ابتلا تمام الكلي‌ها به عارضه كبد چرب

۱۳۸۶/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5142
ابتلا تمام الكلي‌ها به عارضه كبد چرب

دكتر حسين خدمت دانشيار دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله(عج) در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: كبد چرب تغييراتي است كه در بافت كبد به صورت خشن و به صورت يكنواخت ديده مي‌شود.

وي با بيان اين كه كبد چرب در موارد خاص بارداري و مصرف داروي خاص و يا بيماري ناشناخته رخ مي‌دهد، اظهار داشت:10 تا 30 درصد افراد در كشورهاي مختلف، مبتلا به اين بيماري هستند. همچنين مصرف داروهاي كورتون دار و الكل منجر به كبد چرب مي‌شود.

دكتر خدمت با بيان اين كه ابتلا به كبد چرب در دنيا به دو شكل بروز مي‌كند، تصريح كرد: تقريبا تمام افراد الكلي مبتلا به كبد چرب مي شوند و در افراد غيرالكلي نيز شيوع نسبتا بالايي دارد.

وي با بيان اينكه موارد ابتلا به كبد چرب در بارداري از موارد خطرناك به شمار مي‌رود، يادآور شد: درهر چند هزار مورد بارداري، يك مورد كبد چرب، حاد است و خطر بالايي هم دارد كه علايم آن استفراغ، درد بالاي شكم، عدم تحمل غذا و بي اشتهايي است كه در اوايل خفيف بوده و فرد به آن توجهي ندارد.

خدمت، شديدترين عارضه كبد چرب را در دوران بارداري مرگ براي مادر و جنين عنوان كرد و گفت: چنانچه ختم حاملگي تشخيص داده شود كه معمولا در اواخر حاملگي رخ مي‌دهد با سزارين و القاي زايمان، هم مادر و هم جنين نجات پيدا خواهند كرد.

اين متخصص گوارش يادآور شد: در موارد غيرحاملگي، خوشبختانه اگر زود تشخيص داده شود و فرد هم دستورات پزشكي را رعايت كند، كاملا قابل درمان است ولي به شرط آن كه براي مدت طولاني، اصولي را رعايت كند.

وي توصيه كرد: افراد مبتلا بايد تحرك كافي داشته و حداقل 5 بار در هفته و هر بار 30 دقيقه پياده روي يا دوي آهسته انجام دهند و چنانچه وزن بيمار بالاست بايد كاهش وزن تدريجي داشته باشد، زيرا كاهش سريع وزن باعث تشديد كبد چرب مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.27829s, 19q