عضو هيات علمي وزارت بهداشت بر تعادل در سبد الگوي غذايي خانوار تاكيدكرد

۱۳۸۶/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5153
عضو هيات علمي وزارت بهداشت بر تعادل در سبد الگوي غذايي خانوار تاكيدكرد

دكتر ربابه شيخ‌الاسلام روز شنبه در گفتگو با ایرنا افزود: در اين شرايط برخي خانوارها انرژي و مواد مغذي كليدي مورد نياز خود را به صورت متعادل دريافت نمي‌كنند.

وي ادامه داد: بدين ترتيب درصدي از خانواده‌هاي ايراني با كمبود آهن، كلسيم و ويتامين ‪ A‬مواجهند و همچنين نيمي از خانوارها بيش از نياز انرژي و پروتئين دريافت مي‌كنند.

او گفت: ميانگين مصرف مواد غذايي در كشور و مقايسه آن با سبد مطلوب نشان مي‌دهد كه مصرف نان و برنج بيش از ميزان مطلوب، مصرف مواد پروتئيني مانند حبوبات و انواع گوشت، كمتر از ميزان مطلوب است و ميزان مصرف فراورده‌هاي لبني فاصله زيادي با حد مطلوب دارد.

اين متخصص بهداشت عمومي و اپيدميولوژي تغذيه افزود: خانواده‌هاي ايراني بيشتر توجه به سيري شكم دارند تا سيري سلولي لذا توجه به سياست گذاريهاي مناسب تغذيه‌اي، آموزش همگاني و تدوين قوانين مربوطه، يك ضرورت است.

دكتر شيخ‌الاسلام افزود: تنظيم سبد غذايي خانواده به عواملي نظير درآمد و قيمتها، دسترسي فيزيكي، دسترسي اقتصادي، عادات غذايي روزانه و آگاهيهاي تغذيه‌اي بستگي دارد.

وي گفت: آموزش زنان به عنوان فرد موثر در تغذيه خانواده با محور سلامت، تغذيه و تنظيم بودجه خانواده از راهكارهاي متعادل نمودن سبد غذايي است.

مدير مووسسه تغذيه، سلامت و توسعه افزود: با تغيير شيوه زندگي و عادات غذايي مي‌توان از بيماريهاي قلبي و عروقي، سكته‌هاي قلبي و مغزي، افزايش فشار خون و اپيدمي رو به گسترش چاقي كه منابع مالي و انساني بسياري را از بين مي‌برد، كاست.

وي گفت: در كشور فنلاند با برنامه‌ريزي ‪ ۲۵‬ساله، شيوع بيماريهاي قلبي به ميزان ‪ ۷۳‬درصد كاهش يافت.

عضو هيات علمي وزارت بهداشت افزود: هم‌اينك در ايران بيش از ‪ ۷۰‬درصد شيرينيها با روغن اشباع شده تهيه مي‌شود در حاليكه مصرف اينگونه روغنها كه در ايجاد بيماريهاي قلبي و عروقي نقش مهمي دارد، در تمام دنيا ممنوع شده است.

شيخ‌الاسلام در ادامه گفت: پيشگيري از شيوع رو به گسترش بيماريهاي غير واگير بايد از دوران جنيني و كودكي آغاز شود، كودكي كه به غذاي كم‌نمك عادت كند در بزرگسالي كمتر به بيماري فشار خون مبتلا مي‌شود.

وي با اشاره به رقم بالاي مصرف پفك در بين كودكان نيز گفت: بر اساس آخرين تحقيقات انجام شده بيش از ‪ ۳۲‬درصد كودكان شهري و ‪ ۴۰‬درصد روستايي پفك مصرف مي‌كنند كه ناآگاهي مادران يكي از دلايل اين معضل است.

او افزود: اين در حالي است كه پفك تا ‪ ۹‬برابر آب را جذب مي‌كند و با پر شدن معده، كودك ديگر به خوردن مواد غذايي لازم اشتهايي ندارد.

وي با اشاره به اثر كمبود ريزمغذيها بر بهره هوشي كودكان گفت: كم خوني ناشي از كمبود آهن تا ‪ ۹‬امتياز ضريب هوشي را كاهش مي‌دهد.

او افزود: همچنين تولد نوزاد با وزن كم تا پنج امتياز و نوزاد محروم از شير مادر تا هشت امتياز ضريب هوشي را كاهش مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
26.99464s, 19q