از تماس مستقیم با پشم شیشه خودداری كنید

۱۳۹۱/۰۴/۰۷ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 51516
از تماس مستقیم با پشم شیشه خودداری كنید

سلامت نیوز : یك متخصص رادیوتراپی آنكولوژی گفت: پشم شیشه در تولید برخی از لحاف و تشك‌ها استفاده می‌شود. اگر روكش آن برداشته شود، تماس آن در درازمدت ممكن است باعث ابتلای فرد به بیماری‌های تنفسی شود.

دكتر حمیدرضا دهقان در گفت‌وگو با ایسنا، افزود:‌ پیش از این محصولات تهیه شده با پشم شیشه حاوی آزبست بود اما در حال حاضر از الیاف دارای این ماده استفاده نمی‌شود. با این حال اگر روكش پشم شیشه برداشته شود ممكن است تماس مستقیم با آن در درازمدت موجب ابتلای فرد به بیماری‌های تنفسی شود چراكه این الیاف حاوی پودرهای ریزی است كه تنفس آن در درازمدت امكان دارد باعث بروز بیماری فیبروزریه و در ادامه تنگی نفس پیشرونده شود البته این فرضیه كاملا اثبات نشده است.این متخصص رادیوتراپی آنكولوژی با بیان اینكه ابتلا به تومور ریه شایع‌ترین عارضه بر اثر قرار گرفتن در معرض آزبست است، گفت: عوارض تومور ناشی از آزبست 20 سال بعد نمود پیدا می‌كند. بیشتر مبتلایان به این تومور یا در كارخانه‌هایی كار می‌كردند كه از این ماده در آن‌ها استفاده می‌شده است یا خانه‌های آنان در كنار این كارخانه‌ها قرار داشته است.

وی با اشاره به روش اشعه درمانی به عنوان یكی از راه‌های درمانی تومورها، اظهار كرد: در این روش پزشك با تاباندن اشعه با انرژی زیاد به محل تومور و سلول‌های سرطانی در حال رشد تلاش می‌كند جلوی رشد تومور را بگیرد و اشعه درمانی در درمان بسیاری از تومورها موثر است.دهقان درباره روش‌های مختلف اشعه‌ درمانی گفت:‌ گاهی اوقات اشعه از روی پوست به تومور تابیده می‌شود اما برخی مواقع این كار از داخل بدن و نزدیك تومور انجام می‌شود كه به آن (براكی‌تراپی) می‌گویند.

وی تاثیر اشعه درمانی در درمان تومورهای سرطانی نسبت به روش‌های درمانی دیگر گفت: در كشور انگلیس تحقیقی درباره روش‌های استفاده شده برای تومورهای درمان شده انجام شد كه بر اساس آن 40 درصد از آن‌ها با استفاده از روش جراحی، 40 درصد با بهره‌گیری از اشعه درمانی و 20 درصد با استفاده از روش شیمی درمانی درمان شده بودند بنابراین تاثیر اشعه درمانی در درمان تومورها با روش جراحی برابر است اما روش اشعه درمانی در ایران هنوز به جایگاه خود نرسیده است و از روش جراحی بیشتر استفاده می‌شود.دهقان در پایان اظهاركرد: در حال حاضر بیشتر روش‌های چند تخصصی برای درمان سرطان مطرح است. به عنوان نمونه برای درمان یك بیمار ابتدا از روش‌ جراحی سپس از اشعه درمانی استفاده می‌شود یا برعكس. در این روش، پزشكان رشته‌های تخصصی مختلف درباره بیمار اظهار نظر می‌كنند و بیمار بر اساس یك پروتكل درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7354s, 18q