مدیتیشن اعصاب مغز را بهبود می‌‌بخشد‎

۱۳۹۱/۰۴/۰۵ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 51312
مدیتیشن اعصاب مغز را بهبود می‌‌بخشد‎
سلامت نیوز : اخیرا درباره‌ تاثیر مدیتیشن بر مغز انسان تحقیق کرده ‌اند. مدیتیشن یا مراقبه، فن تسلط بر ذهن برای رسیدن به آرامش است. آن‌ها به این نتیجه رسیده ‌اند که مدیتیشن قادر به تغییر نواحی مشخصی از مغز تنها در مدت چهار هفته است. بر اساس نتایج این تحقیق، تمرینات مدیتیشن باعث جداسازی بیشتر زایده‌‌های سلول ‌های عصبی در قشرهای جلویی مغز می‌‌شود. همین امر منجر به تسریع عبور سیگنال‌‌های مغزی می‌ گردد. قسمت‌‌هایی از مغز که مسئول درک و دریافت‌‌ها، سیگنال‌‌های عاطفی و توانایی ‌های مربوط به حل یک اختلاف است، با تمرینات مدیتیشن تغییر می‌ کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ دانشمندان برای انجام این تحقیق ۴۵ دانشجو از دانشگاه اورگان آمریکا (University of Oregon) و ۶۸ دانشجو از دانشگاه صنعتی دالیان در چین را در دو دسته مورد بررسی قرار دادند. هیچ کدام از شرکت کنندگان قبل از این آزمایش تجربه‌‌ای با مدیتیشن نداشتند. در این پژوهش، یکی از این گروه مدیتیشن و دیگری تمریناتی برای آرامش بدن انجام دادند. دانشمندان برای دیدن این تغییر در ساختار مغزی، از دستگاهی مخصوص برای دیدن بافت سلول‌‌های عصبی استفاده کردند. در گروهی که مدیتیشن کرده بود، پس از گذشت چهار هفته سلول‌‌های عصبی بیشتر از همدیگر تفکیک شده و تارهای عصبی تراکم بیشتری پیدا کرده بودند.

نتایج تحقیق یادشده در نشریه‌ علمی Proceeings of the National Academy of Sciences منتشر شده است. دانشمندان با دریافت این نتایج، گامی به سوی درک بیشتر تغییرات ساختاری مغز در هنگام یادگیری یک فرد برداشتند. افزون بر این، این نتایج می‌ توانند زمینه‌ ساز روش‌‌های جدیدی برای درمان بیماری‌‌های روحی باشند. اختلالات مغزی مربوط به ترس، افسردگی، اسکیزوفرنی و یا بیماری موسوم به بیش فعالی (ADHS) از جمله این بیماری‌‌ها هستند. در این بیماری ‌ها تنظیم کنترل احساسات و یا کنترل درک و دریافت ‌ها توسط فرد کاهش می‌ یابد. دانشمندان اخیرا نیز کشف کرده بودند که مدیتیشن حتی می‌‌تواند جایگزین داروهای قوی برای کاهش درد باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.72686s, 18q