افراد دیابتی برای روزه داری با پزشك مشورت كنند

۱۳۹۱/۰۴/۰۶ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 51462

سلامت نیوز : در بخشی از این اطلاعیه آمده است : هم اكنون بیش از 4 میلیون نفر از جمعیت كشور به دیابت مبتلا هستند واین افراد ضمن برخورداری از آموزش‌های لازم باید در مورد شرایط روزه‌داری حتما با پزشك خود مشورت كنند به عبارت بهتر، افراد دیابتی كه روزانه قند خون و یا قند ادرار خود را در منزل مورد آزمایش قرار نمی‌دهد، احتمالاً قادر به روزه‌داری نخواهد بود.

انجمن دیابت در ادامه این اطلاعیه آورده است : از آنجا كه افراد تحت درمان با انسولین به دنبال تزریق انسولین، به دفعات نیز باید غذا میل كنند بنابراین توصیه نمی‌شود كه روزه بگیرند. در صورت تمایل شدید به روزه‌داری، با توجه به نداشتن نوسانات شدید قند خون و نیز عوارض پیشرفته دیابت (عوارض چشمی، كلیوی، عصبی و قلبی- عروقی) این افراد در موارد خاص و آن هم زیر نظر پزشك معالج خود می‌توانند روزه بگیرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ؛ براساس این اطلاعیه لازم است افراد تحت درمان با داروهای خوراكی (قرص) نیزبرای روزه داری با پزشك معالج خود مشورت كنند. به طور كلی برای افرادی كه توانسته‌اند قند خون خود را به طور دائمی در حد طبیعی حفظ و كنترل كنند ،با حفظ شرایط زیر، از نظر پزشكی روزه‌داری بلامانع است.براین اساس لازم است این افراد مدتی قبل از شروع ایام ماه مبارك رمضان به طور آزمایشی روزه‌داری را آغاز كنند و در طی روز به ترتیب زیر قند خون خود را آزمایش كنند: قبل از سحر (حداكثر 120 میلی‌گرم درصد) ،2 ساعت بعد از سحر (حداكثر 160 میلی‌گرم درصد) ،بین ساعت 1 تا 3 بعدازظهر (كمتر از 70 میلی‌گرم درصد نباشد)

قبل از افطار (حداكثر 120 میلی‌گرم درصد)،2 ساعت بعد از افطار (حداكثر 160 میلی‌گرم درصد) . این افراد در صورتی كه مقدار قند خون آنها در محدوده مقادیر ذكر شده باشد و دچار عوارض پیشرفته دیابت هم نباشند، قادرهستند روزه بگیرند.براساس این اطلاعیه این افراد باید هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذایی قرص خود را میل كنند و پس از مدتی، شروع به خوردن غذا كنند. هنگام سحر نیز باید مقدار دارو را تقریباً به نصف كاهش دهند و حتما فراموش نشود 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد از خوردن سحری، قند خون یا قند ادرار خود را آزمایش كنند.انجمن دیابت در این اطلاعیه اعلام كرد كه افرادی كه بدون دارو ، قند خون خود را كنترل می‌ كنند ، درصورت مشورت با پزشك معالج خود می‌توانند روزه بگیرند. این افراد باید مقدار غذای افطار را نیز به 2 تا 3 وعده تقسیم و هنگام افطار، از خوردن همه مواد غذایی در یك زمان، جداً خودداری كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.55332s, 18q