بيشتر ناهنجاري‌هاي مادرزادي در ماههاي اوليه بارداري قابل تشخيص است

۱۳۸۶/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5152
بيشتر ناهنجاري‌هاي مادرزادي در ماههاي اوليه بارداري قابل تشخيص است

دكتر "احمدرضا اكرمي" متخصص زنان در حاشيه همايش تشخيص ناهنجاري‌هاي مادرزادي قبل از تولد در گفت و گو با  ايرنا افزود با تشخيص ناهنجاري‌هاي مادرزادي قبل از تولد كه در صورت تولد شرايط سختي را براي خانواده و نوزاد متولد شده ايجاد كند به اين نوع حاملگي‌ها در همان ابتدا خاتمه داده مي‌شود.

وي گفت حدود پنجاه سال از وجود دستگاه‌هاي سونوگرافي مي‌گذرد و در اين مدت دستگاه‌هاي سونوگرافي پيشرفت‌هاي زيادي داشته‌اند به گونه‌اي كه با استفاده از آنها زواياي مختلف جنين در همان ماه‌هاي اوليه بارداري به وضوح قابل تشخيص است.

دكتر اكرمي با اشاره به اينكه در گذشته از سونوگرافي فقط براي تشخيص جنسيت جنين، سن جنين و تشخيص محل جفت استفاده مي‌شد افزود هم‌اكنون با پيشرفت‌هايي كه در دستگاهها حاصل شده مواردي همچون كوتاهي استخوان جنين، اختلال در رشد اندام و ساختار فيزيكي جنين قابل تشخيص است.

اين متخصص با اشاره به اينكه مهمترين ناهنجاري مادرزادي قبل از تولد سندرم ژنتيكي داون يا منگوليسم است افزود سندروم داون در همان سنين پايين بارداري قابل تشخيص است.

وي در خصوص نحوه تشخيص اين مشكل گفت اين سندرم ژنتيكي را از روي علايمي همچون جمع شدن آب در پشت گردن جنين، عدم مشاهده تيغه بيني و بالا رفتن تراكم استخوان در قسمتي از بدن مثلا تراكم استخوان در ناحيه لگن كه با استفاده از سونوگرافي قابل تشخيص است.

به گفته وي وجود اين علايم تعين‌كننده خطر ابتلاي جنين به سندروم‌هاي ژنتيكي و ناهنجاري‌هاي مادرزادي است كه با كشيدن مايع اطراف جنين و با نمونه برداري از جفت، سلول‌ها گرفته و كشت داده مي‌شود و به منظور تشخيص ناهنجاريهاي كروموزومي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي گفت مواردي از ناهنجاري همچون كجي پا، پاهاي حالت چماقي، كج بودن دست، كوتاهي استخوانها و ساير ناهنجاري‌هاي فيزيكي جنين با استفاده از سونوگرافي قابل تشخيص است.

بسياري از ناهنجاري‌هاي مادرزادي جنين در همان سه ماه اول بارداري به كمك روشهاي سونوگرافي قابل تشخيص هستند و در صورت تشخيص اين موارد، به بارداري‌هاي همراه با ناهنجاريهاي قبل از تولد خاتمه داده مي‌شود.

كارگاه تشخيص ناهنجاري‌هاي مادرزادي قبل از تولد روز پنجشنبه چهاردهم تيرماه در مركز فوق تخصصي باروري و ناباروري پژوهشكده ابن‌سينا برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.78888s, 18q