بيمارستان 21 ميليارد توماني سوختگي نورافشار سال آينده افتتاح مي‌شود‌

۱۳۸۶/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5134
بيمارستان 21 ميليارد توماني سوختگي نورافشار سال آينده افتتاح مي‌شود‌
داود كريمي صالح،‌ رئيس انجمن خيريه حمايت از بيماران سوختگي در حاشيه همايش خيرين بيمارستان موقوفه نور افشار در نياوران در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: براي ساخت بيمارستان سوختگي و ترميمي نور افشار تاكنون 7 ميليارد تومان از سوي جمعيت هلال احمر هزينه شده است و برآورد مي‌شود براي اتمام ساختمان آن به 4 ميليارد تومان ديگر نياز داريم كه هلال احمر بخشي از آن را مي‌تواند تأمين كند به همين علت كمك افراد خير را براي اتمام اين پروژه طلب مي‌كنيم.
وي گفت: پس از اتمام ساختمان اين مركز براي تجهيز فاز اول اين بيمارستان سوختگي به دستگاه‌ها و تجهيزات مدرن روز دنيا به 10 ميليارد تومان اعتبار ديگر نياز داريم تا خدمات علمي و استاندارد مورد نياز بيماران سوختگي را در اين مجموعه ارائه كنيم و اگر به كمك افراد خير كشور اين اعتبار تأمين شود پيش‌بيني ما اين است كه بين 12 تا 18 ماه آينده اين مركز به بهره‌برداري برسد.
وي اضافه كرد: اين بيمارستان بين 60 تا 80 تخت بستري خواهد داشت،‌ علاوه بر آن هشت ICU ويژه سوختگي يا burnicu براي اين بيمارستان پيش‌بيني شده است، يك بخش توانبخشي و فيزيوتراپي مجهز نيز در اين مركز ايجاد مي‌شود و البته درمانگاه‌هاي تخصصي و بخش‌هاي مشاوره‌اي نيز در اين بيمارستان داير مي‌شود.
كريمي صالح گفت:‌ قرار است با همكاري مؤسسه رويان يك بخش كشت پوست نيز در اين بيمارستان داير شود تا از اين شيوه نوين پزشكي در درمان بيماران سوختگي استفاده كنيم.
وي افزود: بيمارستان فوق تخصصي موقوفه نور افشار تنها مركز ارائه خدمت به بيماران سوختگي در اين سطح در كشور خواهد بود البته اكنون مراكزي نظير بيمارستان مطهري را در تهران داريم كه مسئولان و پرسنل دلسوز و با تجربه‌اي دارد اما به علت كمبود اعتبار نمي توانند خدمات مناسب را آن طور كه مي‌خواهند به بيماران سوختگي ارائه كنند.
رئيس انجمن حمايت از بيماران سوختگي گفت: برآوردها نشان مي‌دهد، سالانه حدود 26 هزار نفر در كشور دچار سوختگي مي‌شوند كه درصدي از آن‌ها نيازمند بستري هستند ولي حدود 2 هزار و 600 نفر از اين تعداد دچار عوارض وخيم سوختگي مي‌شوند كه نيازمند مراقبت‌هاي خاص هستند.
وي افزود: سوختگي در منزل و محيط كار با گاز و مواد سوختني و گاه با آب جوش و اسيد مهم‌ترين انواع سوختگي در كشور هستند،‌ اكثر كساني كه دچار سوختگي مي‌شوند يا در گروه اطفال هستند يا در دهه دوم و سوم زندگي يعني زمان فعاليت و توليد هستند و كم‌تر در افراد مسن دچار سوختگي مي‌شوند.
وي ادامه داد:‌ متأسفانه به علت كمبود امكانات درمان سوختگي در كشور حتي افراد با سوختگي پائين در حد 30 درصد نيز در كشور ما جان خود را از دست مي‌دهند در حالي كه در كشورهاي پيشرفته افراد دچار سوختگي 70 تا 80 درصد نيز نه تنها درمان مي‌شوند بلكه كاملا به زندگي عادي روزمره بر مي‌‌شوند.
به گفته وي اين بيمارستان، موقوفه مرحوم ابوالحسن نور افشار است كه در سال 1339به جمعيت شير و خورشيد آن زمان وقف شد و در اختيار خدمت رساني به كودكان فلج و ناقص‌الخلقه قرار گرفت و طي سال‌هاي بعد استفاده‌هاي متعددي از اين مركز از سوي وزارت بهداشت و بنياد امور جانبازان شد تا اين‌كه اخيرا اين مركز دوباره به جمعيت هلال احمر تحويل شد و با مجوز وزارت بهداشت قرار شد، بيمارستان سوختگي نور افشار در اين مكان بنا شود كه بر اساس تفاهمنامه بين هلال احمر و انجمن خيريه حمايت از بيماران سوختگي اداره اين مركز به صورت هيئت امنايي به اين انجمن واگذار شد.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39981s, 18q