کليه افراد بالاي 45 سال بايد هر سه سال يکبار قندخون خود را بررسي کنند

۱۳۸۶/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5136
کليه افراد بالاي 45 سال بايد هر سه سال يکبار قندخون خود را بررسي کنند

دکتر عليرضا آجوداني پزشک ديابت و متخصص پزشکي ورزشي در گفت وگو با ایسنا، با اعلام اين مطلب گفت: ديابت در دنيا رو به افزايش است. به طوري که تا سال 2025 ، مقدار شيوع اين بيماري 122 درصد افزايش مي‌يابد.

عضو هيات رييسه بنياد سلامت ايران با اعلام اين مطلب که 9 درصد مرگ‌ها در جهان ناشي از ديابت کنترل نشده است، تصريح کرد: عامل دياليز 5/22 درصد از افرادي که دچار مشکلات کليوي هستند، ناشي از ديابت کنترل نشده است.

دکتر آجوداني در اين خصوص گفت: براساس يک تحقيق در کانادا بيماري ديابت کنترل نشده 13 سال از عمر مفيد هر فرد ديابتي را خواهد کاست و اين به آن معنا است که در صورت وجود 5 ميليون بيمار ديابتي کنترل نشده ، 65 ميليون سال از عمر افراد کشور ما هدر خواهد رفت.

وي با اشاره به اين که احتمال نابينايي در افراد دچار ديابت کنترل نشده، 25 برابر افراد عادي است، بر لزوم بررسي و کنترل ديابت در اين بيماران تاکيد کرده و افزود: همچنين جهت پيشگيري و اطلاع به موقع از ابتلا به ديابت توصيه مي شود تا تمام افراد بالاي 45 سال هر سه سال يک بار قندخون خود را بررسي کنند.

وي همچنين چاقي شکمي را يکي از عوامل ابتلا به بيماري ديابت ذکر کرده و افزود: BMI (شاخص چاقي شکمي) بيشتر از 25 ، استعداد افراد را در خصوص ابتلا به ديابت افزايش مي دهد.

دکتر آجوداني در پايان در خصوص عوامل خطرساز ابتلا به ديابت گفت: سن بالاي 40 سال، ابتلاي افراد درجه اول خانواده به ديابت، سابقه قند خون ناشتاي بين 110 تا 125 ، سابقه ديابت حاملگي و بيماري‌ها و امراض عروقي از عوامل خطرساز ابتلا به اين بيماري به شمار مي روند.

اين پزشك ديابت خاطرنشان كرد: همچنين، وجود عوارض ديابت همچون پرنوشي، پرادراري و کاهش وزن ناگهاني يا چاقي در تيپ دو، سابقه زايمان نوزادان درشت بالاي چهار کيلوگرم، سابقه فشار خون بالاي 90/140، چاقي شکمي بالاي 25 ، چربي خون بالا (HDL کمتر از 35 و تري گليسريد بيشتر از 250)، همچنين اختلال PCO (تخمدان پلي کيسنيک) از ديگر عوامل خطرساز بروز اين بيماري است.

وي گفت: وجود بيماري‌هايي همچون آکانتوزيس نيگرياسيس و برخي اختلالات کروموزومي، ژنتيکي، سرطان‌ها، جراحي‌هاي پانکراس و عفونت‌هايي مثل سرخجه مادرزادي و سايتومگالوويروس و بيماري آکرومکالي ، کوشينگ و هايپرتيروئيدي (پرکاري تيروئيد) ، سندرم داون يا منگوليسم ، سندرم مارفان ، اسکيزوفرني و مصرف برخي از داروها در بروز اين بيماري موثر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.1006s, 18q