ذهنی، تعریق، تپش قلب، بزرگ شدن مردمک ها، تنفس سریع، افزایش فشار خون و ضربان قلب، لرزش دست ها و دردهای عضلانی و مفصلی به دنبال دارند. به گفته وی کاربرد طولانی مدت آمفتامین می تواند به آسیب عضله قلب و وقفه در رشد نوجوانان منتهی شود و ایجاد مقاومت به دارو وابستگی و اعتیاد را به همراه داشته باشد.

پورآدینه با اشاره به این که هورمون رشد در تکامل و رشد بدن نقش مهمی دارد و باعث افزایش بافت های عضلانی و رشد طولی استخوان ها در سنین رشد می شود، گفت: در ورزشکارانی که به منظور دستیابی به توده و قدرت عضلانی بیشتر و بهبود ظاهر عضلانی و تقلیل میزان چربی بدن از این دارو استفاده می کنند، شواهدی به نفع فواید آن وجود ندارد و عوارضی چون آکرومگالی (تورم دست ها و پاها، نمای خشن صورت، مشکلات دندانی، درد مفصلی و تعریق بیش از حد) افزایش خطر ابتلا به دیابت قندی، فشار خون و تجمع آب در بدن، درد عضلات، پوکی استخوان، کاهش چربی های خوب بدن و ناتوانی جنسی دیده می‌شود.

وی با تاکید بر این که داروهای ادرار آور نیز که به منظور کم کردن وزن و رسیدن به وزن مورد نظر در رشته های ورزشی دارای رده وزنی و رای دفع مایعات جمع شدن در اثر مصرف دیگر داروهای غیر مجاز مورد سوء مصرف قرار می گیرد، بیان کرد: این داروها باعث از دست دادن آب و املاح بدن، ضعف و از حال رفتن، گرفتگی عضلانی، سردرد، تهوع و آسیب به کلیه ها و قلب می‌شود. پورآدینه تصریح کرد: با توجه به عوارض جانبی متعدد و خطرناک داروهای غیر مجاز و دست نیافتن ورزشکاران به فواید مورد انتظار، ورزشکاران باید به طور جدی از مصرف این داروهای پرعارضه خودداری کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.99798s, 20q