معتادان شربت متادون نمی‌خورند!

۱۳۹۱/۰۴/۰۶ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 51449
سلامت نیوز : علی‌رغم اینكه جلوگیری از «قاچاق» قرص متادون و ورود آن به بازار آزاد به عنوان دلیلی برای جایگزین شدن شربت متادون از سوی مسوولان وزارت بهداشت عنوان می‌شود، سازمان بهزیستی نیز با اعلام ریزش معتادان متقاضی درمان با MMT (درمان نگهدارنده با متادون)، بر لزوم ورود كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر برای حل این مشكل تاكید می‌كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ علی رغم اینكه عباسعلی ناصحی ـ رئیس كمیته سلامت روان وزارت بهداشت ـ جلوگیری از قاچاق قرص متادون را دلیلی برای این جایگزینی مطرح و آن را برنامه‌ریزی شده و همچنین اثر و نظارت بر نحوه عرضه شربت تریاك را بهتر از قرص متادون می‌داند، فرید براتی سده ـ مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور ـ در گفت‌وگویی با ایسنا، از ریزش 40 هزار نفری معتادان متقاضی درمان MMT از زمان اجرای این طرح خبر داده و بر لزوم ورود كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر برای حل این مشكل تاكید كرد.

براتی كه ریزش 40 هزار نفری معتادان از مراكز ترك اعتیاد را علامت خطر و بسیار هشدار دهنده می‌داند، عنوان كرد: این در حالیست كه 880 مركز از 1070 مركز درمان سرپایی اعتیاد تحت پوشش سازمان بهزیستی MMT محور (درمان نگهدارنده با متادون) هستند و وزارت بهداشت اعلام می‌كند تمام این مراكز خصوصی باید شربت متادون دریافت كنند، حال آنكه 439 هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های درمان اعتیاد قرار دارند كه بیش از 100 هزار معتاد پیش از اجرای این طرح تحت درمان با قرص متادون و مابقی از داروهای دیگر همچون بوپرنورفین، نالتركسون و ... استفاده می‌كنند.

وی همچنین در مورد دلیل عنوان شده از سوی وزارت بهداشت مبنی بر جلوگیری از قاچاق قرص متادون و فروش آن در بازار آزاد نیز بیان كرد: در حال حاضر شاهد گسترش بازار فروش قر‌ص‌های تقلبی و خارجی متادون هستیم.

مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور در ادامه نسبت به خطر تعطیلی مراكز درمانی MMT به دلیل ریزش معتادان تحت درمان، فقدان سیستم تعرفه‌گذاری مناسب و تعیین سقف و محدودیت در پذیرش معتادان متقاضی ترك، هشدار داد.

براتی با انتقاد از عملكرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در برخورد با این قضیه، تاكید كرد: بخش درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر برش و كارایی لازم در این مساله را ندارد، این در حالیست كه برخی بخشنامه‌های وزارت بهداشت نیز كارشناسی نبوده و لازم است مورد تجدیدنظر قرار گیرند، لذا لازم است جلسه‌ای با حضور تمام نهادهای ذی‌ربط از جمله مسئولان وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی و اعضای كمیسیون اجتماعی مجلس تشكیل شود.

مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور كه نگاه كارشناسان وزارت بهداشت نسبت به پزشكان و متخصصان مراكز خصوصی درمان اعتیاد را مثبت نمی‌داند و امیدی هم به حل این مساله ندارد، گفت: اعتیاد تنها بحث درمانی نیست و مشكلی اجتماعی است، لذا لازم است كمیسون اجتماعی وارد شود. از طرف دیگر مساله تعرفه‌ها هم حل نشده است و با كم كردن ظرفیت پذیرش مراكز غیردولتی، مراكز تحت فشار هستند، حال آنكه تعطیلی مراكز، بخش قابل توجهی از معتادان متقاضی ترك اعتیاد را به دامن اعتیاد می‌كشاند.

محمد جنتی - پژوهشگر درمان اعتیاد ـ نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای طرح جایگزینی شربت به جای قرص متادون در كشور و ریزش 40 تا 60 هزار نفری مراجعان به مراكز درمانی ترك اعتیاد گفت: این در حالیست كه در سال‌های اخیر 200 هزار معتاد از جمعیت 2 میلیونی معتادان كشور به چرخه درمان با متادون وارد شده‌اند.

تعیین تعرفه‌، تعیین سقف پذیرش برای مراكز و جایگزینی شربت به جای قرص متادون سه بخشنامه مناقشه برانگیز وزارت بهداشت

وی با اشاره به چند بخشنامه مناقشه‌برانگیز معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: تعرفه‌بندی درمان مراكز نگهدارنده MMT و بی‌توجهی به نرخ تورم در این تعرفه‌بندی و همچنین تعیین سقف پذیرش برای مراكز درمان و جایگزینی شربت به جای قرص متادون از جمله این بخشنامه‌ها بوده است.


این پژوهشگر درمان اعتیاد افزود: در میان معتادان متقاضی ترك اعتیاد، كششی به شربت متادون وجود ندارد و به نظر می‌رسد، در دنیا از قرص و شربت متادون، بوپرنورفین و شربت تریاك برای ترك اعتیاد استفاده می‌كنند كه در این میان بوپرنورفین داروی جدید و كارآمد در كنار متادون است.

به گفته این پژوهشگر، وزارت بهداشت در بخشنامه خود سقف پذیرش برای متادون درمانی را 200 نفر، بوپرنورفین را 60 نفر و شربت تریاك را 100 نفر تعیین كرده، این در حالیست كه متقاضیان كمی برای شربت تریاك وجود دارد و این امر به مشكلات داخلی مراكز ترك اعتیاد دامن زده است.

جنتی در ادامه با بیان اینكه تبدیل قرص به شربت در مراكز درمانی سه اشكال عمده دارد، بیان كرد: نخست آنكه بیمارانی كه قرص دریافت می‌كنند حاضر به دریافت شربت نیستند و پروسه درمان را ترك می‌كنند و به شبكه مواد مخدر باز می‌گردند، از سوی دیگر حمل و نقل قرص آسان است و كسی متوجه نمی‌شود كه فرد معتاد تحت درمان است اما نقل و انتقال شیشه شربت برای بیماران در حال ترك با دشواری‌هایی روبروست و آنها ترجیح می‌دهند به دامان مواد مخدر بازگردند تا خانواده و اطرافیانشان پی به اعتیاد آنها نبرند.

ریزش 30در صدی متقاضیان درمان با متادون


جنتی در ادامه با اشاره به اجرا شدن طرح جایگزینی شربت با قرص متادون در استان‌های گیلان، كرمان، برخی مناطق تهران و كرمانشاه عنوان كرد: آمارهای مراكز درمانی ترك اعتیاد نشان می‌دهد كه این طرح در طی پنج ماهی كه از اجرایش می‌گذرد، شكست خورده، چرا كه حدود 30 درصد از بیماران ریزش كرده و چندین هزار بیمار از چرخه درمان خارج شده‌اند. حال باید پرسید آیا وزارت بهداشت پیگیری كرده است كه این بیماران كجا رفته‌اند؟ از نظر ما این بیماران به دامان اعتیاد بازگشته‌اند.

این درمانگر اعتیاد در ادامه با بیان اینكه وزارت بهداشت اجرای موفق این طرح در كشورهای اروپایی را دلیل اجرای آن در كشور می‌داند، گفت: این طرح تنها در 50 درصد مراكز كشورهایی كه آمار اعتیاد آنها به چند هزار نفر هم نمی‌رسد اجرا شده، در حالی كه آمار اعتیاد در كشور 2 میلیون نفر است.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به دیگر مشكل پیش روی اجرای این طرح عنوان كرد: وزارت بهداشت با سوء مدیریت خود در اجرای این طرح سبب رونق گرفتن بازار قرص‌های تقلبی و خارجی متادون و بازگشت ناخواسته بیماران به سوی مصرف مواد مخدر شده است.

به گفته جنتی این امر علاوه بر اینكه موجب خروج میلیون‌ها دلار ارز از كشور می‌شود، كاهش قیمت قرص متادون خارجی نسبت به مشابه داخلی آن شده است.

وی در ادامه عنوان كرد: نیروی انتظامی در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در كنار مرزها شهید می‌دهد و وزارت اطلاعات، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت 12 سال تلاش كرده‌اند تا مراكز ترك اعتیاد علمی در وضعیت فعلی قرار بگیرد، اما این بخشنامه بسیاری از این تلاش‌ها را به بن بست رسانده است، چرا كه 220 هزار نفر در كشور تحت درمان با متادون قرار داشتند كه 10 درصد كل جمعیت بیماران را تشكیل می‌دهد و وقت و هزینه زیادی برای جذب این افراد به پروسه درمان، صرف شده است.

جنتی در ادامه عنوان كرد: بازگشت افراد به چرخه اعتیاد باعث بالا رفتن آمار HIV می‌شود و وزیر كشور نیز به این موضوع حساسیت نشان داده و دستور داده بود كه این مشكل اصلاح شود، مقامات مربوطه در حوزه‌هایی كه باید، اقدامات لازم را انجام ندادند و شاهد اعتراض بسیاری از كارشناسان حوزه اعتیاد و علوم مرتبط از جمله دبیر انجمن داروسازان ـ مینو محرز ـ چهره شاخص عفونی ایران و غیره هستیم.

وی در ادامه با بیان اینكه قطع قرص متادون می‌تواند به فاجعه‌ای ملی منجر شود، تصریح كرد: اعتیاد تنها یك آسیب پزشكی نیست و جنبه‌های امنیتی و اجتماعی دارد و با اجرای جایگزینی شربت متادون به جای قرص آن، وزارت بهداشت ارتباط درمانپذیر و درمانگر را در حوزه اعتیاد ترك و مرجعیت پزشك و نهادهای زیر نظر خود را به بازار و شبكه توزیع مواد مخدر منتقل می‌كند.

جنتی در ادامه اظهار كرد: اجرای این طرح با مشاركت حداكثری بخش خصوصی در درمان اعتیاد منافات دارد، ضمن اینكه مسئولان وزارت بهداشت در امر تعرفه‌گذاری اعتیاد، خدمات روانشناسی و مددكاری كه نقش پررنگی در درمان اعتیاد دارند را نادیده می‌انگارند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.66264s, 18q