وزیر بهداشت خبر داد: تدوین سند مبارزه با الكل/ ادغام خدمات درمان اعتیاد در پزشك خانواده

۱۳۹۱/۰۴/۰۶ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 51443

سلامت نیوز : وزیر بهداشت با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای گسترش برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع به سراسر كشور گفت: با گسترش برنامه پزشك خانواده، برنامه ادغام خدمات درمان اعتیاد در برنامه پزشك خانواده را خواهیم داشت كه قطعا انقلابی را در درمان اعتیاد كشور ایجاد خواهد كرد.

دكتر مرضیه وحید دستجردی در همایش «روز جهانی مواد مخدر» كه در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات پیشگیرانه، درمان و كاهش آسیب اعتیاد در حوزه وزارت بهداشت، گفت: از آنجا كه باید برنامه‌هایی را برای اجرای برنامه پنجم توسعه طراحی و اهداف راهبردی‌مان را مشخص می‌كردیم در زمینه حل معضل اعتیاد برنامه‌ریزی‌های لازم را تا سال 1394 انجام داده‌ایم و هدف‌گذاری‌های لازم صورت گرفته است از جمله این برنامه‌ها آن است كه شیب صعودی اعتیاد تا پایان برنامه پنجم كاهش یابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ وزیر بهداشت از تدوین سند مبارزه با الكل خبر داد و گفت: این سند مراحل پیشگیری، درمان و آموزش‌های عمومی را شامل می‌شود. ارتقای كیفیت مراقبت از بیماران معتاد و سوء مصرف‌كننده مواد در شهرها و روستاها از دیگر برنامه‌هایی است كه تدوین شده و در دست اجرا است.

وی با اشاره به طراحی شعار «نسل جوان ایمن در برابر اعتیاد، سرمایه ملی است»، در سطح وزارت بهداشت گفت: حدود 94.8 درصد جمعیت معتادان را مردان و حدود 5.2 درصد معتادان را زنان تشكیل می‌دهند، بیشترین شیوع معتادان در گروه سنی 25 تا 29 سال است. جمعیت معتادان با احتساب خانواده‌های آنها به بیانی 5 میلیون و به بیانی دیگر 10 میلیون نفر درگیر معضل اعتیاد هستند.

دستجردی با اشاره به سیاست‌های كلی نظام ابلاغیه مقام معظم رهبری برای حل معضل اعتیاد، گفت: وزارت بهداشت ماموریت‌های ویژه‌ای را در این زمینه طراحی كرده است. بر این اساس حمایت از تشكل‌های مردمی در زمینه‌های پیشگیری، كاهش آسیب و درمان معتادان، توسعه مطالعات و پژوهش‌های بنیادی كاربردی و توسعه‌ای در امر مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و همچنین برنامه‌هایی در جهت فراهم كردن مشاركت جدی آحاد مردم را در نظر داریم كه بر اساس آنها به عنوان اسناد بالادستی در برنامه پنجم توسعه و راهبردهای آن برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

وزیر بهداشت به برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در سطح وزارت بهداشت اشاره كرد و افزود: آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش‌ مهارت‌های فرزندپروری، اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مستقیم و غیرمستقیم و همچنین برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در گروه هدف طراحی شده است. برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت در مدارس، دانشگاه‌ها، محیط‌های كاری، ورزشی، جانبازان و محیط‌های نظامی تدوین شده‌اند.

وی به پروتكل‌های درمانی و راهنماهای بالینی اعتیاد اشاره كرد و گفت: پروتكل‌های درمانی و راهنماهای بالینی برای گروه‌ها و نقش‌های مختلف تدوین شده است. بر این اساس پروتكل درمان نگهدارنده با متادون، پروتكل درمان نگهدارنده با بوپرونرفین، پرتكل درمان سم‌زدایی با بوپرونرفین، پرتكل درمان نگهدارنده با شربت تریاك، پرتكل درمان سوء مصرف مواد در دوران بارداری، زایمان و شیردهی و پروتكل و راهنماهای بالینی درمان سوء مصرف مواد محرك در سطح وزارت بهداشت آماده و تدوین شده است.

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت برنامه‌های درمانی اعتیاد را برنامه‌هایی ‌كم‌نظیر در دنیا عنوان كرد و گفت: موجب افتخار است كه توانستیم در طول یك دهه فعالیت در سطح وزارت بهداشت این برنامه‌ها را تدوین كنیم.

وی همچنین به برگزاری دوره‌های آموزشی تربیت مربی برای پزشكان و روانپزشكان درمانگر اعتیاد، اشاره كرد و گفت: به این ترتیب دوره‌های آموزشی درمان با آگونیست‌ها مخصوص پزشكان و دوره‌های آموزشی روان درمانی اعتیاد مخصوص روانپزشكان برگزار شده است. در مجموع از سال 84 تا سال 90، 11 هزار و 15 نفر از پزشكان این آموزش‌های درمان اعتیاد را دریافت كرده‌اند. وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشكی به صورت مستمر پایش مراكز درمانی و نظارت بر نحوه ارائه خدمات را انجام می‌دهند.

وی افزود: برنامه‌های آموزشی _ درمانی اعتیاد از سال 84 با تحت پوشش قرار دادن 500 نفر از پزشكان آغاز شد و در سال 90 بیش از چهار هزار و 750 پزشك تحت پوشش برنامه‌های آموزشی قرار گرفتند.

دستجردی همچنین به تاسیس و صدور مجوز مراكز سرپایی درمان با داروهای آگونیست اشاره كرد و گفت: در حال حاضر در این زمینه 189 مركز دولتی و دو هزار و 162 مركز خصوصی تحت نظارت وزارت بهداشت در سطح كشور فعالند. همچنین 47 هزار و 233 نفر در مراكز دولتی و 385 هزار و 417 نفر در مراكز خصوصی تحت درمان قرار دارند. در مجموع بیش از 400 هزار نفر تحت درمان در این مراكز قرار دارند.

وزیر بهداشت همچنین از راه‌اندازی مراكز سرپایی درمان سوء مصرف مواد محرك خبر داد و گفت: با توجه به تغییر چهره اعتیاد از مواد مخدر سنتی به مواد محرك و روان‌گردان‌ها، این مراكز تاسیس شدند. همچنین اورژانس‌ها و بخش‌های بستری درمان سوء مصرف مواد نیز راه‌اندازی شده‌اند.

دستجردی ادامه داد: برنامه‌های كاهش آسیب اعتیاد با هدف كاهش عوارض و خدمات جسمی، روانی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی طراحی شده‌اند و مهم‌ترین هدف این برنامه‌ها در حوزه سلامت، جلوگیری از گسترش ایدز در سطح جامعه از طریق تزریق، تماس جنسی و هپاتیت است.

وزیر بهداشت به فعالیت مراكز كاهش آسیب و مراكز گذری (DIC) اشاره كرد و افزود: این مراكز گذری همراه با تیم‌های سیار فعال هستند. مراكز گذری مخصوص زنان و همچنین مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری یا كلینیك‌های مثلثی، خدمات لازم را ارائه می‌كنند. در مراكز گذری و كلینیك‌های مثلثی، معتادان پرخطر شناسایی می‌شوند و ارتباط لازم برای كاهش آسیب آنها ایجاد می‌شود. در این مراكز وسایل تزریق استریل، وسایل محافظ جنسی، آموزش معتادان برای تزریق استریل و روابط قانونی ارائه می‌شود. همچنین در این مراكز غذا و لباس مناسب و همچنین استحمام برای معتادان در نظر گرفته می‌شود و معتادان برای كنار گذاشتن تزریق و دریافت داروهای ترك اعتیاد تشویق می‌شوند.

به گفته دستجردی در حال حاضر 89 مركز گذری در سطح كشور فعالند كه هر مركز دارای دو تیم سیار است و 82 هزار و 600 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین 103 مركز مشاوره بیماری‌های رفتاری یا كلینیك‌های رفتاری در سطح كشور فعالند.

وزیر بهداشت با اشاره به نتایج برنامه‌های كاهش آسیب اعتیاد، افزود: به دنبال این برنامه‌ها شیوع بیماری‌ ایدز از طریق تزریق كه در سال 80 بیش از 90 درصد بود، امروز به 62.5 درصد كاهش یافته است. همچنین كنترل شیوع ایدز از طریق تماس جنسی میان معتادان را داشته‌ایم. كاهش شیوع بیماری‌های مقاربتی در معتادان و كاهش شیوع دیگر عوارض جسمی ناشی از تزریق مانند آبسه‌های عفونی‌ و مرگ‌های ناگهانی و همچنین كاهش جرم و جنایت در بین معتادان را به دنبال اجرای برنامه‌های كاهش آسیب اعتیاد شاهد هستیم.

وی به ادغام خدمات پیشگیری از اعتیاد در نظام مراقبت‌های اولیه (THC) اشاره كرد و گفت: بر این اساس آموزش و مشاوره چهره به چهره، آموزش خانواده‌ها، بیماریابی فعال، ارجاع بیماران جهت درمان و... انجام می‌شود.

وزیر بهداشت ضمن توضیح برنامه‌های آموزشی وزارت بهداشت در زمینه اعتیاد ادامه داد: بر این اساس در دوره تحصیلات تكمیلی (MPH) بیش از 150 پزشك دوره مدیریت اعتیاد را گذرانده‌اند و در شبكه مبارزه با اعتیاد یا به كار گرفته شده و یا به كار گرفته می‌شوند. همچنین سه مرحله است كه دوره تحصیلی PHD راه‌اندازی شده است و اكنون 15 نفر مشغول تحصیل هستند. برقراری دوره آموزشی پیشگیری و درمان اعتیاد در دوره تخصصی روان‌پزشكی نیز جزو این برنامه‌هاست. دستیاران تخصصی روانپزشكی موظف هستند دوره‌ای را برای اعتیاد طی كنند تا توانمندی‌ها برای درمان و پیشگیری اعتیاد افزایش یابد.

وی درعین حال به برنامه‌های آموزشی برای مردم، خانواده‌ها، دانش‌آموزان و دانشجویان اشاره كرد و گفت: طی حدود دو سال اخیر تمام خوابگاه‌های دانشجویی وزارت بهداشت به مراكز مشاوره دانشجویی مجهز شده‌اند. بر این اساس 157 اتاق مشاوره در داخل خوابگاه‌های دانشجویی وزارت بهداشت فعال هستند. در 35 دانشگاه نیز خط تلفنی به صورت 24 ساعته برای مشاوره در اختیار دانشجویان قرار دارد.

وزیر بهداشت همچنین به برنامه‌های متنوع وزارت بهداشت در حوزه فرهنگی، دانشجویی و پژوهشی و همچنین تاسیس مراكز تحقیقاتی اعتیاد در دانشگاه‌های علوم پزشكی اشاره كرد و گفت: تخمین شیوع سوء‌ مصرف الكل با استفاده از روش‌های غیرمستقیم در مراحل پایانی است. همچنین تاسیس سامانه ثبت اطلاعات مربوط به شیوع اعتیاد نیز در مراحل مطالعه و طراحی قرار دارد. تاسیس سامانه هشدار سریع مواد مخدر برای شناسایی موارد جدید نیز در مراحل انتهایی است.

دستجردی با اشاره به اقدامات دارویی وزارت بهداشت در حوزه اعتیاد، گفت: قرص و شربت متادون و شربت تریاك به صورت انبوه در حوزه دارویی وزارت بهداشت تولید می‌شود و نظارت مستمر در چرخه تولید و توزیع داروها وجود دارد. همچنین درصدد ایجاد داروهای جدید برای جلوگیری از ورود داروهای مخدر و پیش‌سازه‌های مواد محرك به ایران هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.43017s, 18q